Znieczulenie komputerowe czy zwykłe

Stomatologia

17 lutego 2022

Znieczulenie komputerowe czy zwykłe

Każdy, kto leczy zęby, przynajmniej raz w życiu musiał wziąć także znieczulenie, gdyż ból był tak silny, że nie można było go wytrzymać. Warto jednak wiedzieć, że obecnie jest do wyboru kilka możliwości znieczuleń, na które pacjent może się zdecydować. Zatem znieczulenie komputerowe czy zwykle? Które z nich jest lepsze i dlaczego? Te pytania zadaje sobie każdy pacjent przed wizytą u stomatologa.

Dlatego warto wiedzieć, czy wybierać znieczulenie komputerowe czy zwykle i co będzie dla nas lepsze. Gdy nie jesteśmy pewni czy decydować się na znieczulenie komputerowe czy zwykle, to dobrze jest zapytać się o radę stomatologa. Wówczas lekarz w konkretnym wypadku zdecyduje czy warto brać znieczulenie komputerowe czy zwykle. Należy także dodać, że takie znieczulenie komputerowe jest stosunkowo nowe i występuje zazwyczaj w gabinetach stomatologicznych, które używają tylko najnowszej generacji sprzętu i technologii.

Co to znieczulenie komputerowe?

Gdy pacjent lub lekarz zdecyduje się jednak na znieczulenie komputerowe, to dobrze jest wiedzieć, na czym ono polega. Znieczulenie to polega na tym, że miejscowo znieczula się dziąsło. Na uwagę zasługuje także to, że ten rodzaj znieczulenia jest praktycznie dla pacjenta bezbolesny. Dzięki temu pacjent może się rozluźnić i nie musi się stresować bólem. To znieczulenie wybierają szczególnie pacjenci, którzy bardzo boją się tradycyjnej strzykawki. Warto też dodać, że ten rodzaj znieczulenia zyskuje coraz bardziej na popularności, gdyż jest przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Może je przyjąć praktycznie każdy pacjent niezależnie od wieku czy płci. Takie znieczulenie daje niesamowity komfort psychiczny dla pacjenta, co niesie ze sobą także dużą ulgę w dalszym leczeniu zębów.

Jak wygląda znieczulenie komputerowe?

Do tego rodzaju znieczulenia używa się specjalnego aplikatora z igłą. Taki aplikator wstrzykuje specjalny środek w optymalnej ilości i pod dostosowanym do pacjenta ciśnieniem. By nie sprawić pacjentowi dodatkowego bólu podczas aplikowania znieczulenia, to chwilę przed wstrzykiwaniem tego środka, pacjent dostaje kilka kropel substancji na śluzówkę. Istnieje także dodatkowa opcja znieczulenia, przed użyciem aplikatora i polega ona na tym, że miejscowo smaruje się dziąsła specjalną maścią. Takie znieczulenie może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog. Lekarz jest cały czas z pacjentem podczas takiego znieczulenia. Może być również w gabinecie obecna pomoc stomatologiczna w razie, gdyby coś się zaczęło dziać z pacjentem. Choć to są przypadki bardzo rzadkie, by pacjent źle się czuł po podaniu takiego znieczulenia.

Znieczulenie u dentysty – rodzaje

Oprócz znieczulenia komputerowego u dentysty można wybrać także inne możliwości. Dzięki temu pacjent może sam zdecydować, które znieczulenie będzie dla niego najlepsze. Między innymi wyróżnia się takie znieczulenia, które są dostępne w gabinecie stomatologicznym: znieczulenie komputerowe, powierzchniowe, nasiękowe, przewodowe czy też śródwięzadłowe. Każde z tych znieczuleń działa inaczej, jednak wszystkie mają za zadanie sprawić to, by pacjent nie czuł bólu podczas leczenia zębów.

Znieczulenie powierzchniowe jest częstym znieczuleniem wybieranym przez pacjentów, gdyż jest ono bardzo dla nich komfortowe. Polega na rozprowadzeniu żelu w okolicy leczonego zęba. Natomiast znieczulenie przewodowe jest jednym z najsilniejszych znieczuleń występujących w gabinetach stomatologicznych. Polega ono na wstrzyknięciu substancji w nerw zęba. Można jednak przy samym podawaniu znieczulenia czuć lekki ból. Znieczulenie śródwięzadłowe wykorzystuje się szczególnie w stomatologii dziecięcej. Takie znieczulenie podaje się przez użycie substancji w strzykawce ciśnieniowej. Jest to jedno ze znieczuleń, które także nie jest zbytnio bolesne, przez co dzieci chętnie z niego korzystają.

Ile kosztuje znieczulenie komputerowe

Znieczulenie komputerowe może mieć różne ceny w zależności od tego, w jakim mieście chce się skorzystać z gabinetu stomatologicznego. Warto też pamiętać, że znieczulenie komputerowe jest nieco droższe od zwykłego znieczulenia. Zazwyczaj jest to koszt około pięćdziesięciu złotych. Może się zdarzyć, że cena za taki rodzaj znieczulenia będzie nieco wyższa niż pięćdziesiąt złotych, ale to tylko w najbardziej znanych klinikach. Jednak jest to bardzo dobre wyjście, gdy mamy możliwość bezbolesnej wizyty u dentysty.

Zatem znieczulenie komputerowe czy zwykle? Jeśli mamy ogromny strach przed dentystą to zdecydowanie lepiej jest wybrać znieczulenie komputerowe. Dzięki takiemu znieczuleniu będziemy mieć pewność, że całość leczenia będzie przebiegać bezboleśnie. Takie znieczulenie jest także dobrym wyjściem, szczególnie dla dzieci, które się bardzo boją dentysty i samego leczenia. Dobre podejście do znieczulenia i leczenia sprawi, że dzieci będą chętnie chodziły na wizyty do dentysty. Jednak nie tylko dzieci boją się dentysty i to również osoby dorosłe wybierają takie nowoczesne rozwiązanie, jakim jest znieczulenie komputerowe.

Powiązane posty
Uzębienie mleczne a stałe
Wyrostek zębowy
Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?