Dlaczego mam nieświeży oddech?

Coraz więcej osób dostrzega u siebie nieświeży oddech. Co ciekawe, nawet regularna higiena zębów i częste wizyty u stomatologa nie zawsze przyczyniają się do tego, że problem szybko znika. Dlaczego mam nieświeży oddech? Co powoduje taki dyskomfort w jamie ustnej? Jak można z tym walczyć? Gdzie szukać fachowej pomocy? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.
Co powoduje nieświeży oddech (halitozę)?
Nieświeży oddech to powszechny problem większości ludzi. Jest to spowodowane fermentacją pokarmów w organizmie. Niekiedy jest to również spowodowane paleniem tytoniu, cukrzycą i piciem zbyt dużej ilości wody. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi. obejmuje to dbanie o zęby i dziąsła, a także o język. Obejmuje to również niejedzenie pokarmów powodujących nieświeży oddech. Organizm posiada liczne systemy, które pomagają w trawieniu i wydalaniu. Jednym z nich jest system kwasu żołądkowego. To działa, aby pomóc w trawieniu pokarmu, a także pomaga w eliminacji szkodliwych substancji z organizmu. Regularne czyszczenie języka pomaga w tym procesie, usuwając bakterie i martwe komórki.
Regularne szczotkowanie zębów pomaga również usuwać bakterie i resztki jedzenia z zębów oraz pozbywa się tych szkodliwych substancji z organizmu. Twoje dziąsła również skorzystają na regularnym czyszczeniu zębów; usuwa to bakterie i cząsteczki jedzenia, które tam utknęły.
Co zrobić gdy mam nieświeży oddech?
Dlaczego mam nieświeży oddech? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Ten problem niestety dotyka coraz więcej młodych osób, które starają się szukać rozwiązania. Nieświeży oddech to częste zjawisko, z którym boryka się wiele osób. Jest to zapach wytwarzany przez bakterie w jamie ustnej. Przede wszystkim należy więc zacząć od zrobienia podstawowych badań.
Coraz częściej nieświeży oddech wynika z chorób, które występują w konkretnym organizmie. Cukrzyca, niestrawność, refluks, wrzody, choroby jelit, choroby trzustki, choroby przełyku, choroby żołądka – to wszystko może przyczynić się do tego, iż z jamy ustnej wydostaje się nieprzyjemny zapach. Można zaobserwować również, że osoby chorujące na raka także mają bardzo brzydki zapach w buzi. Gdy zauważy się więc u siebie pierwsze symptomy, nie należy tego bagatelizować. Ważne jest, by potraktować ten problem poważnie i jak najszybciej szukać rozwiązania u dobrych specjalistów.
Co zrobić gdy mam nieświeży oddech?
Specjalistów codziennie odwiedzają pacjenci, którzy rozpoczynają wizytę od zadania pytania: „Dlaczego mam nieświeży oddech?”. Zanim jednak pacjent uda się do swojego lekarza rodzinnego, powinien nie tylko zrobić podstawowe badania, ale również sprawdzić swoje uzębienie u dentysty. Wielu osobom zdaje się, że doskonale dbają o zęby.
Jednak jak się okazuje w praktyce, codzienne ich szczotkowanie nie zawsze wystarcza. Przede wszystkim trzeba postawić na naprawdę dobre produkty do higieny jamy ustnej. Warto więc zwracać uwagę na to, jakie szczoteczki, pasty, płyny do płukania stosuje się na co dzień. Nie należy również zapominać o profilaktycznych badaniach u stomatologa.
Nawet gdy nie dostrzega się żadnych problemów z zębami, to warto pamiętać o tym, by przynajmniej raz na pół roku umówić się do swojego dentysty na kontrolę. Nawet usunięcie osadu i pozbycie się kamienia z zębów może przyczynić się do tego, że problem nieświeżego oddechu całkowicie zniknie.
Nieświeży oddech, dentysta pomoże
Coraz częściej zdarza się, że osoby z nieświeżym oddechem starają się samodzielnie walczyć z tym problemem. Można zauważyć, że w wyszukiwarkach internetowych coraz częściej pojawiają się zapytania typu: „Dlaczego mam nieświeży oddech?”, „Jak walczyć z brzydkim zapachem z ust?”, „Co zrobić, by usunąć nieprzyjemny zapach z buzi?” itp. Oczywiście, można na początku próbować „leczyć się” samodzielnie.
Jednak stomatolodzy oraz gastrolodzy uważają, że jeżeli nieprzyjemny zapach powoduje dyskomfort u pacjenta, to nie warto czekać z szukaniem diagnozy. Tym bardziej że w większości przypadków często mycie zębów, płukanie ich najdroższymi płynami z miętowym aromatem, a nawet żucie gumy – nie pomaga. Nieświeży oddech może być spowodowany różnymi czynnikami. Niektóre z nich to zła higiena jamy ustnej, cukrzyca i rak.
Warunki te zmieniają sposób, w jaki organizm przetwarza żywność i bakterie. Prowadzi to do nowych zapachów w ustach, których nie można znieść. Inne przyczyny nieświeżego oddechu to palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i pikantne potrawy. Chociaż nie wszystkie z tych przyczyn prowadzą do trwałych uszkodzeń, podjęcie działań zapobiegawczych może pomóc.
Warto więc jak najszybciej interweniować. Zdarza się tak, że osoby przyzwyczają się do tego, jaki zapach towarzyszy im w buzi i kolokwialnie mówiąc, nic z tym nie robią. Niestety ma to wpływ na ich relacje towarzyskie, gdyż taki nieprzyjemny zapach czują też rozmówcy. Dla własnego komfortu warto więc zadbać o to, by wyjaśnić skąd się to wzięło i jak temu zapobiec. Co ciekawe, nawet psujący się ząb może być przyczyną tego, że z jamy ustnej wydobywa się bardzo brzydki zapach.