Jak zbudowany jest most zębowy?

Protetyka

24 maja 2019

Jak zbudowany jest most zębowy?

Mosty protetyczne (nazywane także zębowymi) świetnie wpisują się w potrzeby osób, które borykają się z problemem jedynie częściowego bezzębia. Pacjenci, którzy mogą zastosować protezy ruchome, do wyboru z reguły mają także mosty protetyczne. Most zębowy oferuje dużo większy komfort użytkowania, niż proteza ruchoma – z tego powodu warto jest rozważyć ją jako ostateczny sposób na rozwiązanie problemu częściowego bezzębia.

Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego z użyciem mostu zębowego warto jest dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Ważną informacją jest, że mostów protetycznych nie stosuje się w przypadku całkowitego bezzębia – do mocowania mostów używa się zębów pacjenta, odpowiednio oszlifowanych. Do leczenia protetycznego z zastosowaniem mostów wybiera się te zęby, które bezpośrednio sąsiadują z luką.

Dowiedz się, jak zbudowany jest most zębowy i czy rozwiązanie protetyczne, skonstruowane w ten sposób, jest w stanie zagwarantować odpowiednią stabilność.

Filar protetyczny – łącznik

Most protetyczny składa się z dwóch elementów – filaru protetycznego i przęsła. To rozwiązanie zalicza się do rozwiązań stałych – czyli takich, których nie da się wyciągnąć samodzielnie. Stałe rozwiązania z reguły oferują dużo wyższy komfort użytkowania, niż protetyczne rozwiązania ruchome (np. protezy ruchome), dlatego w miarę możliwości i predyspozycji zaleca się korzystać właśnie z nich.

Filar protetyczny stanowi element, który mocuje się na dwóch zębach filarowych. Zęby filarowe muszą zostać odpowiednio oszlifowane – tak, aby można było łatwo dopasować do nich filary protetyczne. Do zamocowania mostów protetycznych można również zastosować implanty stomatologiczne, które uprzednio należy wszczepić – to rozwiązanie zwiększa całkowity koszt leczenia.

Filary protetyczne przyjmują formę koron zębów. Oznacza to, że oszlifowany ząb nadal wygląda dobrze i pełni swoją funkcję, jednak jego część jest zastąpiona koroną.

Korona protetyczna

Korony protetyczne, mające pełnić funkcję wypełnienia ubytków zębowych, znajdują się na przęśle – elementem mostu protetycznego połączonym z filarami. Korony protetyczne, które znajdują się na mostach zębowych, mogą różnić się materiałem i technologią, w jakiej zostały wykonane. Wyróżnia się korony porcelanowe na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne, a także akrylowe.

Korony protetyczne, stosowane jako uzupełnienia w mostach zębowych, charakteryzują się wysokim poziomem estetyki. Dodatkowo, most protetyczny gwarantuje podobne odczucia, jakie występują przy posiadaniu naturalnych zębów.

Powiązane posty
Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej
Piękny uśmiech w każdym wieku
Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?