Jak opanować strach przed dentystą?

Stomatologia

26 października 2022

Jak opanować strach przed dentystą?

Czasami strach przed dentystą bywa tak silny, że nie można się przemóc, by udać się do gabinetu stomatologicznego nawet na profilaktyczny przegląd. Jak z nim walczyć? Dlaczego tak wiele ludzi panicznie boi się stomatologów? Jak opanować strach przed dentystą? Na tego typu pytania odpowiedzi znaleźć można w poniższym tekście.

Jak opanować strach przed dentystą?

Coraz rzadziej można spotkać osoby, które przez kilka, a nawet kilkanaście lat nie były u stomatologa. Jednak cały czas zdarzają się osoby, które przyznają, że latami nie odwiedzały gabinetów dentystycznych.

Traumatyczne wizyty z dzieciństwa, strach przed bólem, obawa przed diagnozą, wysokie ceny w gabinetach prywatnych – to wszystko przyczynia się do tego, że Polacy niechętnie odwiedzają stomatologów. Co ważne, nawet dzieci nie są nauczone tego, by systematycznie wykonywać profilaktycznie badania jamy ustnej. Jak opanować strach przed dentystą? I czy naprawdę jest się czego bać?

Co zrobić gdy boimy się dentysty?

Jak wspomniano powyżej, nie tylko dzieci boją się dentysty. Również dorośli niechętnie odwiedzają gabinety stomatologiczne, gdyż nie tylko boją się bólu, ale przerażeni są przede wszystkim tym, że stomatolog miałby wykonywać jakiekolwiek zabiegi stomatologiczne. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba się niczego obawiać. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych można poczuć się naprawdę dobrze. Co ciekawe, w Polsce nie brakuje miejsc, w których dzieci mogą poczuć się komfortowo.

Stomatolodzy, którzy specjalizują się w leczeniu zębów u dzieci dbają o to, by mali pacjenci nie odczuwali żadnego dyskomfortu siedząc na fotelu dentystycznym. W takich gabinetach nie brakuje więc telewizora, na którym lecą bajki dla dzieci, zabawek, a nawet nagród dla dzielnych pacjentów. Dorośli również nie powinni się martwić, gdyż obecne metody leczenie diametralnie różnią się od tych, z którymi spotkali się oni jakieś 20-30 lat temu. Dobry stomatolog zrobi wszystko, by pacjent naprawdę czuł się bardzo dobrze.

Specjaliści coraz częściej proponują znieczulenie osobom, które czują wyraźny lęk nawet przed samym otworzeniem jamy ustnej. Ponadto warto podkreślić, że narzędzia i stosowane preparaty są tak nowoczesne i dobre jakościowo, że nie ma już mowy o żadnym bólu i dyskomforcie podczas ich stosowania. Pacjenci mogą teraz naprawdę zrelaksować się przed wizytą u stomatologa, gdyż nawet wyrwanie zęba i leczenie kanałowe są całkowicie bezbolesne.

Czego nie robić przed wizytą u dentysty?

Jak opanować strach przed dentystą? Jak sobie poradzić, przed wejściem do gabinetu? Co zrobić, by nie wpaść w panikę? Te pytania często towarzyszą osobom, które panicznie boją się stomatologów. Tak naprawdę dużo daje dobre nastawienie. Warto więc poczytać opinie o konkretnym gabinecie, by przekonać się, że dane miejsce, jest naprawdę dobre i nie trzeba się obawiać. Ponadto, przed wizytą u stomatologa nie należy „faszerować” się lekami przeciwbólowymi, gdyż w razie potrzeby dobre znieczulenie otrzyma pacjent na miejscu. Ponadto nie można również w nieskończoność odkładać pójścia do dentysty.

Wiele osób tak panicznie się boi badania, że w dniu, kiedy ma nastąpić wizyta twierdzą, że już nic ich nie boli i przekładają ją lub z niej całkowicie rezygnują. Zdrowie zębów jest ważnym aspektem życia człowieka. Każdy potrzebuje co najmniej dwunastu stałych zębów, aby mówić, jeść i pić. Ponadto ludzie mają również wiele zębów tymczasowych. Zdrowa jama ustna pomaga ludziom zachować dobre zdrowie. Jednak nie każdy ma pozytywne wrażenia z wizyty u dentysty. Większość ludzi uważa wizytę u dentysty za nieprzyjemną; oto kilka wskazówek, które możesz zastosować, aby Twoja wizyta była bardziej komfortowa. Najpierw powinieneś zapoznać się z miejscem i czasem praktyki.

Gabinety dentystyczne zwykle mają tabliczkę na drzwiach wejściowych z nazwą gabinetu dentystycznego. Ponadto Twój dentysta powinien podać Ci swój numer telefonu i adres, abyś mógł uzyskać wskazówki z książki telefonicznej. Zazwyczaj gabinety dentystyczne są zamknięte w weekendy i po godzinie 18:00. aby dentysta miał czas na relaks między pacjentami. Możesz również zapytać personel stomatologiczny o wszelkie wykonywane przez niego zabiegi wymagające znieczulenia ogólnego, takie jak ekstrakcje zębów czy ortodoncja. Pomoże to uczynić wizytę bardziej komfortową, a także skróci niepotrzebny czas oczekiwania.

Jak przemóc się do dentysty?

Jeśli strach uniemożliwia wizytę nawet w bólu, najlepiej rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta-psychologa. Nawet kilka sesji może mieć ogromny wpływ na to, co pacjent myśli o leczeniu stomatologicznym. Zdarza się jednak, że źródło lub funkcja objawów lękowych jest głęboko zakorzeniona w strukturze psychicznej, co powoduje, że krótkoterminowe podejścia terapeutyczne są nieskuteczne. Jak opanować strach przed dentystą, gdy takie metody nie działają?

W takim przypadku pacjentowi proponuje się psychoterapię psychodynamiczną, która pozwala na szczegółową analizę problemu i stopniową zmianę. W tym przypadku terapia behawioralna polega na przyzwyczajeniu nas do rzeczy, których się boimy (eksperci nazywają to mechanizmem nawyku). Kluczem jest więc okiełznanie strachu. Aby przezwyciężyć dentofobię, czasami wystarczy dobry dentysta i przyjemna lub bezbolesna wizyta.

Powiązane posty
Co to bruksizm?
Uzębienie mleczne a stałe
Co to jest osteointegracja?