Czy po leczeniu kanałowym można jeść?
Czy po leczeniu kanałowym można jeść?
Czy po leczeniu kanałowym można jeść? Wokół kanałowego leczenia zębów utworzyło się wiele mitów, które skutecznie odstraszają wiele osób przed wizytą u stomatologa – niestety narażając siebie i swoje uzębienie na pogłębienie uszkodzeń i konieczność ekstrakcji zęba. Nowoczesne sposoby leczenia zębów nie są mało komfortowe lub bolesne dla pacjenta. Nie ma więc potrzeby odwlekania konsultacji lekarskich w nieskończoność. Jak więc przebiega taki zabieg? Czy po leczeniu kanałowym można jeść? Czego unikać w pierwszych dniach po wizycie u stomatologa?
Co to jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe zębów jest konieczne, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi zęba – najczęściej przez zaawansowaną próchnicę, którą się bagatelizuje. W leczeniu endodontycznym usuwa się chorobowo zmienioną miazgę z kanałów zęba i wypełnia ją gutaperką. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest stosowana do leczenia nieodwracalnych zmian miazgi zęba – a więc jest niejako ostatnią deską ratunku przed usunięciem zęba. Endodontyczne leczenie przydaje się również przy złamaniach zębów, nierzadko będąc środkiem zaradczym, chroniącym przed utratą własnego uzębienia. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, że przewlekłe zapalenie miazgi wcale nie musi wiązać się z bólem, który zmusza do wizyty lekarskiej. Często bywa tak, że schorzenie nie daje żadnych niepokojących objawów – warto więc regularnie wykonywać kontrole stanu uzębienia.
Leczenie kanałowe – etapy zabiegu
Leczenie endodontyczne – ze względu na dość zaawansowany stopień zabiegu – przeprowadza się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zrobienie zdjęcia RTG, które pozwala dokładnie określić lokalizację stanu zapalnego. Kolejnym krokiem jest dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi zęba, które przygotowuje ją do usunięcia. W określonych przypadkach można pominąć ten etap. Następnie stomatolog usuwa zakażoną część i wypełnia kanał materiałem, by drobnoustroje nie miały tam dostępu. Na koniec dobiera się uzupełnienie do odbudowy korony zęba.
Obecnie wiele osób decyduje się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, by oszczędzić swój czas. Ten sposób pozwala wyleczyć ząb podczas jednej wizyty.
Leczenie kanałowe – co jeść po zabiegu
Po wykonanym zabiegu lekarz stomatolog powinien poinformować o tym, czego unikać oraz w jaki sposób wykonywać codzienne czynności. Wiele osób zastanawia się, czy jest potrzebna spora przerwa od spożywania posiłków po wyjściu z gabinetu. Najczęściej zaleca się, by nie przyjmować ich do momentu, w którym działa znieczulenie. Po tym czasie można sięgnąć po „miękkie” produkty spożywcze. Istotne jest, by nie przeciążać zęba jedzeniem, które trudno pogryźć – lepiej unikać go przez około miesiąc od wykonania zabiegu, by korona zęba mogła się swobodnie odbudować. Oczywiście, warto też pamiętać o tym, że kilka dni po wizycie u stomatologa może dokuczać nadwrażliwość uzębienia, która jednak szybko mija. Kiedy dyskomfort nie pozwala się skupić, można sięgnąć po leki przeciwzapalne.
Jak widać, zabieg nie wymaga wielu wyrzeczeń ze strony pacjenta – oprócz małych zmian, które warto wprowadzić na krótki okres.