Co to jest osteointegracja?

Stomatologia

9 lipca 2022

Co to jest osteointegracja?

Zęby u wielu osób się psują i niekiedy nie można ich już uratować. Jedyną drogą jest ekstrakcja. Na szczęście nowoczesna medycyna pozwala na wstawienie implantów, które wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają normalnie funkcjonować. Implantologia jest dziedziną, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła i powstają coraz to nowsze metody leczenia. Nawet degradacja kości nie jest problemem, aby założyć pacjentowi implanty. Jednym z procesów stosowanych podczas tej metody jest osteointegracja. Co to jest osteointegracja?

Czym jest osteointegracja?

Przede wszystkim na początku należy wyjaśnić, co to jest osteointegracja. Mianowicie jest to proces, którego zadaniem jest integracja implantu zębowego z kością pacjenta. Proces ten zachodzi etapowo i związany jest z wieloma czynnikami, między innymi biologicznymi, fizycznymi i chemicznymi. Właśnie od nich zależy szybkość oraz efekt zabiegu, oraz powodzenie implantacji. Wiadomo już mniej więcej, co to jest osteointegracja, więc teraz warto zastanowić się dokładnie, jakie czynniki mają wpływ na przebieg całego procesu. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa ilość i jakość pozostałej kości w miejscu, w którym został wprowadzony implant. Im więcej zdrowej kości, tym proces gojenia jest szybszy. Oczywiście nie bez znaczenia jest również jakość i materiał, z którego został wykonany implant. Także technika wprowadzenia implantu odgrywa kluczową rolę, dlatego należy wybrać dobrą klinikę i doświadczonego lekarza, który cały zabieg wykona profesjonalnie. Na szybkość integracji wpływa również poprawne obciążenie implantu przy pomocy korony protetycznej. Jak zatem widać, każdy etap ma znaczenie i odgrywa kluczową rolę. Wiadome jest, że wprowadzenie implantu do organizmu wiąże się zawsze z większą lub mniejszą ingerencją w tkankę kostną. Ulega ona przy tym zabiegu uszkodzeniu i musi się zregenerować. Dopiero na wygojonej ranie można wykonywać kolejne czynności.

Wskazania i przeciwwskazania

Wiadomo już, co to jest osteointegracja, a teraz należy dowiedzieć się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Warto przy okazji zaznaczyć, że wszczepienie implantu tak na dobrą sprawę może być możliwe prawie u każdego pacjenta. Przede wszystkim o powodzeniu leczenia decyduje stan i zdrowie dziąseł oraz jakość przyzębia. Nie bez znaczenia jest oczywiście ilość kości, o której było już napisane wcześniej. Należy pamiętać także o tym, że każda osoba ze wszczepionymi implantami powinna regularnie umawiać się na wizyty kontrolne i dokładnie dbać o higienę jamy ustnej, czyli tak na dobrą sprawę tak, jak powinno to wyglądać, również mając naturalne zęby. Są pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć daną osobę z zabiegu. Między innymi osoby nadużywające alkoholu nie będą poddane wszczepieniu implantów, gdyż alkohol w znacznej mierze spowalnia proces gojenia i uniemożliwia całkowitą regenerację tkanek kostnych. Również druga używka, czyli palenie papierosów niesie ze sobą takie same konsekwencje. Pacjenci zmagający się z paradontozą najpierw muszą uporać się z tą przypadłością, gdyż choroba przyzębia spowoduje, że implanty nie będą stabilne, a efekt utrzyma się krótko. Również osoby poddawane radioterapii, przyjmujące leki sterydowe czy chorujące na schorzenia autoimmunologiczne mogą zostać wykluczone z zabiegu. Na pewno także bruksizm jest przeciwwskazaniem, czyli zgrzytanie zębami, które prowadzi do uszkodzenia szkliwa i ścierania zębów.

Osteointegracja – jak długo się goi i czy boli?

Co to jest osteointegracja, zostało wyjaśnione, ale wiele osób pewnie się zastanawia, czy cały proces leczenia boli. Wiadomo, że wiele osób boi się wizyt u stomatologa, a więc wszczepienie implantu jest jeszcze bardziej przerażające. Jednak nie ma się czego obawiać. Przede wszystkim na rynku dostępne są znakomite środki znieczulające oraz przeciwbólowe, które powodują, że pacjenci nie odczuwają prawie żadnego bólu. Najczęściej już drugiego dnia po prostym zabiegu można iść do pracy i normalnie funkcjonować. Proces osteointegracji trwa od około 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy od czynników, które zostały wypisane wcześniej. Skomplikowane przypadki wymagają dłuższego leczenia, co jednak nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta. Bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń, które przedstawił lekarz. Niezwykle istotne jest trzymanie prawidłowej diety. Należy pamiętać, aby pokarmy zawierały duże witaminy C, A i E. Równie ważny jest wapń oraz kolagen. Dobrze jest także wykonać badanie na poziom witaminy D3 i w razie niedoborów ją suplementować. Na pewno na przebieg leczenia wpływa wybór dobrej kliniki implantologicznej, w której pracują doświadczeni lekarze. Stosują oni implanty wykonane z najwyższej jakości tytanu, bo tylko takie ulegają osteointegracji. Przed podjęciem leczenia lekarz powinien wykonać tomografię komputerową, która określi gęstość i ilość kości pacjenta. To badanie w pełni potwierdzi, czy zabieg osteointegracji będzie możliwy do wykonania i czy całe leczenie przyniesie oczekiwany efekt.

Powiązane posty
Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?
Jak złagodzić ból po wyrwaniu zęba – proste i skuteczne sposoby
Ząb mądrości kiedy wyrasta