Torbiel w szczęce – objawy, przebieg, leczenie

Periodontologia

16 września 2019

Torbiel w szczęce – objawy, przebieg, leczenie

Torbiel jest powszechnie spotykaną formą zmian, które następują w obrębie w jamy ustnej. Ich rozwój jest stopniowy – początkowo są one niewielkie, jednak z czasem zaczynają osiągać coraz większe rozmiary, jednocześnie powodując destrukcję tkanek, które znajdują się w ich okolicy. Ze względu na to, że mogą one spowodować spore problemy zdrowotne, dobrze jest potrafić je leczyć. Dowiedz się, torbiel zęba co to jest, torbiel zeba jak leczyć i w jaki sposób sprawdzić, torbiel na zębie objawy?

Torbiel zęba – co to jest?

Jeśli zastanawiasz się, torbiel zęba co to jest, odpowiadamy – jest to cysta, która skupia w swoim wnętrzu płyn, powodujący spory ból u pacjenta. Dodatkowo, taka cysta może powodować uszkadzanie tkanek miękkich, a także zębów, które dotychczas nie borykały się z jakimikolwiek problemami. Torbiel na zębie objawy ma właśnie takie – ból, powstawanie obrzęku, uciskanie zębów. Im dłużej nie wiesz, torbiel zeba jak leczyć, tym bardziej jesteś narażony na powstanie powikłań spowodowanych rozwojem torbieli. 

Pytanie na temat tego torbiel zęba co to jest to jedna kwestia, pozostaje jeszcze kwestia, jak to się rozwija i torbiel na zęby objawy jakie ma. Do objawów, które towarzyszą rozwojowi torbieli, można zaliczyć między innymi ból. Torbiele najczęściej powstają na skutek rozwoju bakterii, które gromadzą się szczególnie w okolicy martwego, a także nie do końca wyrżniętego zęba. Najczęściej towarzyszy to stanowi zapalnemu w związku z obumieraniem miazgi.

Torbiel na zębie objawy ma bardzo oczywiste objawy, jednak mimo wszystko niektórzy pacjenci nie dostrzegają ich. Niestety, zwlekanie w tej kwestii działa mocno na niekorzyść pacjenta. W zależności od stopnia rozwoju torbieli, może powstać przede wszystkim ból, ale także trudność z otwieraniem ust, powiększające się guzki na dziąsłach, gorączka, a także w pewnym momencie pęknięcie kości, które można rozpoznać po tym jak wycieknie ciecz. Jak więc widać, w miarę możliwości warto jest zapobiegać torbielom, a jeszcze lepiej jest je leczyć w razie konieczności.

Torbiel zęba – jak leczyć?

W przypadku początkowego rozwoju torbieli, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie torbiel zeba jak leczyć, odpowiedzią będzie leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe przyniesie idealny skutek, gdyż pozwoli na usunięcie zakażonej miazgi zęba z wnętrza zęba, a następnie zabezpieczenie zęba przez rozwojem chorób. Leczenie kanałowe jest bardzo proste w realizacji, więc nie powinno być problemu z jego wykorzystaniem.

Może jednak okazać się, że leczenie kanałowe okaże się nieskuteczne, bo torbiel jest specyficznie ulokowana. W takim przypadku konieczne jest podjęcie zabiegów z zakresu chirurgicznych, co może przerażać, choć niestety jest konieczne. Pierwszym sposobem leczenia torbieli w takim przypadku jest hemisekcja, która polega na usunięciu skażonej części zęba (wraz z torbielą), a następnie zastąpieniu jej rozwiązaniem protetycznym. Drugim rozwiązaniem jest cystektomia, zalecana w przypadku małych torbieli.

Powiązane posty
Leczenie i profilaktyka paradontozy
Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Paradontoza – jak leczyć w domu?