Choroby dziąseł – jak się objawiają i jak im zapobiegać?

Choroby związane z zębami ostatecznie mogą doprowadzić do ich wypadnięcia. Dzieje się tak między innymi w przypadku chorób dziąseł, na które cierpi znaczna część naszego społeczeństwa. Objawy dla rozwoju chorób dziąseł często są bagatelizowane – za przyczynę krwawienia dziąseł obwinia się nieprawidłową szczoteczkę, a zmieniony kolor dziąseł ulega przeoczeniu. Dowiedz się, czym objawiają się choroby dziąseł i co należy robić, aby im zapobiegać.
Zapalenie dziąseł
Zapalenie dziąseł stanowi punkt wyjściowy dla dużo poważniejszych chorób, na przykład paradontozy. Do zapalenia dziąseł dochodzi za sprawą zakażenia tkanki okołozębowej. Katalizatorem do rozwoju choroby jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która skutkuje szybszym odkładaniem się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Bakterie, które znajdują się w kamieniu nazębnym, wytwarzają szkodliwe kwasy i inne substancje, które powodują podrażnienie dziąseł.
Zapalenie dziąseł przejawia się poprzez obrzęk, zaczerwienienie, ból dziąseł – odczuwany między innymi podczas szczotkowania zębów. Rozwój zapalenia dziąseł powoduje również ich cofanie, przez co pacjentowi może wydawać się, że doszło do zmiany długości jego zębów. Problemem, mogącym oznaczać rozwój zapalenia dziąseł, jest także stale odczuwalny nieprzyjemny smak w jamie ustnej.
Problem zaczyna być poważny, gdy mamy do czynienia z ruszającymi się zębami, pomiędzy którymi wytwarza się ropa. Bardzo możliwe, że zapalenie dziąseł rozwinęło się już na tyle, by przekształcić się w paradontozę.
Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?
Przyczyn zapalenia dziąseł trzeba szukać głównie w nawykach dotyczących czyszczenia zębów. Jeśli zęby nie są szczotkowane minimum 2 razy dziennie, lub są szczotkowane nieprawidłowo, istnieje duża szansa na rozwój płytki nazębnej i rozwoju choroby. Prócz tego, rozwój zapalenia dziąseł przyspieszy: permanentny stres, cukrzyca, AIDS, spożywanie dużej ilości kawy, zaburzenia związane z hormonami i wiele innych.
Profilaktyka chorób dziąseł
Sposobów na profilaktykę chorób dziąseł należy szukać w przyczynach. Przede wszystkim, aby zapobiegać występowaniu chorób dziąseł, należy zacząć czyścić zęby poprawnie i regularnie – minimum 2x dziennie. Dodatkowo, warto jest zacząć korzystać z nici dentystycznych i płynów do płukania ust, które zapewnią jeszcze wyższy poziom higieny jamy ustnej.
Prócz tego, warto jest ograniczyć ilość spożywanej kawy, zrezygnować z palenia papierosów, zredukować stresu – wykluczyć wszelkie czynniki, które mają istotny wpływ na rozwój chorób dziąseł.