Co to są implanty zębowe?

Stomatologia

3 marca 2022

Co to są implanty zębowe?

Problemy z zębami dotykają prawie każdego z nas na różnych etapach życia. Z powodu zaniedbania higieny zębów, wypadków i obciążeń genetycznych często tracimy zęby przedwcześnie. Ubytek w jamie ustnej wpływa niekorzystnie na wygląd, samopoczucie i możliwość rozdrabniania pokarmu, a wśród metod pozwalających na uzupełnienie go pod wieloma względami wyróżniają się implanty. Dowiedz się, co to są implanty zębowe, jak się je zakłada i dlaczego warto w nie zainwestować.

Czym jest implant zębowy?

Wszyscy mniej więcej wiemy, jak są zrobione sztuczne szczęki i pojedyncze sztuczne zęby mocowane na mostku. Ale co to są implanty zębowe i czy warto w nie zainwestować? Są zdecydowanie droższe od innych rodzajów protez zębowych. Implant zębowy to rodzaj śrubki, która jest mocowana w szczęce w taki sposób, by imitowała korzeń zęba naturalnego wraz z wykonanym na podstawie odlewów, dopasowanym do szczęki pacjenta sztucznym zębem. Mają za zadanie w pełni odtworzyć funkcje naturalnych korzeni zębów.

Aby lepiej wyobrazić sobie, co to są implanty zębowe, pomyśl o protezie kończyny dolnej – takiej, jakie robiono kilkaset lat temu, drewniane nogi uszkadzające kikut, w porównaniu do nowoczesnych protez, które umożliwiają nawet bieganie wyczynowe. Ubytki w jamie ustnej, ale również sztuczne zęby mocowane w inny sposób niż za pomocą implantów, powodują szereg dolegliwości związanych z niewłaściwym obciążeniem szczęki, niewłaściwym rozdrabnianiem pokarmu oraz wyglądem. Dla uzupełnienia wiedzy, co to są implanty zębowe i co oznacza zdecydowanie się na nie, trzeba również wiedzieć, że prawidłowo założone i utrzymane w higienie implanty zębowe są trwałe i nie wymagają wymiany przez całe życie pacjenta.

Implanty zębowe – rodzaje

Podczas wizyty u dentysty implantologa powinieneś zostać dokładnie poinformowany nie tylko o tym, co to są implanty zębowe, ale również jakie są ich dostępne rodzaje. Następnie stomatolog dobierze implanty najbardziej odpowiadające na potrzeby konkretnego pacjenta. Obecnie najpopularniejsze są implanty śródkostne, które mocuje się bezpośrednio w kości szczęki czy żuchwy. Jeżeli jest to niemożliwe, na przykład z powodu małej gęstości kości, stosuje się implanty podokostnowe, które osadza się pod dziąsłem, a nad kością, są one jednak mniej wytrzymałe.

W zależności od układu i wielkości szczęki i uzębienia pacjenta implanty różnią się również pod względem rozmiarów i kształtów. Najczęściej implanty mają około 3,5 do 4,2 milimetrów średnicy, jednak w niektórych sytuacjach należy zastosować mniejsze lub większe implanty. Zęby trzonowe potrzebują często mocniejszego zaczepienia, do którego używa się implantów nawet do 6 milimetrów wielkości, natomiast układ korzeni naturalnych zębów przednich bywa tak ścisły, że aby ich nie uszkodzić, sztuczny ząb należy osadzić na zaledwie 2 milimetrowym implancie. Kształty implantów to najczęściej śruby, spirale i cylindry.

Implanty różnią się również rodzajem materiału i pokrycia, z których są wykonane. Muszą to być materiały dokładnie przebadane i wysokiej jakości, które nie będą w żaden sposób wchodziły w niekorzystne reakcje z tkankami ciała. Najczęściej spotykane są implanty tytanowe pokryte biomateriałami lub plazmą tlenku tytanu, ale można dostać również implanty cyrkonowe (bez metalu) wykonane z ceramicznego tlenku cyrkonu. Są to materiały bardzo trwałe i nie wywołujące niepożądanych reakcji.

Zakładanie implantów zębowych

Skoro wiesz już, co to są implanty zębowe i jakie są ich rodzaje, warto poznać również proces ich zakładania. Jeżeli pacjent przejdzie pozytywnie badanie stanu jamy ustnej, które obejmuje ocenę stanu żuchwy i szczęki, a także różne badania dodatkowe, umawia się na kilkuetapowe zakładanie implantu zębowego. Pierwszy etap wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on na nacięciu dziąsła, wykonaniu dostosowanym do wybranego rodzaju implantu wiertłem otworu w kości, w którym następnie umieszcza się implant w pożądanej pozycji. Implant chowa się pod dziąsłem i goi przez kilka miesięcy, w czasie których zrasta się z kością, stając się maksymalnie stabilnym.

Zależnie od tempa procesu gojenia, po trzech do sześciu miesięcy odsłania się powierzchnię nośną implantu i wkręca w niego śrubę gojącą, która umożliwia zregenerowanie się błony śluzowej. Gojenie po tym etapie trwa około dwóch tygodni, po których następuje ostatni etap, czyli założenie właściwej korony zęba. Wykonuje się ją w taki sposób, aby maksymalnie przypominała kształtem i kolorem naturalny ząb pacjenta. Właściwą stabilizację korony zęba gwarantuje stały łącznik z implantem. Niekiedy można wykonać założenie implantu zębowego podczas jednej wizyty, jednak w takim wypadku należy przestrzegać bardzo rygorystycznych zasad higieny jamy ustnej. Stomatolog ma za zadanie poinformować pacjenta odnośnie prawidłowej higieny oraz częstotliwości wizyt kontrolnych.

Czy implanty zębów są bezpieczne?

W przeciwieństwie do protez zębowych, zarówno pełnych sztucznych szczęk jak i pojedynczych sztucznych zębów umieszczanych na mostku, zęby umieszczone na implancie zębowym idealnie imitują naturalny ząb. Nie uszkadzają sąsiednich, zdrowych zębów, przyjmują obciążenia w taki sam sposób jak naturalne zęby, dzięki czemu nie uszkadzają szczęki i nie mają wpływu na zmianę układu mięśni odpowiedzialnych za przeżuwanie. Jest to z pewnością najdoskonalsza metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu, jaką dysponujemy.

Nie zapominajmy jednak, że umieszczenie implantów jest operacją, a więc jest obarczone takim samym ryzykiem zakażenia i powikłań jak inne interwencje chirurgiczne. Odpowiedzialny i profesjonalny stomatolog przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu implantów zębowych przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, żeby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Przez operacją założenia implantów należy wyleczyć wszystkie infekcje i zranienia w obrębie jamy ustnej. Implantów nie zakłada się osobom bardzo młodym, u których nie skończył się jeszcze rozwijać układ kostny, ani starszym cierpiącym na osteoporozę.

Powiązane posty
Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Co to jest osteointegracja?
Ile zarabia technik stomatolog?