Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest działem stomatologii, który skupia się na leczeniu chorób jamy ustnej drogą operacyjną. Obecność chirurgii w innych działach stomatologii jest niezwykle istotna. Za sprawą rozwiązań z obszaru chirurgii stomatologicznej możliwe jest wyleczenie licznych dolegliwości, które stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta. To także szansa na poprawę komfortu życia — na przykład poprzez przywrócenie możliwości przeprowadzenia leczenia implantologicznego.
Ekstrakcja zęba
Jednym z zabiegów chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, nazywana potocznie wyrywaniem zęba. Ekstrakcja zęba to zabieg, który polega na całkowitym usunięciu zęba z zębodołu. Najczęściej ekstrakcję przeprowadza się z wykorzystaniem m.in. kleszczy ekstrakcyjnych — dzięki wykorzystaniu tego narzędzia udaje się usunąć zęby, które nie są mocno zniszczone. Ten rodzaj ekstrakcji przeprowadza się m.in. przy leczeniu ortodontycznym, podczas którego czasem trzeba usunąć zdrowy ząb (zgodnie z zaleceniem ortodonty) — dotyczy to sytuacji, w której brakuje miejsca dla pozostałych zębów (doszło do stłoczenia).
Ekstrakcja zęba może być przeprowadzona także poprzez zabieg dłutowania. Zabieg dłutowania obejmuje zęby, których tkanka jest na tyle zniszczona, że w ich przypadku nie można przeprowadzić tradycyjnej ekstrakcji. Dłutowanie podejmuje się także w przypadku zębów ósmych (ze względu na ich ulokowanie, które utrudnia zabieg), a także zębów zatrzymanych — czyli takich, które nie wyrżnęły się ponad linię dziąseł w całości. Zabieg dłutowania polega na dzieleniu zęba na małe kawałki, następnie są one stopniowo usuwane z zębodołu.
Zabieg klasycznej ekstrakcji zęba z reguły nie wymaga znieczulenia, choć u pacjentów wrażliwych na ból jest ono zalecane. Chirurgiczna ekstrakcja poprzez dłutowanie jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba
Zmiany okołowierzchołkowe wymagają natychmiastowej reakcji — stanowią one spory dyskomfort przejawiający się bólem występującym m.in. przy nagryzaniu. Zmiany okołowierzchołkowe i okoliczne stany zapalne ujawniają się także poprzez uwypuklenia na dziąśle czy obrzęk policzka, a także podwyższoną temperaturą.
Dzięki resekcji wierzchołka korzenia zęba możliwe jest usunięcie wierzchołka korzenia zęba i wszelkich okolicznych zmian chorobowych i stanów zapalnych (obejmujących otaczającą go kość). Zabieg resekcji jest przeprowadzany tylko wtedy, gdy re-endo (powtórne leczenie kanałowe) mogłoby okazać się nieefektywne (lub jest niemożliwe), a także, gdy zmian okołowierzchołkowych nie da się leczyć. Ze względu na inwazyjność zabiegu powinien być on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Sterowana regeneracja kości — przed implantacją
Sterowana regeneracja kości to zabieg, którego celem jest odbudowa kości wyrostka zębodołowego pacjenta. Na skutek długotrwałych ubytków zębowych dochodzi do zaniku kości, co u wielu pacjentów uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu implantacji. Odbudowa tkanki kostnej poprzez zastosowanie syntetycznych preparatów (lub materiałów od dawcy) przywraca tę możliwość, a sam zabieg jest obarczony niewielkim ryzykiem pojawienia się powikłań.