Rodzaje protez ruchomych
Protezy ruchome to rodzaj rozwiązania protetycznego, który charakteryzuje się możliwością wyciągania z jamy ustnej. Za sprawą protezy ruchomej lekarz protetyk jest w stanie sprawić, że pacjent jednym tylko rozwiązaniem umożliwi sobie przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej. Z pomocą protezy ruchomej możliwe jest przegryzanie, spożywanie posiłków, a także uśmiechanie się bez skrępowania – wszak efekt, który uzyskuje się dzięki nim, jest bardzo zadowalający.
Za sprawą protezy ruchomej jesteśmy w stanie zagwarantować pacjentowi, że będzie on mógł ponownie cieszyć się ulubionymi posiłkami. Niestety, protezy posiadają również pewne wady, o których warto wspomnieć. Wyróżnia się kilka rodzajów protez ruchomych. Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się, który z nich najlepiej wpisze się w twoje potrzeby.
Proteza częściowa
Proteza częściowa to rodzaj protezy częściowej, o którym najwięcej mówi jego nazwa. Proteza częściowa jest po prostu protezą, która jedynie częściowo wypełnia szczękę – z tego powodu, że pacjent posiada jedynie częściowy ubytek w uzębieniu, a nie całkowity. Protezę częściową można zastosować w każdej linii zębów, co jest bardzo wygodne i pokazuje, że jest to rodzaj protezy bardzo uniwersalny.
Proteza akrylowa
Akrylowa proteza to rodzaj protezy, którą stosuje większość pacjentów decydujących się na to rozwiązanie protetyczne. Akryl to rodzaj materiału, z którego wykonywana jest większa część protezy. To spora zaleta, gdyż akryl wykazuje sporą plastyczność, przez co łatwo jest dopasować go do potrzeb pacjenta.
Masa akrylowa jest wizualnie zbliżona do podniebienia, przez co sposób podtrzymania protezy nie wyróżnia się mocno. Metalowe klamry, na których utrzymuje się taka proteza, gwarantuje zadowalający poziom stabilizacji protezy.
Proteza szkieletowa
Protezy szkieletowe zaliczają się do protez ruchomych. Za ich sprawą jesteśmy w stanie uzyskać jeszcze lepszy efekt, niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów protez. Protezy szkieletowe świetnie utrzymują się w szczęce, oferując spore możliwości przy przeżuwaniu i nie tylko. Protezy szkieletowe są praktycznie niewidoczne, sposób mocowania nie rzuca się w oczy, co stanowi sporą zaletę.
Proteza całkowita
Protezy całkowite wykorzystuje się w przypadku, kiedy u pacjenta doszło do całkowitej utraty zębów – niezależnie od linii zębów. Wykorzystanie protezy całkowitej znajduje sens szczególnie wtedy, gdy pacjent utracił zęby na przykład na skutek działania paradontozy. Protezy całkowite można zamocować na implantach.