Jak zbudowany jest most zębowy?

Protetyka

24 maja 2019

Jak zbudowany jest most zębowy?

Mosty protetyczne (nazywane także zębowymi) świetnie wpisują się w potrzeby osób, które borykają się z problemem jedynie częściowego bezzębia. Pacjenci, którzy mogą zastosować protezy ruchome, do wyboru z reguły mają także mosty protetyczne. Most zębowy oferuje dużo większy komfort użytkowania, niż proteza ruchoma – z tego powodu warto jest rozważyć ją jako ostateczny sposób na rozwiązanie problemu częściowego bezzębia.

Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego z użyciem mostu zębowego warto jest dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Ważną informacją jest, że mostów protetycznych nie stosuje się w przypadku całkowitego bezzębia – do mocowania mostów używa się zębów pacjenta, odpowiednio oszlifowanych. Do leczenia protetycznego z zastosowaniem mostów wybiera się te zęby, które bezpośrednio sąsiadują z luką.

Dowiedz się, jak zbudowany jest most zębowy i czy rozwiązanie protetyczne, skonstruowane w ten sposób, jest w stanie zagwarantować odpowiednią stabilność.

Filar protetyczny – łącznik

Most protetyczny składa się z dwóch elementów – filaru protetycznego i przęsła. To rozwiązanie zalicza się do rozwiązań stałych – czyli takich, których nie da się wyciągnąć samodzielnie. Stałe rozwiązania z reguły oferują dużo wyższy komfort użytkowania, niż protetyczne rozwiązania ruchome (np. protezy ruchome), dlatego w miarę możliwości i predyspozycji zaleca się korzystać właśnie z nich.

Filar protetyczny stanowi element, który mocuje się na dwóch zębach filarowych. Zęby filarowe muszą zostać odpowiednio oszlifowane – tak, aby można było łatwo dopasować do nich filary protetyczne. Do zamocowania mostów protetycznych można również zastosować implanty stomatologiczne, które uprzednio należy wszczepić – to rozwiązanie zwiększa całkowity koszt leczenia.

Filary protetyczne przyjmują formę koron zębów. Oznacza to, że oszlifowany ząb nadal wygląda dobrze i pełni swoją funkcję, jednak jego część jest zastąpiona koroną.

Korona protetyczna

Korony protetyczne, mające pełnić funkcję wypełnienia ubytków zębowych, znajdują się na przęśle – elementem mostu protetycznego połączonym z filarami. Korony protetyczne, które znajdują się na mostach zębowych, mogą różnić się materiałem i technologią, w jakiej zostały wykonane. Wyróżnia się korony porcelanowe na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne, a także akrylowe.

Korony protetyczne, stosowane jako uzupełnienia w mostach zębowych, charakteryzują się wysokim poziomem estetyki. Dodatkowo, most protetyczny gwarantuje podobne odczucia, jakie występują przy posiadaniu naturalnych zębów.

Powiązane posty
Klej do mocowania protez zębowych
Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?
Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?