Jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Odpowiadamy!

Bez kategorii

12 listopada 2019

Jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Odpowiadamy!

Grzybica jamy ustnej brzmi jak coś niezwykłego i niespotykanego, jednak jest to stosunkowo częste schorzenie występujące u wielu z pacjentów gabinetów stomatologicznych. Grzybica jamy ustnej powołana jest przez drożdżopodobne grzyby ze szczepów Candida. Mimo że znamy aż kilkadziesiąt rodzajów tych grzybów, to tylko ten jeden jest tak złośliwy i na swój sposób szkodliwy. Jak się okazuje, potrafi on wyrządzić naprawdę duże szkody! Jak wygląda grzybica jamy ustnej? Jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Jak sobie z nią poradzić i najważniejsze — czy grzybica jamy ustnej może być zaraźliwa? Sprawdzimy to już dzisiaj! Mamy nadzieję, że wyniesiecie dziś coś ciekawego z dzisiejszego artykułu!

Jak wygląda grzybica jamy ustnej?

Więc zastanówmy się jak wygląda grzybica jamy ustnej? Otóż jest to niezwykle bolesna i nieraz diabelnie trudna do całkowitego wyleczenia choroba jamy ustnej. Grzybica objawia się w stosunkowo łatwy sposób, a najczęstszym powodem wpływającym na jej pojawienie się jest znaczący spadek naturalnej odporności organizmy. Grzybica jamy ustnej powinna być zatrzymana, gdyż może bardzo szybko rozprzestrzenić się na inne obszary naszego organizmu — gardło i przewód pokarmowy to tylko początek. Objawy grzybicy to przede wszystkim biały nalot w jamie ustnej. Wszelkie owrzodzenia, pieczenia czy nawet ból w obrębie błony śluzowej jamy ustnej także może być znakiem tego, że z naszą jamą ustną dzieje się coś złego.

Odpowiedzmy więc na pytanie, trapiące wielu z was: jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Jest to zależne od tego, w jakiej fazie rozwoju jest grzybica. Początkowa grzybica jamy ustnej to zwykle plamka o szaro-białej barwie, dzięki czemu można ją szybko i skutecznie zetrzeć, dzięki czemu jedyna „pamiątka”, jaka nam pozostanie to drobna plamka o czerwonej barwie. Jeżeli jednak będziemy zmagać z zaawansowaną grzybicą, to wraz ze zmianami wewnątrz jamy ustnej towarzyszyć nam będzie złe samopoczucie. Zauważymy wtedy pieczenie i suchość jamy ustnej, a powodami tego stanu rzeczy jest to, że grzybica atakować będzie głębokie warstwy błony śluzowej.

Jak można zarazić się grzybica jamy ustnej?

Skoro wiemy już jak długo trwa grzybica jamy ustnej to warto też wiedzieć jak mozna zarazic sie grzybica jamy ustnej a właściwie jak unikać kontaktu z tą chorobą! Najłatwiej złapać grzybicę jamy ustnej w kontakcie ze śliną osoby już zarażonej grzybami Candida, czyli tym szczepem, który powoduje grzybicę jamy ustnej. Wysokie ryzyko budzą też kontakty seksualne.

Leczenie ewentualnej nabytej grzybicy jamy ustnej jest zależne od stadium. Najczęściej jednak stosuje się antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne, które pozwalają na zlikwidowanie całego ogniska grzybicy i co najważniejsze robi to skutecznie. Poza tym, z uwagi na stosowanie tej metody leczenia, powinniśmy zajmować się tym, aby uzupełniać ewentualne braki witamin, kwasów foliowych czy także innych minerałów, dzięki temu będziemy mogli zajmować się dbaniem o zdrowie naszej jamy ustnej!

Powiązane posty
Afty – jak je leczyć?
Co na zapalenie jamy ustnej? Jak leczyć zapalenie jamy ustnej?
Charakterystyka wypełnień Onlay