Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Profilaktyka stomatologiczna

3 stycznia 2022

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Piękne zęby sprawiają, że uśmiech jest promienny, ale bardzo niewiele osób jest obdarzonych naturalnie białymi zębami. Błyszczące białe zęby są symbolem piękna, a także zdrowia. Na przebarwienia zębów wpływ mają niektóre choroby, jednak najczęstsze przyczyny przebarwień zębów to nikotyna, kawa, czerwone wino itp. Pomóc w tym może tylko profesjonalne wybielanie u dentysty. Jakie metody można zastosować, aby przywrócić im blask i czy wybielanie zębów niszczy szkliwo zębowe?

Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Ponieważ obecnie dostępnych jest wiele produktów dostępnych bez recepty, wiele osób wybiela zęby w domu. Niektóre systemy wybielające można zamówić online. Niewłaściwe stosowanie, na przykład produktów niecertyfikowanych, może prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów i dziąseł.

W każdym supermarkecie dostępne są pasty do zębów, których producenci zapewniają „olśniewająco biały uśmiech”, jednak zawarte w nich substancje mogą na dłuższą metę uszkodzić wrażliwą zębinę na szyjce zęba i szkliwo, zwłaszcza jeśli szoruje się ze zbyt dużym naciskiem i stosuje niewłaściwą techniką czyszczenia.

Czy w takim razie nie należy wybielać zębów i czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Wybielanie zębów wykonane przez profesjonalistę w gabinecie stomatologicznym, gdzie stosuje się produkty wysokiej jakości, nie uszkadza szkliwa zębów. Warto się na nie zdecydować, jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym efektem bez narażania zębów.

Co niszczy szkliwo zębów?

Brak pielęgnacji jamy ustnej i niezdrowa, słodka dieta to najwięksi wrogowie naszego szkliwa zębów. Nie tylko ilość cukru czy węglowodanów zwiększa ryzyko próchnicy – ​​decydująca jest również częstotliwość spożywania tych substancji. W połączeniu z bakteriami w jamie ustnej dochodzi do próchnicy, a w efekcie do postępującego odwapnienia i uszkodzenia tej zewnętrznej powłoki.

Kwaśne napoje i kwaśne pożywienie bardzo uszkadzają szkliwo zębów. Nie należy zapominać, że podobnie jak mrożona herbata i cola, podobno zdrowy sok owocowy zawiera dużą ilość kwasu cytrynowego.

Połączenie cukru i kwasu zamienia soki w tykające bomby zegarowe, które mogą również poważnie uszkodzić szkliwo i prowadzić do ubytków w zębach. Szczególnie zagrożone są dzieci, których zęby mleczne nie są jeszcze tak odporne na kwasy. Przy dużym spożyciu kwaśnych napojów lub pokarmów ryzyko erozji zębów, czyli rozpadu szkliwa, jest wysokie.

Wybielające pasty do zębów z aktywnym składnikiem dwutlenkiem tytanu nie są korzystne dla naszego szkliwa zębów. Chociaż rozjaśniają one powierzchnię zębów, w niektórych przypadkach mocno ścierają szkliwo. Może to trwale doprowadzić do jeszcze większych przebarwień niż wcześniej. Dlatego nie należy ich stosować codziennie.Należy też unikać zbyt mocnego szorowania zębów, które również może prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Uszkodzone szkliwo na zębie — objawy

Efektem uszkodzenia szkliwa mogą być ubytki w zębach, a w najgorszym przypadku istnieje ryzyko utraty zębów. Osoby dotknięte chorobą często nie odczuwają tego, że szkliwo zęba jest uszkodzone, ponieważ nie jest ukrwione ani unerwione.

Jednak w wielu przypadkach na początku często pojawia się nadwrażliwość na zimno lub ból zęba, podczas jedzenia słodyczy. Jeśli próchnica wniknie do miazgi zęba, dochodzi do stanu zapalnego i silnego bólu.

Sami nie widzimy gołym okiem degradacji szkliwa zębów, zwłaszcza we wczesnych stadiach. Tym ważniejsze są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Jedną z oznak zaawansowane degradacji szkliwa mogą być przebarwione zęby.

Degradacja szkliwa zębów postępuje od zewnątrz do wewnątrz. W najgorszym przypadku odsłonięta zostaje zębina, czyli kość zęba, co może skutkować wrażliwymi zębami. Tak zwane kanaliki zębinowe, przez które przechodzą najcieńsze włókna nerwowe, biegną w obszarze zębiny. Jeśli nie są one zabezpieczone, może dojść do zwiększonej wrażliwości na gorące, słodkie lub zimne rzeczy.

Jeśli spojrzysz w lustro, jeśli zobaczysz brązowe lub białe plamy na szkliwie, oznacza to próchnicę. Dzieje się tak, ponieważ odwapnianie tkanki zęba przez bakterie jest typowe dla tej choroby. Wskazane jest również regularne wykonywanie badań profilaktycznych młodzieży i dorosłych u stomatologa. Zaleca się również żucie gumy do żucia bez cukru po posiłku, ponieważ pozwala to wykorzystać neutralizujące kwasy działanie śliny.

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

Wiele produktów spożywczych zawiera substancje, które zasadniczo służą do odstraszania bakterii, a także pomagają wzmocnić szkliwo zębów. Oprócz cebuli, sera i zielonej herbaty obejmuje to również cukier brzozowy (ksylitol) czy fluorowaną sól kuchenną.
Jednak zdrowe odżywianie to nie tylko to, co jemy, ale także sposób, w jaki jemy.
Kwas i cukier niekoniecznie są dobre dla zdrowia szkliwa zębów.

Na szczęście zwykła szklanka mleka lub wody po posiłku pomoże zneutralizować kwasowość.Nie należy odcinać wszystkich słodkich i kwaśnych pokarmów, aby chronić zęby, ponieważ zdrowa żywność, taka jak owoce, również zawiera ich dużo, ale jako część zbilansowanej, zróżnicowanej diety są one ważne dla zdrowia i samopoczucia.

Chcąc wzmocnić szkliwo, należy również odczekać co najmniej pół godziny po jedzeniu przed myciem zębów. Niewłaściwa pielęgnacja zębów bardziej niszczy zęby, niż pomaga i wzmacnia szkliwo, dlatego należy zwracać uwagę na właściwą technikę szczotkowania zębów i odpowiednią pastę do zębów.

Nawet jeśli można wiele zrobić w domu, aby wzmocnić szkliwo, nie należy zapominać o regularnych wizytach u dentysty.

Wpływ wybielania zębów na szkliwo

Szkliwo jest najtwardszą substancją w naszym ciele. Jego naturalny kolor jest uwarunkowany genetycznie i różni się w zależności od osoby. Z biegiem życia zęby stają się coraz ciemniejsze, ponieważ pigmenty z pożywienia i używki osadzają się w górnej warstwie szkliwa zębów. Nikotyna, kawa, czerwone wino i soki owocowe przebarwiają zęby.

Niektóre leki, takie jak tetracyklina, a także próchnica lub niedożywienie, mogą być również odpowiedzialne za ciemnienie zębów. Uszkodzenie zęba może również spowodować przebarwienia. Wiele osób decyduje się na wybielanie zębów, ale czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

To czy wybielanie zębów niszczy szkliwo, zależy od zastosowanej metody. Wybielanie domowe może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Podczas wybielania powierzchnia szkliwa jest najpierw demineralizowana. Tylko w ten sposób można odbarwić i rozjaśnić górne warstwy zęba. Wiele badań wykazało, że profesjonalne wybielanie nie powoduje żadnych uszkodzeń zębów. Ważne jest, aby nie wybielać zbyt często i nie przeprowadzać zabiegu samodzielnie.

Powiązane posty
Masaż stomatologiczny
Co to jest hipoplazja szkliwa? Jak rozpoznać jej objawy?
Krwawiące dziąsła – czym leczyć? Poznaj metody.