Domowe sposoby na ból zęba
Ból zęba nie tylko informuje nas o stanie chorobowym, czy też innych przyczynach, które wymagają zastosowania leczenia. Przede wszystkim nie pozwala normalnie funkcjonować, pracować, spożywać pokarmów, spokojnie spać, czy też skupić myśli. Często też objawia się zaczerwienieniem wokół dziąseł, krwawieniem, bólami głowy, uszu, a także podwyższoną temperaturą organizmu. To niekomfortowa sytuacja dla każdego. Kto się z nią zetknął, wie że do przyjemnych nie należy i trzeba ją potraktować poważnie. Przyczyną bólu zęba może być próchnica, stany zapalne, infekcje, uszkodzenia wypełnień, a także cofające się dziąsła. Zawsze w przypadku bolesności w jamie ustnej powinno się skorzystać z pomocy stomatologa, jednak co zrobić, gdy wizyta u dentysty wypada np. za kilka dni? Można wtedy sięgnąć po wypróbowane domowe sposoby na złagodzenie przykrych dolegliwości.
Jak uśmierzyć ból zęba?
Ból zęba może być ćmiący, a czasami pulsujący. Bywa też, że przechodzi na krótko, by ponownie zaatakować, czasami ze zdwojoną siłą. Niekiedy odczuwamy tylko lekki dyskomfort, a innym razem jego natężenie jest tak silne, że trudno jest sobie z nim poradzić, tylko przy pomocy silnej woli. W takich przypadkach, żeby normalnie funkcjonować można doraźnie na pewien czas stłumić ból poprzez:
– przyjmowanie tabletek przeciwbólowych
– należy tylko pamiętać, że w dużych ilościach mogą one podrażniać żołądek i wywoływać jeszcze inne przykre skutki uboczne,
– stosowanie zimnych okładów z lodu na bolące miejsca,
– robienie płukanek wodnych z dodatkiem soli,
– płukanie w jamie ustnej miejsc objętych bólem roztworem sporządzonym ze zwykłej wody pitnej i wody utlenionej,
– przykładanie do bolącego zęba użytej torebki z herbatą miętową,
– przygryzanie świeżego ząbku czosnku lub rozsmarowanie rozmiażdżonego na bolącym miejscu,
– łagodzenie bólu olejkiem z goździków, eukaliptusa, jak też tymianku,
– płukanie jamy ustnej wywarami z takich ziół jak rumianek, szałwia, a także liście gujawy.
Podczas infekcji zęba nie tylko ból jest problemem. Może też wystąpić gorączka, obrzęki na dziąsłach w okolicach objętych bolesnością, a także na twarzy i szczęki, nieprzyjemny posmak i nieświeży oddech w ustach oraz trudności podczas jedzenia pokarmów. Domowe sposoby na ból zęba stosuje się tylko, po to żeby w danym momencie złagodzić dolegliwości. Najlepszą i najskuteczniejszą metodą na problemy z zębami jest oczywiście wizyta w gabinecie stomatologa i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Tylko w ten sposób można uniknąć pogorszenia stanu zdrowia swoich zębów i dziąseł.
Goździki na ból zębów – przepis na ulgę
Bardzo dobrym i naturalnym sposobem na uśmierzenie bólu zęba jest wykorzystanie goździków. Zawarty w nich eugenol, to organiczna substancja, która wykazuje działanie przeciwbólowe, odkażające, a także zwalcza bakterie oraz zarazki. Właściwości antyseptyczne tej rośliny pozwalają również na skuteczną ochronę przed próchnicą i usuwanie kamienia nazębnego. Wystarczy włożyć goździki do ust, a następnie je rozgryźć, co uwolni olejki eteryczne. Innym zastosowaniem jest wymieszanie kilkunastu kropli olejku goździkowego z np. słonecznikowym. Taki roztwór należy skropić na wacik, który następnie przykłada się do bolącego miejsca. Można też zalać goździki wrzącą wodą, a następnie przełożyć do małej torebki, takiej w jakiej parzy się herbaty i przykładać do zęba. Mieszanki na bazie olejków z goździków warto też wykorzystać jako płyn do płukania jamy ustnej, co zapewni utrzymanie jej w dobrym zdrowiu, a także odświeży oddech.
Szałwia na ból zęba – łagodzi i zmniejsza stan zapalny
Do ziół, które można zastosować w przypadku bólu zęba zalicza się szałwię lekarską. Roślina ta w swoim składzie posiada wiele substancji organicznych, bardzo cennych dla organizmu ludzkiego. Do głównych należą olejki eteryczne takie jak kamfora, wykazująca działanie przeciwbólowe oraz tujon. Występują również garbniki, a także flawonoidy, będące skutecznymi antyoksydantami. Szałwia nie tylko hamuje ból. Zmniejsza też stan zapalny, działa antyseptycznie oraz zwalcza bakterie i infekcje w jamie ustnej. Stosuje się ją również na zatamowanie krwawienia dziąseł. Przygotowując wywar z tej rośliny należy jedną szklanką wrzącej wody zalać dwie płaskie łyżeczki suszonych liści szałwii. Następnie pod przykryciem parzyć całość przez 20 minut. Później wystarczy już tylko przecedzić wywar, ostudzić i pić jedną szklankę 2 lub 3 razy w ciągu dnia, pomiędzy posiłkami.
Czosnek na ból zęba – naturalny antybiotyk zwalczający bakterie i najczęstsze przyczyny bólu zęba
Czosnek jest rośliną, która od dawna była wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia różnych chorób. Jako naturalny antybiotyk pomaga zwalczać infekcje, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwbólowo. Właściwości te zawdzięcza swoim składnikom takim jak allicyna, witaminy z grupy B, C, flawonoidom oraz biopierwiastkom. Czosnek można stosować bezpośrednio rozgryzając jego ząbek i żując w jamie ustnej. Innym sposobem jest roztarcie go na miazgę, a następnie nałożenie takiej papki na dziąsło przy bolącym zębie. Stosuje się też płukanki z roztworu ciepłej wody wymieszanej z rozgniecionym ząbkiem czosnku. Pomagają nie tylko na ból, ale również zmniejszają infekcje i zwalczają bakterie.
Aloes na ból zęba – cudowna roślina na nadwrażliwość zębów
Aloes to roślina, w której składzie występuje ponad 200 aktywnych substancji organicznych. Są to witaminy, minerały, różne enzymy, a także takie biopierwiastki jak żelazo, potas, magnez, czy też będący budulcem kości wapń. Ich właściwości sprawiają, że aloes warto stosować przy bólu oraz nadwrażliwości zębów. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dzięki czemu chroni szkliwo przed płytką nazębną zapobiegając próchnicy. Płukanki na bazie tej rośliny pozwalają ma regenerację tkanek i zachowanie czystości jamy ustnej, a także odświeżenie oddechu. Do przygotowania takiej mikstury potrzeba pół szklanki soku z aloesu, pół szklanki wody destylowanej, a także półtorej łyżeczki sody oczyszczonej. Wszystkie te składniki należy dodać do butelki, wymieszać i wstrząsnąć. Eliksir dla zachowania jego świeżości trzeba przechowywać w lodówce. Płukanka nadaje się do użycia przez ok. 14 dni. Przedtem jednak dobrze jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie powinna być stosowana przez osoby, które przyjmują leki wpływające na kontrolę cukru we krwi.
Domowy sposób na ból zęba – płukanka z wody utlenionej łagodząca ból i lecząca stan zapalny
Wodę utlenioną najczęściej stosuje się jako środek antyseptyczny do przemywania różnych ran skórnych. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że można ją również używać do zwalczania infekcji w obrębie jamy ustnej. Doskonale się do tego nadaje ponieważ posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Można ją zatem stosować w przypadku wystąpienia stanów zapalnych i bólu zębów. Jest też zalecana jako skuteczny środek na zapobieganie gromadzenia się kamienia nazębnego. Sporządzając płukankę należy wymieszać wodę utlenionej z przegotowaną, letnią wodą pitną w równych proporcjach. Po przepłukaniu jamy ustnej roztwór trzeba wypluć. Warto pamiętać, żeby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością wody utlenionej, ponieważ może ona podrażniać tkanki w jamie ustnej.
Czy Ketonal można stosować na silny ból zęba?
Bolący ząb może dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. Często zdarza się w nocy, ponieważ w pozycji leżącej rośnie ciśnienie w tkankach, a krew mocniej napływa do mózgu. Czasami ból jest bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najlepiej jest zgłosić się do stomatologa, jednak nie zawsze jest to możliwe natychmiast. W takim przypadku wiele osób sięga po Ketonal. Należy on do grupy leków niesteroidowych i przeciwzapalnych. Zapobiega objawom, a także zmniejsza obrzęk w okolicach bolącego zęba. Zalecane jest przyjmowanie go między 25, a 50 mg. Należy pamiętać, że musi być zachowany 8-godzinny odstęp przed każdym kolejnym dawkowaniem. Przyjmowanie Ketonalu ma doraźnie złagodzić niezbyt bolesne dolegliwości. W przypadku silnego bólu może nie przynieść oczekiwanego efektu, dlatego na leczenie jego przyczyny należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Nie powinno się go podawać dzieciom do 15 roku życia, kobietom będącym w ciąży oraz karmiącym piersią. Przeciwwskazania w jego przyjmowaniu dotyczą też osób przewlekle chorych, a także wykazujących wrażliwość na któryś z jego składników.
Kiedy warto zdecydować się na wizytę u dentysty?
Dentystę powinno się odwiedzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Dzięki temu możemy uniknąć ostrego bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwości. W porę zdiagnozowany ubytek może być zaleczony bez komplikacji, niedogodności i w miarę komfortowo. Wizyty u stomatologa nie powinno się odkładać, gdy dolegliwości miną pod wpływem przyjęcia doraźnych środków i zastosowania domowych sposób. Pulsujący ból zęba oraz obrzęk wokół niego może świadczyć o stanie zapalnym. To sygnały, które należy potraktować poważnie. Jeśli zaniedbamy pierwsze objawy, to późniejsze konsekwencje mogą być opłakane, ponieważ w najgorszym przypadku ząb może być już nie do uratowania. Gdy ból nie przechodzi jest to znak, że wizyta u dentysty to po prostu konieczność.