Na czym polega higienizacja zębów?

Stomatologia estetyczna

26 sierpnia 2021

Na czym polega higienizacja zębów?

Na czym polega higienizacja zębów?

Dbanie o dobrą kondycję jamy ustnej składa się z kilku etapów. Istotna jest codzienna pielęgnacja domowa oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, które pozwalają wcześnie wykryć ubytki i je wyleczyć. Nieodłączną częścią dbania o zdrowy uśmiech jest również korzystanie z zabiegów higienizacji zębów przynajmniej raz do roku. Na czym polega higienizacja zębów. Jakie daje efekty?

Zabiegi higienizacyjne

Higienizacja zębów to nic innego jak dokładne oczyszczanie jamy ustnej, które przeprowadza się w gabinetach stomatologicznych. Zabiegi te zaleca się przeprowadzać raz na rok lub dwa razy w roku – w zależności od potrzeb. Jest to bezpieczna metoda, jednak zawsze warto omówić tę kwestię z lekarzem, który dostosowuje zabiegi do indywidualnych wymagań i sugeruje, jaka częstotliwość ich wykonywania jest najbardziej odpowiednia – kierując się m.in. rodzajem diety pacjenta oraz biorąc pod uwagę zabiegi, które go czekają (przed wybielaniem zębów konieczne jest wykonanie higienizacji). Na czym polega higienizacja zębów? Zabieg ten składa się z kilku etapów, który oczyszcza płytkę nazębną. Wymienić można tutaj:

– skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,
– piaskowanie, czyli redukowane osadów oraz przebarwień zębów,
– polerowanie, czyli wygładzanie,
– fluoryzację, czyli wzmocnienie zębów.

Choć regularne wykonywanie tego typu zabiegów poleca się każdemu, szczególną uwagę na nie powinny zwrócić osoby, spożywające sporo słodyczy, kawy i herbaty na co dzień oraz palące papierosy. Podobnie jest z pacjentami objętymi leczeniem ortodontycznym oraz ze skłonnością do próchnicy. Całość zabiegu zwykle trwa około godziny. Nie powinien on powodować bólu, jednak mogą podczas jego wykonywania wystąpić lekkie podrażnienia w jamie ustnej oraz pewnego rodzaju dyskomfort.

Higienizacja zębów – efekty

Głównymi efektami regularnie wykonywanych zabiegów higienizacyjnych jest ochrona szkliwa przed próchnicą, wzmocnienie go oraz dokładne oczyszczenie jamy ustnej z bakterii. Swego rodzaju dodatkowym efektem zabiegów jest rozjaśnienie uzębienia o kilka tonów, dzięki czemu nie trzeba wykonywać zabiegu wybielania zębów. Oczyszczanie sprawia, że można dostrzec ubytki, które wcześniej były niewidoczne pod zanieczyszczeniami. Wygładzenie powierzchni szkliwa wpływa też na poczucie komfortu w jamie ustnej, a instruktaż higieny jamy ustnej poszerza wiedzę na temat szczotkowania i pielęgnacji jamy ustnej.

Zalecenia po higienizacji

Do głównych zaleceń, o których są informowani pacjenci po zabiegu, należy unikanie jedzenia i pica przez około godzinę po wyjściu z gabinetu stomatologicznego – z wyjątkiem wody. Dodatkowo, przez dobę powinno się spożywać pokarmy, które nie barwią szkliwa. Chodzi głównie o zrezygnowanie z kawy, herbaty, coli, czerwonego wina, buraków, jagód, pomidorów i wielu innych. Po zabiegu fluoryzacji należy przez 12 godzin wstrzymać się z czyszczeniem zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Dobrze jest też myć zęby w delikatny sposób do czasu ustąpienia nadwrażliwości.

Powiązane posty
Dlaczego słodycze psują zęby? Wyjaśniamy!
Co zrobić z diastemą? Czy to problem dla stomatologa?
Co to jest hipoplazja szkliwa? Jak rozpoznać jej objawy?