Ile trwa leczenie suchego zębodołu?

Suchy zębodół jest powikłaniem, jakie pojawia się po wyrwaniu zęba. Ten rodzaj dolegliwości jest bardzo rzadko spotykany, jednak może wystąpić u niektórych osób do trzech dni po ekstrakcji zęba.
Ile trwa leczenie suchego zębodołu? – to pytanie zadaje wiele osób, ponieważ objaw ten z uwagi na fakt, że występuje rzadko, jest mało znany. Leczenie suchego zębodołu zależy przede wszystkim od zdolności regeneracyjnych pacjenta oraz od tego, czy będzie on stosował się do wszystkich zaleceń stomatologa.
Warto wiedzieć, że leczenie suchego zębodołu jest konieczne, ponieważ jeżeli zbagatelizujemy problem, mogą wystąpić poważne powikłania, do których zaliczamy: ropień oraz zapalenie kości. Jeśli chcemy wiedzieć, ile trwa leczenie suchego zębodołu to nie otrzymamy konkretnej odpowiedzi od stomatologa, ponieważ u każdego pacjenta regeneracja zajmuje inną liczbę dni.
Ból zębodołu trwa zazwyczaj od 10 do 15 dni i powinien być on dla nas informacją, że koniecznie należy udać się na wizytę do stomatologa. Pamiętajmy, że ból po ekstrakcji zęba mija wraz z wygojeniem się dziąsła, więc jeśli trwa nadal, warto wybrać się od razu do specjalisty. Leczenie suchego zębodołu trwa do całkowitego zamknięcia się dziąsła.
Przyczyny suchego zębodołu
Jak wspomniane zostało wyżej suchy zębodół występuje u małej liczby osób po zabiegu usunięcia zęba. Suchy zębodół jest brakiem skrzepu, który zawsze powinien znajdować się w zębodole, ponieważ tworzy on naturalny opatrunek. Brak powstania skrzepu może być spowodowany, ponieważ:
– nie wytworzył się w ogóle
– został zniszczony
– został wypłukany
– rozpłynął się samoistnie
Skąd bierze się ból w suchym zębodole nie jest do końca wiadomo jednak jednym z powodów są bakterie, które rozwijają się tam, gdzie ząb został wyrwany. Do innych przyczyn możemy zaliczyć powstanie resztek ciał obcych przez stomatologa podczas ekstrakcji zęba, zła higiena jamy ustnej, choroby przyzębia czy podrażnienie skrzepu. Częstotliwość występowania suchego zębodołu zwiększa się, jeśli został on usunięty chirurgicznie. Oprócz tego najbardziej są narażone osoby, które palą, cierpią na miażdżycę oraz cukrzycę lub posiadają niedobory witamin.
Do głównych objawów suchego zębodołu zaliczamy lekki ból, który przechodzi w ostry, promieniując w kierunku oka, ucha lub czoła. Oprócz bólu pacjenci mogą odczuwać osłabienie, mieć powiększone węzły chłonne czy być przemęczeni. Godnym uwagi jest fakt, że nadmierna ilość produkowanej śliny również może być objawem suchego zębodołu.
Kuracja suchego zębodołu
Leczenie suchego zębodołu przede wszystkim polega na zabezpieczeniu go przed dostaniem się resztek jedzenia, bakterii oraz śliny. Wszystko to spowalnia proces leczenia w momencie, kiedy dostaje się do rany po ekstrakcji zęba. Podczas procesu leczenia można stosować różnego rodzaju leki przeciwbólowe oraz takie, które przyspieszą gojenie się rany. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać nam antybiotyk. Oprócz tego stomatolog zaleci częste płukanie jamy ustnej antyseptycznymi środkami.
Czy można uniknąć pojawienia się suchego zębodołu?
Suchego zębodołu da się uniknąć, ale tylko wtedy kiedy pacjent zostanie odpowiednio przygotowany do wyrwania zęba. Ważne jest zachowanie higieny osobistej, dlatego przed zabiegiem również należy płukać jamę ustną środkami antyseptycznymi. Po ekstrakcji zęba nie wolno przez godzinę pić ani palić papierosów, a do całkowitego zagojenia się dziąsła należy zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.