Jak wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne zębów?

Bez kategorii

3 sierpnia 2019

Jak wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne zębów?

Rozwój dziedziny medycyny, jaką jest stomatologia, rozwija się w zastraszającym tempie. Nie inaczej jest w przypadku radiowizjografii! Nic więc dziwnego, że współczesna twarz tej dziedziny znacząco ułatwia leczenie uzębienia pacjentów. Bez wątpienia to właśnie zdjęcie pantomograficzne sprawia, że leczenie zębów jest znacznie prostsze. Czym jest zdjęcie pantomograficzne? Na czym polega ta metoda badania? Sprawdźmy to na własnej skórze!

Co to jest zdjęcie pantomograficzne?

Czym więc jest zdjęcie pantomograficzne? Otóż jest to zdjęcie panoramiczne zębów, obejmujące swoim zasięgiem także kości szczęki, żuchwy, zatok szczękowych oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Stąd tez łatwo wysnuć wniosek, mówiący o tym, że pantomograf pozwala na zbadanie zdrowia nie tylko zębów, ale tez i przyzębia.

Otrzymanym rezultatem jest zdjęcie panoramiczne, stanowiące powiększony obraz struktur, który umożliwia dokładne ocenienie budowy wyżej wspomnianych struktur, oraz ocenia stopień mineralizacji zębów wraz z możliwym kierunkiem ich wyrzynania.

Wskazaniami do wykonania tego badania, to przede wszystkim:

  • Wszelkie powstałe urazy szczęki
  • Rozwinięte próchnica zębów
  • Choroby przyzębia
  • Kamica ślinianki podżuchwowej oraz podjęzykowej
  • Konieczność usunięcia zęba
  • Konieczność wykonania implantów 
  • Ewentualne leczenie ortodontyczne

Na czym polega zdjęcie pantomograficzne?

Jeżeli więc lekarz zaleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, pacjent poproszony zostanie o zdjęcie wszystkich metalowych elementów ubioru — mowa tutaj o kolczykach, łańcuszkach czy protezach zębowych ruchomych. Dzięki temu wynik badania nie zostanie narażony na niewłaściwe czynniki, mogące zaburzyć ich istotę. Na ciało pacjenta zostaje nałożona specjalna kamizelka, chroniąca niebadane organy przed wpływem promieniowania Roentgena. Pacjent następnie podchodzi do aparatu pantomograficznego. Konieczne jest utrzymanie stanu nieruchomego, a głowa zostaje umieszczona tuż pod aparatem. Stabilność badania zapewniona jest przez fakt, że pacjent przetrzymuje specjalny uchwyt, co zapewnia możliwie najlepsze ustawienie aparatu. Pamiętajcie jednak, że zdjęcie pantomograficzne nie odzwierciedla wszystkich wymiarów badanego obszaru — są one nieco powiększone o 15%. Pantomogram to także zdjęcie warstwowe, co znacząco utrudnia poprawne wskazanie wszystkich struktur na tym zdjęciu. Jak jednak sami widzicie, zdjęcie pantomograficzne otwiera zatrważająco dużo możliwości, i warto z niego skorzystać przynajmniej raz w życiu!

Powiązane posty
Ile się nosi aparat na zęby? Okres noszenia aparatu ortodontycznego
Choroby dziąseł – jak się objawiają i jak im zapobiegać?
Co oznacza żółty nalot na języku? Czy to coś groźnego?