Zapalenie dziąseł – jak wygląda?

Stomatologia

3 listopada 2022

Zapalenie dziąseł – jak wygląda?

Zapalenie dziąseł to przypadłość, która pojawia się dosyć często. Jest to problem, który ma związek z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Jak wygląda zapalenie dziąseł i co trzeba o nim wiedzieć?

Zapalenie dziąseł – co to jest?

Zapalenie dziąseł powstaje wskutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zastanawiając się zapalenie dziąseł jak wygląda trzeba pamiętać, że pierwszym symptomem problemów jest kamień nazębny.

To właśnie kamień nazębny, który jest narastającą płytką gromadzącą się na zębach, stanowi przyczynę zapalenia dziąseł. Rozwijające się na niej bakterie podrażniają dziąsła. W taki sposób dochodzi do zapalenia tkanki okołozębowej.

Zapalenie dziąseł może wystąpić u każdego bez względu na wiek. Są osoby, które są niezwykle podatne na tworzenie się kamienia nazębnego. Takie osoby powinny pamiętać, że co najmniej raz na pół roku powinny udać się do lekarza stomatologa, który usunie powstający kamień.

Warto również pamiętać, że kamień nazębny szybko może powstać u dzieci, które często unikają regularnego mycia zębów. Często myją zęby niestarannie, co również sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego.

Warto pamiętać, że chcąc uniknąć zapalenia dziąseł należy dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Nie polega ona wyłącznie na myciu zębów po każdym posiłku. Ważne jest również używanie nici dentystycznej, która można usunąć resztki pokarmów znajdujących się między zębami.

Kolejnym medykamentem, który pomoże dbać o higienę jamy ustnej, jest płyn do płukania jamy ustnej. Należy go używać kilka razy dziennie.

Przyczyn zapalenia dziąseł może być kilka. Nie zawsze mają one związek z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Dieta uboga w witaminy i minerały, zaburzenia alergiczne, choroby takie jak cukrzyca czy wreszcie przyjmowanie niektórych leków również może przyczyniać się do powstania zapalenia dziąseł.

Zapalenie dziąseł może mieć również podłoże genetyczne.

Zapalenie dziąseł – objawy

Zastanawiając się zapalenie dziąseł jak wygląda warto wiedzieć, że pierwszym objawem schorzenia jest zaczerwienienie dziąseł. Stają się one wrażliwe na dotyk. Można to odczuć w trakcie spożywania posiłków, jak i czyszczenia zębów.

Wraz z zaczerwienieniem często pojawia się delikatny obrzęk. Nie zawsze jest on bolesny. Często ból, który informuje o schorzeniu, pojawia się znacznie później. Obrzęk może być niewielki i nie zawsze jest zauważany przez pacjentów.

Wiele osób zauważa u siebie, że zęby wydają się znacznie dłuższe. Jest to efekt obniżenia się dziąseł, które również jest skutkiem zapalenia dziąseł. Zęby, których korzenie mogą zostać odsłonięte stają się wrażliwsze. Mogą im dokuczać niskie lub wysokie temperatury. Nadwrażliwość zębów często ujawnia się w trakcie picia gorących napoi takich jak kawa czy herbata. Nadwrażliwość na niskie temperatury czuć w czasie spożywania lodów czy picia zimnych napoi.

Zastanawiając się zapalenie dziąseł jak wygląda nie można zapomnieć o krwawieniu w czasie mycia. Jest to moment, w którym najwięcej osób zauważa, że dzieje się coś niepokojącego.

Ból dziąseł często jest ostatnim sygnałem ostrzegawczym, że doszło do zapalenia dziąseł. Do tego momentu pacjenci często lekceważą pierwsze symptomy. Jest to zła decyzja. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, które może zakończyć się utratą zębów.

Zapalenie dziąseł jest schorzeniem, które rozwija się przez dłuższy czas. W większości przypadków można go uniknąć dbając o regularne usuwanie kamienia nazębnego. Zastanawiając się zapalenie dziąseł jak wygląda nie można zapomnieć o nieestetycznym zaczerwienieniu, które jest widoczne.

Warto również pamiętać, że kamień nazębny nie jest widoczny, gdyż występuje od wewnątrz (tylko w późniejszej fazie widać go również na zewnątrz). Niestety powoduje również nieprzyjemny zapach z ust. Jest to bardzo stresująca sytuacja dla pacjentów.

Zapalenie dziąseł – jak leczyć?

Leczenie zapalenia dziąseł należy rozpocząć od usunięcia nadmiaru płytki nazębnej. Powinien to wykonać dentysta. Jest to zabieg, który nie jest bolesny. Nie wymaga również żadnego znieczulenia. W trakcie czyszczenia zębów pacjent odczuwa dyskomfort, ale nie powinien odczuwać bólu.

Zapalenie dziąseł, które jest w pierwszej fazie można leczyć również sposobami domowymi. Warto stosować ziołowe płukanki. Szałwia lub kora dębu będą odpowiednie.

W stanach zapalenia dziąseł można również używać Amolu, który zawiera olejki eteryczne i mentol.

Zapalenie dziąseł, które jest zaawansowane może wymagać leczenia farmakologicznego. Lekarz może przepisać środki łagodzące i przeciwzapalne. Czasami dochodzi do sytuacji, w której niezbędne jest zastosowanie antybiotyku. Jednocześnie lekarz stomatolog powinien przepisać środki wzmacniające, które pomogą zwiększyć odporność pacjenta.

Zastanawiając się zapalenie dziąseł jak wygląda należy pamiętać, że zaczerwienione dziąsła nie wyglądają ładnie. Najważniejsze jednak są skutki uboczne, które w skrajnych sytuacjach, mogą prowadzić nawet do utraty zębów.

Zaawansowane zapalenie dziąseł, którego nie można wyleczyć farmakologicznie może wymagać interwencji chirurgicznej.

Powiązane posty
Jak opanować strach przed dentystą?
Stripping – ortodoncja
Jak leczyć kieszonki zębowe?