Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

19 kwietnia 2019

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?

Endodoncja stwarza nowe sposoby na leczenie zębów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem, znane też jako endodoncja mikroskopowa, zwiększa możliwości poznawcze dla stomatologów. To jedna z bardziej nowoczesnych metod, które zapewniają jeszcze większą dokładność zabiegu oczyszczania systemu kanałowego. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem i jakie są jego zalety.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja mikroskopowa opiera się przede wszystkim na zaawansowanym mikroskopie, który pozwala na dokładne przeanalizowanie komory zęba i kanałów korzeniowych. Ich rozmiary są na tyle małe, że tylko mikroskop jest w stanie przybliżyć ich wygląd. Do leczenia kanałów niezbędne są takie informacje jak: kształt korzeni, długość, a także stopień ich uszkodzenia – z mikroskopem uzyskanie tych danych staje się bardzo proste.

Używany mikroskop oferuje zróżnicowany stopień powiększenia, sięgający nawet 25x. Mikroskop nie jest niezbędny, aby wykonać leczenie kanałowe, natomiast za jego użyciem stoi wiele zalet.

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest wskazane zawsze wtedy, kiedy istnieje konieczność wykonania zabiegu endodontycznego. Endodoncja nie wymaga obecności mikroskopu; warto jest mieć na uwadze, że stomatolog, który używa mikroskopu, jest w stanie zagwarantować, że leczenie kanałowe przyniesie lepsze efekty.

Najczęstsze przypadki, w których stomatolog podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym pod mikroskopem, to: leczenie zębów pourazowych; oczyszczenie trudno dostępnych, zobliterowanych kanałów, usunięcie złamanego narzędzia z zęba.

Zalety mikroskopu w endodoncji

Specjalistyczny mikroskop jest narzędziem, którego użycie niesie za sobą wiele zalet. Leczenie kanałowe pod mikroskopem poszerza stomatologowi horyzont, przez co zabieg może być bardziej precyzyjny i dokładny. Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu często też zajmuje mniejszą ilość czasu, przez co pacjent może szybciej cieszyć się jego efektem.

Bardziej szczegółowy obraz kanału pozwala stomatologowi na dokładniejsze wypełnienie kanałów. Prócz korzyści dla pacjenta, istnieją również pewne zalety dla lekarza dentysty. Mikroskop jest wyposażony w mocne źródło światła, które pozwala dokładnie oświetlić miejsce, na którym podejmowany jest zabieg.

Zalety mikroskopu można sprowadzić do prostego wniosku – efekt, który zostanie uzyskany przy użyciu endodoncji mikroskopowej, jest dużo bardziej dokładny. Leczenie kanałowe przynosi wtedy lepsze rezultaty.

Powiązane posty
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe — charakterystyka