Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Bez kategorii

31 stycznia 2020

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest działem stomatologii, który skupia się na leczeniu chorób jamy ustnej drogą operacyjną. Obecność chirurgii w innych działach stomatologii jest niezwykle istotna. Za sprawą rozwiązań z obszaru chirurgii stomatologicznej możliwe jest wyleczenie licznych dolegliwości, które stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta. To także szansa na poprawę komfortu życia — na przykład poprzez przywrócenie możliwości przeprowadzenia leczenia implantologicznego.

Ekstrakcja zęba

Jednym z zabiegów chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, nazywana potocznie wyrywaniem zęba. Ekstrakcja zęba to zabieg, który polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. Najczęściej ekstrakcję przeprowadza się z wykorzystaniem m.in. kleszczy ekstrakcyjnych — dzięki wykorzystaniu tego narzędzia udaje się usunąć zęby, które nie są mocno zniszczone. Ten rodzaj ekstrakcji przeprowadza się m.in. przy leczeniu ortodontycznym, podczas którego czasem trzeba usunąć zdrowy ząb (zgodnie z zaleceniem ortodonty) — dotyczy to sytuacji, w której brakuje miejsca dla pozostałych zębów (doszło do stłoczenia).

Ekstrakcja zęba może być przeprowadzona także poprzez zabieg dłutowania. Zabieg dłutowania obejmuje zęby, których tkanka jest na tyle zniszczona, że w ich przypadku nie można przeprowadzić tradycyjnej ekstrakcji. Dłutowanie podejmuje się także w przypadku zębów ósmych (ze względu na ich ulokowanie, które utrudnia zabieg), a także zębów zatrzymanych — czyli takich, które nie wyrżnęły się ponad linię dziąseł w całości. Zabieg dłutowania polega na dzieleniu zęba na małe kawałki, następnie są one stopniowo usuwane z zębodołu.

Zabieg klasycznej ekstrakcji zęba z reguły nie wymaga znieczulenia, choć u pacjentów wrażliwych na ból jest ono zalecane. Chirurgiczna ekstrakcja poprzez dłutowanie jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Zmiany okołowierzchołkowe wymagają natychmiastowej reakcji — stanowią one spory dyskomfort przejawiający się bólem występującym m.in. przy nagryzaniu. Zmiany okołowierzchołkowe i okoliczne stany zapalne ujawniają się także poprzez uwypuklenia na dziąśle czy obrzęk policzka, a także podwyższoną temperaturą.

Dzięki resekcji wierzchołka korzenia zęba możliwe jest usunięcie wierzchołka korzenia zęba i wszelkich okolicznych zmian chorobowych i stanów zapalnych (obejmujących otaczającą go kość). Zabieg resekcji jest przeprowadzany tylko wtedy, gdy re-endo (powtórne leczenie kanałowe) mogłoby okazać się nieefektywne (lub jest niemożliwe), a także, gdy zmian okołowierzchołkowych nie da się leczyć. Ze względu na inwazyjność zabiegu powinien być on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Sterowana regeneracja kości — przed implantacją

Sterowana regeneracja kości to zabieg, którego celem jest odbudowa kości wyrostka zębodołowego pacjenta. Na skutek długotrwałych ubytków zębowych dochodzi do zaniku kości, co u wielu pacjentów uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu implantacji. Odbudowa tkanki kostnej poprzez zastosowanie syntetycznych preparatów (lub materiałów od dawcy) przywraca tę możliwość, a sam zabieg jest obarczony niewielkim ryzykiem pojawienia się powikłań.

Powiązane posty
Charakterystyka wypełnień Onlay
Afty – jak je leczyć?
Jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Odpowiadamy!