Ile kosztuje zdjecie kamienia?

Profilaktyka stomatologiczna

17 sierpnia 2021

Ile kosztuje zdjecie kamienia?

Ile kosztuje zdjecie kamienia? Odpowiadamy na pytanie.

Piękny i zdrowy uśmiech dodaje uroku oraz pewności siebie. Podnosi samoocenę oraz poprawia jakość i komfort życia. Aby jednak można się było nim cieszyć wymagana jest codzienna i systematyczna higiena jamy ustnej wykonywana w warunkach domowych oraz profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie stomatologicznym. Przykładem tego typu bardzo powszechnie stosowanej procedury jest usuwanie kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – co to jest?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Osad na zębach zbiera się bardzo szybko i jest on obecny już nawet w kilka godzin po dokładnym umyciu zębów. Na szczęście jest on dość miękki dzięki czemu może być skutecznie usuwany poprzez dokładne szczotkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej płynami dentystycznymi. Jednak w sytuacji w której z różnego rodzaju uwarunkowań dojdzie do jego stwardnienia i mineralizacji staje się niezwykle trudny do usunięcia. Poza płytką nazębną w kamieniu znajduje się również białko, złuszczone komórki nabłonka, związki wapnia oraz fosfor oraz resztki jedzenia i bakterie próchnicowe.

Kamień nazębny – etapy powstawania

Płytka nazębna pod wpływem działania śliny oraz zawartych w niej soli mineralnych ulega stwardnieniu, tworząc kamień nazębny. Początkowo obejmuje on okolice dziąseł tworząc ciemne cienie. Z czasem może dochodzić do odkładania się kamienia nazębnego pod dziąsłami co z kolei prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych, pojawiania się krwi podczas szczotkowania oraz przykrego zapachu z ust. W dalszej kolejności może dojść do odsłonięcia systemów korzeniowych zębów oraz ujawniania się nadwrażliwości oraz paradontozy.

Kamień nazębny – przyczyny

Odkładanie się kamienia nazębnego jest zjawiskiem dość powszechnym natomiast jego ilość oraz szybkość odkładania zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego zwyczajów higienicznych jamy ustnej oraz stosowanej diety, ponieważ spożywanie cukrów i nabiału powoduje zagęszczanie śliny i wpływa na nasilenie mineralizacji płytki nazębnej. Wśród innych czynników sprzyjających temu procesowi wymienić należy: palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

Czy usuwanie kamienia boli?

Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest w gabinecie stomatologicznym. W tym celu w zależności od ilości zebranego na zębach osadu wykonuje się zazwyczaj zabieg skalingu lub piaskowania. Na rynku są również dostępne mniej popularne procedury takie jak: metoda tradycyjna, dźwiękowa, laserowa czy chemiczna. Zabieg usuwania kamienia nazębnego z zasady nie jest bolesny choć nie należy do zbyt komfortowych. Ewentualne drobne dolegliwości mogą pojawić się u osób borykających się z problemem nadwrażliwości zębów czy w przypadku obecności stanów zapalanych i mogą być zniwelowane poprzez zastosowanie miejscowego znieczulenia.

Usunięcie kamienia nazębnego – koszt

Odpowiedź na pytanie: Ile kosztuje zdjęcie kamienia? Brzmi: że zależy to od indywidualnej sytuacji pacjenta związanej ze stanem jego uzębienia oraz ilości czynności, które muszą zostać wykonane. W przypadku znacznej ilości zmineralizowanej płytki jej usunięcie podczas jednej wizyty stomatologicznej może być trudne do wykonania. Dodatkowo podczas tego zabiegu mogą być potrzebne dodatkowe czynności pielęgnacyjne zwiększające koszt. Przyjmuje się jednak, że koszt usunięcia kamienia nazębnego wynosi od stu do nawet kilkuset złotych.

Powiązane posty
Jak działa fluor na zęby?
Dlaczego powstają afty?
Masaż stomatologiczny