Zapobieganie paradontozie

Periodontologia

27 sierpnia 2019

Paradontoza jest chorobą, z którą boryka się wielu dorosłych pacjentów. Niestety, jej rozwój może przynieść szereg nieprzyjemnych konsekwencji, bardzo trudnych do wyleczenia. Codziennie narażamy się na rozwój tej choroby różnymi działaniami, niekoniecznie świadomymi, jednocześnie nie wiedząc, że robimy sobie krzywdę. Tymczasem, ryzykujemy nawet wypadnięciem zębów. Dowiedz się, czym jest paradontoza i dlaczego paradontoza jest chorobą, której należy zapobiegać.

Leczenie paradontozy

Warto jest zacząć od tego, czym jest paradontoza. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona w naszym społeczeństwie, co też niesie za sobą pewną korzyść – lekarze dokładnie wiedzą, jak z nią pracować. Za sprawą infekcji tkanek przyzębia, powstających podczas rozwoju choroby, rozwija się choroba, która prowadzi nawet do wypadania zębów. Utrata stabilności zębów jest jednym z ostatnich, ale jednocześnie najtrudniejszych do wyleczenia objawów.

Leczenie choroby, jaką jest paradontoza, polega na zastosowaniu takich zabiegów jak skaling, odbudowa tkanek przyzębia, a także kiretaż – zamknięty lub otwarty. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego – zarówno z powierzchni poddziąsłowych, jak i z powierzchni zęba. Podczas zabiegu kiretażu dokonuje się czynności mających na celu oczyszczenie kieszonki ze wszystkich szkodliwych, zalegających w niej substancji. Natomiast odbudowa tkanek przyzębia polega na rekonstrukcji uszkodzonych tkanek – obejmujących między innymi kości.

Zapobieganie paradontozy

Paradontoza jest chorobą, której warto jest zapobiegać – jej leczenie jest stosunkowo trudne. Niestety, pierwsze etapy rozwoju choroby, jaką jest paradontoza, nie są tak oczywiste dla pacjenta, jak mogłoby się wydawać. W tym celu rekomendujemy odbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa – najlepiej co pół roku, a także wtedy, gdy zauważymy coś nietypowego.

Poza tym, warto jest regularnie – najlepiej raz na pół roku – odbywać zabiegi takie jak skaling i piaskowanie. Wykonywanie tych zabiegów pozwala na utrzymywanie poziomu kamienia nazębnego na bardzo niskim poziomie, co zmniejsza ryzyko powstania choroby. 

Na co uważać w diecie?

Pacjenci, którzy chcą za wszelką cenę unikać choroby, jaką jest paradontoza, powinni również zadbać o swoją dietę. Wynika to z faktu, że bakterie, odpowiadające za rozwój tej choroby, mają swoich „ulubieńców” w kwestii żywienia. Paradontozie wyjątkowo sprzyja wysoko przetworzona żywność, w tym słodycze. Warto jest spożywać produkty mleczne z kategorii fermentowanych. 

Powiązane posty
Periodontologia – co to jest?
Biały nalot na języku jak go usunąć
Choroby dziąseł – jak się objawiają i jak im zapobiegać?