Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!

Protetyka

20 września 2019

Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!

Proteza zębowa to wbrew pozorom ciało obce, które należy odpowiednio pielęgnować i używać, aby służyło pacjentowi jak najdłużej. Istnieje pewien okres, podczas którego organizm musi przyzwyczaić się do niego, aby prawidłowo funkcjonować. 

Funkcjonowanie z protezą jest stosunkowo proste, niemniej jednak w przypadku niektórych aspektów pojawiają się pewne pytania. Dotyczy to na przykład tego, jak wygląda spanie z protezą zębową. Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy protezy zębowe należy wyjmować na noc, a także jak przechowywać protezę zębową. Nie jest to do końca jasne, a może też zdarzyć się, że stomatolog nie udzielił takiej informacji / zapomnieliśmy o tym, jak to powinno wyglądać. Artykuł jest przeznaczony dla posiadaczy protez, chcących dowiedzieć się, jak wygląda ta sytuacja i czy spanie z protezą zębową jest możliwe.

Czy protezy zębowe należy wyjmować na noc?

Warto jest dowiedzieć się, czy protezy zębowe należy wyjmować na noc. Kwestia ta w przypadku protez ruchomych jest stosunkowo jasna – protezę należy wyciągać w ciągu dnia na kilka godzin z jamy ustnej, aby dziąsła, stale obciążane przez protezę, zdążyły nieco odpocząć. Jest to jeden z powodów, dla którego warto jest ściągnąć protezę zębową na noc.

Poza tym, dodatkowo ważnym aspektem w kwestii, czy można spać w protezie zębowej jest fakt, że na protezie gromadzą się bakterie. Brak wyjęcia protezy w takiej sytuacji to jedno, ważniejszą sprawą jest brak odpowiedniej higieny takiej protezy, przez co dochodzi do mnożenia bakterii powodujących różne problemy z jamą ustną. Z tego powodu, warto jest wyciągać protezę, gdyż trudno jest zadbać o jej idealną higienę.

Ze względu na to, że proteza może powodować różne obtarcia, niestety realnym faktem staje się powstawanie różnych wrzodów i aft w okolicy jamy ustnej. Dzięki temu, że proteza jest ściągana na noc, dużo łatwiej jest uchronić się przed powstawaniem takich i innych problemów zdrowotnych.

Jak przechowywać protezę zębową?

Na pewno chciałbyś dowiedzieć się, jak przechowywać protezę zębową. Jest to istotna wiedza, nie licząc tego, czy można spać w protezie zębowej, która zapewni protezie długi czas przydatności. Warto jest poznać faktyczne, rzetelne informacje na ten temat, zamiast wzorować się na podpatrzonych pomysłach, gdyż nie zawsze muszą być one prawidłowe.

Ważną informacją jest, że protezy nie trzyma się w pojemniku z wodą! Często jest to widoczne w filmach, niemniej jednak, taki sposób trzymania protezy jest nieprawidłowy. Po wyciągnięciu proteza powinna być prawidłowo wyczyszczona – odpowiednimi preparatami, celem zapewnienia że na protezie nie znajdują się jakiekolwiek bakterie.

Celem prawidłowego przechowania protezy, wystarczy wziąć czysty, wentylowany pojemnik, a następnie włożyć do niego prawidłowo oczyszczoną protezę. Tak przygotowana proteza może być przechowana na noc. Warto jednak pamiętać o tym, że przed założeniem protezy konieczne jest przepłukanie jamy ustnej, wtedy proces ten staje się dużo wygodniejszy i jest bardziej komfortowy dla pacjenta.

Czy wiedziałeś już wcześniej, czy można spać w protezie zębowej? Jeśli nie wiedziałeś, czy można spać w protezie zębowej – cieszymy się, że już to wiesz!

Powiązane posty
Czy mosty adhezyjne to dobre rozwiązanie?
Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?
Co zrobić, gdy dziecko zgrzyta zębami?