Ile razy dziennie myć zęby?

Profilaktyka stomatologiczna

13 grudnia 2021

Ile razy dziennie myć zęby?

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Stan naszych zębów wpływa na ogólne zdrowie, dlatego trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu. Zapraszamy do krótkiego poradnika, który może być pomocny.

 

Jak dbać o zęby?

Powszechnie uważa się, że zęby należy myć po każdym po posiłku. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Niezbędne minimum to 2 razy – rano po śniadaniu i wieczorem zanim położymy się spać. Szczególne ważne jest wieczorne szczotkowanie, ponieważ pozbywamy się wtedy nagromadzonych bakterii z całego dnia, więc w nocy nie mają one szkodliwego wpływu na nasze zęby. Jeżeli więc zastanawiasz się, ile razy dziennie myć zęby, wiesz już, że odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Chodzi też o to, żeby dobrze się czuć, dlatego jeżeli potrzebujesz myć zęby częściej, jak najbardziej jest to wskazane. Niektórzy używają past bez fluoru, inni natomiast nie zwracają większej uwagi na skład pasty. Kiedy zęby są nadwrażliwe, warto zapewnić im odpowiednie preparaty, aby zminimalizować tę przykrą dolegliwość.

Dlaczego warto szczotkować zęby?

Do szczotkowania szczególnie trudno przekonać małe dzieci. Czasami pytają one, ile razy dziennie myć zęby. Maluchy z jakiegoś powodu nie lubią tej czynności. Warto więc przekonać je, że służy to ich zdrowiu i ładnemu uśmiechowi. Można też kupić odpowiednią szczoteczkę i pastę, które będą zachęcały do regularnej higieny jamy ustnej. Niektórzy uważają też, że dobre rezultaty przynosi używanie płynu do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie zębów działa też bardzo korzystnie na dziąsła.

Rodzaje technik mycia zębów

Niektórzy używają szczoteczek elektrycznych, dlatego usuwanie resztek jedzenia jest dosyć proste. Jeżeli jednak używasz klasycznej szczoteczki, pamiętaj o tym, aby pozbywać się resztek jedzenia ruchem wymiatającym. Dzięki temu zęby będą czyste, a Twój oddech świeży. Wiesz już, ile razy dziennie myć zęby, więc możesz być spokojny o ich zdrowie. Chodzenie do dentysty i leczenie zębów to duży wydatek. Lepiej jest więc działać w myśl mądrego powiedzenia iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie unikaj więc szczotkowania i wypracuj sobie ten pozytywny nawyk, a z pewnością wejdzie Ci w krew.

Jakie są skutki nie mycia zębów?

Niektóre osoby z jakichś powodów unikają mycia zębów. Wydaje się to dosyć absurdalne, bo przecież nie jest to nawyk, który ciężko wprowadzić do swojej codzienności. Kiedy nie myjemy zębów regularnie, możemy spodziewać się tego, że bakterie wyrządzą mnóstwo szkody. Konieczne może okazać się leczenie kanałowe, które nie należy do przyjemności. Jest też dosyć kosztowne, sprawia również, że ząb nie jest już pełnowartościowy.

Znacznie lepiej jest więc zadbać o systematyczność i szczotkować zęby. Jeśli zastanawiasz się, ile razy dziennie myć zęby, wiesz już że należy robić to przynajmniej 2 razy dziennie. Ciesz się zatem pięknym uśmiechem, który może być Twoją wizytówką. ładne białe zęby wpływają na większą pewność siebie. Dlatego nie unikaj szczotkowania, a kiedy to potrzebne idź do stomatologa.

Powiązane posty
Ile trwa leczenie suchego zębodołu?
Dlaczego powstają afty?
Paradontoza – jak ją leczyć? Poznaj odpowiedź na pytanie.