Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?

Stomatologia

26 września 2023

Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?

Absolutną podstawą dbania o zęby i całą jamę ustną jest oczywiście szczotkowanie. Wykorzystuje się do tego celu specjalną pastę do zębów, lecz przede wszystkim zaawansowane szczoteczki, których włosie ma pomóc dotrzeć do wszystkich zakamarków uzębienia. Rozwój technologiczny sprawił, że nie jesteśmy ograniczeni tylko do ręcznej szczotki, lecz mamy do dyspozycji wersje elektryczne, a nawet soniczne. Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?

Czym się różni szczoteczka elektryczna od sonicznej?

Chcąc poznać odpowiedź na postawione na samym początku pytanie, musimy najpierw dowiedzieć się, jakie są tak naprawdę różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami szczoteczek. Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza i jakie są zasady ich działania?

Wiedzieć trzeba, że wersja elektryczna to tak naprawdę udoskonalona odmiana ręczna – w tym wypadku zamiast siły własnych mięśni wykorzystuje się silniczek elektryczny, który wprawia w ruch główkę szczoteczki, dzięki czemu sama szczotkuje zęby.

Odmiana soniczna jest już znacznie bardziej zaawansowana, gdyż w tym wypadku szczoteczka nie generuje ruchów główki, lecz samego włosia. Możliwe jest to za sprawą mikrodrgań wywołanych falami dźwiękowymi o bardzo wysokiej częstotliwości. Najlepsze i oczywiście najdroższe urządzenia mogą wykonywać nawet 60 tysięcy ruchów na minutę.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Zalety i wady obu rozwiązań

Skoro wiemy już, czym różnią się te dwie bardzo popularne szczoteczki, warto żebyśmy poznali teraz ich najważniejsze zalety, ale także wady. Pozwoli to nam poznać odpowiedź na pytanie – szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?

Wiedzieć trzeba, że zarówno odmiana elektryczna, jak i soniczna, zapewniają użytkownikowi o wiele lepszą skuteczność mycia zębów od klasycznej ręcznej odmiany. Rzecz jasna w tym wypadku soniczne rozwiązanie charakteryzuje się największą skutecznością pracy. Inną bardzo ważną zaletą jest wygoda użytkowania – zarówna wersja elektryczna, jak i soniczna nie wymaga meczących dłoni ruchów, gdyż całą pracę wykonuje za nas silnik elektryczny lub generator dźwiękowy.

Jak to natomiast wygląda od strony wad? Oba modele szczoteczek są oczywiście bezprzewodowe, a co za tym idzie zasilane przy pomocy specjalnego akumulatora. Wpływa to na ich rozmiar, lecz także na wagę. W tym wypadku wiele zależy od konkretnego modelu i półki cenowej danego urządzenia, lecz mimo wszystko odmiany soniczne są zwykle nieco większe i cięższe. Na uwadze musimy mieć także to, że bez stałego dostępu do ładowarki i prądu, taka szczoteczka będzie zwyczajnie bezużyteczna.

Która szczoteczka sprawdzi się lepiej?

Na sam koniec pozostaje jeszcze tylko zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze i warte wydania naszych pieniędzy. Pomimo pewnych minusów, jak choćby o wiele wyższa cena, znacznie lepszą propozycją jest szczoteczka soniczna. Dzięki swojej charakterystyce pracy cechuje się ona największą skutecznością w zakresie usuwania wszelkich zanieczyszczeń, a także docierania do każdego zakamarka zębów.

Powiązane posty
Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Wyrostek zębowy
Co to bruksizm?