Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?

Stomatologia estetyczna

6 sierpnia 2021

Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?

Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?

Piaskowanie zębów to bardzo popularny zabieg dentystyczny wpływający na poprawę wyglądu zębów. Umożliwia on skuteczne usunięcie przebarwień oraz stanowi ważny element profilaktyki ograniczającej możliwość rozwoju próchnicy oraz innych schorzeń, takich jak na przykład parodontoza. Warto zatem dowiedzieć się jaki jest koszt zabiegu oraz czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?

 

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na oczyszczaniu ich powierzchni z zalegającego osadu oraz kamienia nazębnego. Jest to procedura dość prosta i bezbolesna, wykonywana z użyciem zawiesiny nazywanej piaskiem stomatologicznym. Zawiera on drobiny umożliwiające usuwanie osadu i innych zanieczyszczeń przy jednoczesnej ochronie szkliwa. W skład piasku dentystycznego wchodzi wodorowęglanu sodu, glicyna oraz dodatki smakowe. Piaskowanie może dotyczyć powierzchni zębów znajdujących się ponad dziąsłami lub kieszeni zębowych. W pierwszym wypadku zabieg stosuje się łącznie z polerowaniem i fluoryzacją, natomiast w drugim – stosuje się bardziej delikatny piasek dentystyczny i nie wykonuje się wymienionych powyżej dodatkowych procedur.

Po co się robi piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym w celu skutecznego oczyszczania zębów ze zgromadzonych osadów i zanieczyszczeń. Zazwyczaj ten zabieg wykonywany jest wraz ze skalingiem czyli usuwaniem kamienia za pomocą ultradźwięków. Piaskowanie pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc niedostępnych za pomocą tradycyjnego szczotkowania zębów. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko pozbycie się przebarwień ale również profilaktyka stomatologiczna polegająca na zapobieganiu rozwojowi bakterii i zmian chorobowych. Piaskowanie stanowić również może element przygotowujący do dalszego wybielania zębów. Ponadto zabieg może być łączony z polerowaniem zębów oraz fluoryzacją. Piaskowanie zębów poleca się osobom szczególnie narażonym na odkładanie się kamienia i osadu na zębach. Wśród nich wymienić należy między innymi tych, którzy spożywają duże ilości kawy i herbaty, palą papierosy, cierpią na wadę zgryzu wpływającą na bardzo wąskie przestrzennie międzyzębowe utrudniające skuteczne czyszczenie, noszących aparat ortodontyczny lub przygotowujących się do zabiegów wybielania.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Aby efekt piaskowania utrzymywał się jak najdłużej należy przestrzegać określonych zaleceń oraz ograniczyć spożywanie niektórych pokarmów. Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów? Bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać żadnych pokarmów lub napojów. Następnie przez kilka kolejnych dni wskazane jest unikanie spożywania produktów kwaśnych, takich jak na przykład cytrusy oraz barwiących, w tym miedzy innymi: kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków, jagód czy szpinaku. wskazane jest również ograniczenie palenia papierosów, a w pierwszej dobie po zabiegu całkowite ich odstawienie. W czasie dwóch tygodni po zabiegu w razie ewentualnej nadwrażliwości zębów warto stosować płukanki z chloroheksydyną ograniczające odczuwany dyskomfort. W okresie pozabiegowym należy myć zęby po każdym posiłku oraz używać nici i płukanek dentystycznych.

Piaskowanie zębów – koszt zabiegu

Koszt zabiegu piaskowania zębów wynosi około stu złotych. Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Powiązane posty
Co to jest piaskowanie zębów?
Co zrobić z diastemą? Czy to problem dla stomatologa?
Dlaczego słodycze psują zęby? Wyjaśniamy!