Co to jest piaskowanie zębów?

Stomatologia estetyczna

3 sierpnia 2021

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to bardzo popularny zabieg zachowawczy wykonywany w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Poza dobry efektem estetycznym wpływającym na lepszy wygląd zębów zabieg stanowi ważny element profilaktyki próchnicy czy parodontozy.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów stanowi dość prosty i mało inwazyjny zabieg polegający na oczyszczaniu powierzchni zębów z zalegającego na niej osadu oraz zbierającego się kamienia. Piaskowanie wykonywane jest z użyciem zawiesiny zawierającej drobiny substancji czyszczącej zwanej piaskiem stomatologicznym. Piasek zawiera w składzie substancje na tyle twarde aby umożliwić skuteczne usuwanie osadu, a jednocześnie na tyle delikatne by nie powodować uszkodzenia szkliwa. Substancją tą może być na przykład wodorowęglanu sodu lub glicyna wraz z dodatkami smakowymi niwelującymi nieprzyjemny posmak piasku stomatologicznego.

Rodzaje piaskowania zębów

Piaskowanie może być wykonywane w dwojaki sposób. Pierwszy z nich polega na usuwaniu osadu z powierzchni zębów znajdujących się nad dziąsłami z wykorzystaniem dość twardych cząstek wodorowęglanu sodu. W wyniku tego zabiegu możliwe jest usunięcie uporczywych przebarwień a bezpośrednio po nim wykonuje się polerowanie oraz fluoryzację w celu wzmocnienia szkliwa. Poddziąsłowe piaskowanie zębów polega na oczyszczaniu kieszeni zębowych z zalegających osadów przy użyciu bardziej delikatnej glicyny. W tym przypadku nie wykonuje się polerowania ani fluoryzacji.

Piaskowanie zębów – etapy zabiegu

Zabieg piaskowania zębów jest procedurą bezpieczną i bezbolesną. Czas jego trwania wynosi około pół godziny i może kończyć się polerowaniem za pomocą pasty, gumki lub szczotki oraz fluoryzacją czyli nakładaniem na powierzchnię zębów specjalistycznego preparatu zawierającego związki fluoru odgrywającego istotną rolę w profilaktyce walki z próchnicą. Zabieg oczyszczania jest przyprowadzany za pomocą piaskarki czyli urządzenia pracującego pod wysokim ciśnieniem. Wytwarza ono aerozol wodno-powietrzny, który zawiera piasek dentystyczny z dodatkami smakowymi. Dzięki tej metodzie stomatolog lub higienistka może dotrzeć do trudno dostępnych obszarów zębów oraz skutecznie oczyścić ich powierzchnię. Warto wspomnieć, że podczas zabiegu resztki piasku z jamy ustnej pacjenta są usuwane za pomocą ssaka dentystycznego, a wielkość i twardość drobin piasku uzależniona jest od stanu uzębienia pacjenta. Piaskowanie może być również procedurą przygotowującą do wybielania zębów lub uzupełnieniem zabiegu usuwania kamienia nazębnego metodą skalingu.

Czego nie jeść po piaskowaniu zębów?

W celu utrwalenia efektów zabiegu bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać żadnych pokarmów lub napojów, a przez kolejne kilka dni ograniczyć przyjmowanie produktów kwaśnych, w tym cytrusów oraz barwiących, takich jak na przykład: kawa i herbata, czerwone wino buraki, jagody czy szpinak.

Piaskowanie zębów u dzieci

Dzieci zazwyczaj nie potrafią skutecznie przeprowadzić szczotkowania zębów i usunąć całego zalegającego osadu. Dodatkowo ich mięśnie policzków są słabsze co utrudnia samooczyszczanie jamy ustnej. W związku z tym, w przypadku najmłodszych pacjentów warto przyprowadzać piaskowanie zębów wraz z usuwaniem zbierającego się kamienia nazębnego oraz procesem fluoryzacji, który remineralizuje szkliwo i sprawia, że staje się ono bardzie odporne na próchnicę.

Powiązane posty
Jak często myć zęby? Jak dbać o jamę ustną?
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?