Ile zarabia technik stomatolog?

Stomatologia

20 sierpnia 2021

Ile zarabia technik stomatolog?

Ile zarabia technik stomatolog? Sprawdzamy zarobki.

Piękne i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Na prawidłowy stan uzębienia i całej jamy ustnej wpływają dokładne i regularne zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne, w tym wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym na przykład w celu usunięcia zbierającego się kamienia nazębnego lub pojawiających ognisk próchnicy. Ponadto w trosce o zdrowie zębów wymagana jest codzienna domowa pielęgnacja.

Problemy z uzębieniem

Pomimo wykazywanej staranności oraz wykonywania codziennych czynności higienicznych z uwagą, zdarzają się jednak sytuacje w których z powodu najróżniejszych przyczyn stan jamy ustnej i całego uzębienia ulega bardzo znacznemu pogorszeniu. Może to nastąpić w wyniku stale postępujących procesów starzenia wpływających miedzy innymi na stan kości lub występowania innych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład urazy i wypadki. W takiej sytuacji konieczna okazuje się specjalistyczna pomoc stomatologiczna i protetyczna. Te nowoczesne techniki mają niebagatelne znaczenie w poprawie jakości życia pacjentów. W związku z tym warto więc poznać profil zawodowy osób wykonujących te działania. Znaleźć odpowiedź na pytanie: Czym zajmuje się i ile zarabia technik stomatolog?

Jak zostać technikiem stomatologiem?

Technikiem stomatologiem może zostać osoba, która uzyskała odpowiednie wykształcenie medyczne na poziomie średnim. Powinna ona zatem ukończyć odpowiednią szkołę policealną publiczną lub prywatną ale o uprawnieniach szkoły publicznej, a następnie uzyskać tytułu zawodowy technika stomatologicznego oraz dyplom stanowiący potwierdzenie zdobytych kwalifikacji zawodowych. Należy pamiętać o tym, że w ramach nauki konieczne jest odbycie wysokospecjalistycznej praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu zawodowego kończącego pięć semestrów nauki. Z nowoczesną protetyką związany jest również stanowiący odrębny medyczny zawód specjalisty, który ukończył studia wyższe o specjalności technika dentystyczna oraz uzyskał tytuł licencjata lub inżyniera.

Technik stomatolog – czym się zajmuje?

Technik stomatolog zajmuje się wytwarzaniem protez zębowych oraz aparatów i szyn ortodontycznych. Pierwsze z nich zastępują w części lub w całości zęby własne pacjenta umożliwiając maksymalnie zbliżone do fizjologicznych procesy przeżuwania mające ogromny wpływ na nie tylko na komfort życia pacjenta ale również efektywne procesy trawienne prawidłowo rozdrobnionego pożywienia. Wykonywane przez protetyka aparaty i szyny ortodontyczne umożliwiają natomiast korekty wady zgrywu. Należy pamiętać, że efekt końcowy jest wypadkową wspólnej pracy zarówno technika stomatologicznego, jak i stomatologa. Produkty protetyczne powstają bowiem w oparciu o wykonane odciski uzębienia pacjenta, konsultację stomatologiczną oraz niezmiernie dokładną i drobiazgową pracę protetyka.

Obowiązki technika stomatologicznego

Wśród obowiązków technika stomatologa należy wymienić przede wszystkim wykonywanie wspomnianych powyżej protez zębowych, szyn dentystycznych i aparatów ortodontycznych, a także uzupełnień protetycznych. Do obowiązków technika stomatologicznego należy również niezbędna naprawa produktów ortodontycznych, których stan i parametry ulegają pogorszeniu wraz z ich użytkowaniem.

Technik stomatolog – zarobki

Przyjmuje się, że średnie miesięczne wynagrodzenie technika stomatologa wynosi około czterech tysięcy złotych brutto. Jednakże około jedna czwarta z osób wykonujących ten zawód zarabia poniżej trzech tysięcy złotych brutto. Należy jednak pamiętać o tym, że zarobki mogą być bardzo zróżnicowane, a uzależnione są miedzy innymi od popytu i podaży na usługi protetyczne na danym terenie. Zarobki są różne w zależności od wielkości miejscowości, konkurencji oraz ilości prac zlecanych przez stomatologów.

Powiązane posty
Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba – proste i skuteczne sposoby
Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Kruszenie zębów przy dziąsłach