Co zrobić, gdy dziecko zgrzyta zębami?

Protetyka

21 marca 2022

Co zrobić, gdy dziecko zgrzyta zębami?

Bycie rodzicem wiąże się z wieloma obowiązkami, lecz również troskami o swoje potomstwo. Ostatnimi czasy coraz częściej da się przykładowo słyszeć zapytanie, co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami. Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, w pierwszej kolejności trzeba poznać powody takiego zjawiska. Czym więc jest taka choroba i z jakimi objawami się wiąże? Gdy już takie informacje się zdobędzie, następnie należy przejść do tego, jak sobie z takim zgrzytaniem radzić. Czy są jakieś skuteczne sposoby na to, aby zminimalizować pojawianie się tego zjawiska oraz całkowicie je wyeliminować i uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami? Jak się okazuje tak, wszystko to jest możliwe.

Czym jest zgrzytanie zębami u dzieci?

Co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami? Podstawową sprawą w tym wypadku jest dowiedzenie się tego, czym takie zgrzytanie jest i z czym konkretnie się wiąże. Innymi słowy, należy zdobyć choćby podstawowe informacje o tym zjawisku. Co więc warto wiedzieć o zgrzytaniu zębami?
Bruksizm, bo taką fachową nazwę ma zjawisko zgrzytania zębami u dzieci, to bardzo poważna choroba. Polega ona na silnym zaciskaniu szczęki, najczęściej w trakcie snu i pocieraniu o siebie zębami. Jak można się łatwo domyślić, doprowadzić to może do ich naprawdę poważnego i bezpowrotnego uszkodzenia. Często nieleczony bruksizm może spowodować popękanie zębów, ich wyszczerbienie, a nawet poluzowanie i w efekcie tego wypadnięcie. Jest to więc choroba, która może się naprawdę nieprzyjemnie zakończyć dla dziecka.

Choć bruksizm dotyka około 10% całej populacji i bardzo często pojawia się nie tylko u dzieci, lecz również u osób zupełnie dorosłych, to jednak nie zawsze jest on powodem do zmartwień. Przykładowo niemowlaki bardzo często zgrzytają swoimi ząbkami. Spowodowane jest to wyrzynaniem się ich pierwszych mleczaków. Często może to być spowodowane niedojrzałością układu nerwowego i mięśniowego, co z czasem oczywiście stopniowo będzie zanikało, nie powodując żadnych większych zagrożeń dla poprawnego rozwoju malucha. Do jakiego wieku dziecka rodzice nie powinni się przejmować zgrzytaniem przez niego zębami? Jak szacują specjaliści, jeśli dziecko do 3 roku życia ma taki problem, prawdopodobnie samoistnie on zaniknie. Zgrzytanie zębami u dziecka starszego powinno wzbudzić u rodziców niepokój. Co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami w tym wieku?

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci

Jeśli chce się poznać odpowiedź na pytanie, co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami, najpierw trzeba się dowiedzieć tego, jaki jest powód takiego zjawiska. Co więc może być przyczyną zgrzytania zębami? Dopiero ta wiedza pozwoli wprowadzić w życie odpowiednie działania przeciwko temu problemowi. Z jakiego zatem powodu dziecko może zgrzytać swoimi zębami?
Jak się okazuje, współczesna medycyna nie zna całkowicie pewnej i sprawdzonej odpowiedzi na pytanie, jaka może być przyczyna zgrzytania zębami przez dzieci. Wiemy jednak, że powodów należy szukać w kilku bardzo ważnych miejscach. Przede wszystkim warto wiedzieć to, że bardzo często zgrzytanie zębami spowodowane jest po prostu wadą gryzu. Jeśli zęby będą się przez sen nieprawidłowo pomiędzy sobą układały, będą na siebie nachodziły i zbyt mocno ze sobą stykały, dochodzić będzie mimo woli do zgrzytania nimi. Co więcej, za bruksizm odpowiadać może także infekcja ograniczająca w znaczny sposób poprawne oddychanie przez jamę nosową, co przyczyniać się będzie nawet do zaburzenia oddychania.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ wiele osób wskazuje, że ogromnie ważne podczas analizowania przyczyny tej przypadłości, są dolegliwości na podłożu psychologicznym. Zgrzytanie zębami może być bowiem spowodowane przez zaburzenia emocjonalne dziecka, stany lękowe, ogromny stres, a także choroby psychiczne czy też neurologiczne. Bruksizm często towarzyszy takim przypadłościom jak ADHD, porażenie mózgowe, autyzm oraz schizofrenia lub zespół Pradera i Williego. Dodatkowo bruksizm może być spowodowany przez liczne choroby endokrynologiczne, niedobór witamin, alergie, a nawet przyjmowanie przez dziecko niektórych leków, szczególnie tych z zakresu psychotropowego.
Oprócz tych bardzo ważnych przyczyn nie można zapomnieć o różnego rodzaju czynnikach środowiskowych. Przykładowo wysokie narażenie dziecka na dym papierosowy także może się przyczynić do powstawania tej przypadłości. Równie niebezpieczne jest zaburzenie snu czy też nocne moczenie.

Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębami u dzieci?

Jak więc widać odpowiedź na pytanie, co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami, nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Powodów pojawienia się tej przypadłości jest naprawdę wiele, a to sprawia, że poradzenie sobie z nią jest bardzo skomplikowane i zwyczajnie bardzo trudne. Od czego jednak ten proces powinno się rozpocząć?

Jak można się łatwo domyślić, jeśli ktoś chce skutecznie poradzić sobie z problemem zgrzytania zębami przez dziecko, przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę tego zjawiska. W tym celu w pierwszej kolejności należy odwiedzić stomatologa, a który sprawdzić stan zębów, a także poprawność ich położenia. Warto również upewnić się w tym czasie, czy bruksizm nie poczynił już poważnych uszkodzeń zębów. Jeśli odpowiedzialnym za to zjawiskiem powodem będzie np. wada zgryzu, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Oczywiście powodów może być w tym wypadku naprawdę wiele, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych i bardzo wnikliwych badań, aż do uzyskania odpowiedniego wyniku, co pozwoli zidentyfikować przyczynę bruksizmu. Jak tylko dana przyczyna zostanie odnaleziona, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia w celu minimalizacji skutków jej oddziaływania na dziecko.

Często jednak nie da się znaleźć jednoznacznej przyczyny tej choroby. Czy rodzice pozostają więc w takiej sytuacji bezradni? Jak się okazuje niekoniecznie, ponieważ bardzo często stosowana jest np. szyna relaksacyjna dla dziecka. Jest to specjalna nakładka, którą zakłada się na zęby. Jej celem jest po pierwsze uspokojenie dziecka i zniwelowanie ryzyka zgrzytania zębami, lecz również zabezpieczenie samych zębów przed silnym naciskiem i ewentualnym ich uszkodzeniem.

Powiązane posty
Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?
Jak czyścić mosty zębowe? Odpowiadamy!
Protezy zębów ruchome