Próchnica zębów – leczenie i profilaktyka

Próchnica zębów jest chorobą, która może przerodzić się w dużo trudniejsze do wyleczenia schorzenia. Z próchnicy łatwo jest przejść w nieodwracalne zapalenie miazgi, które może spowodować konieczność wyrwania zęba lub przeprowadzenie leczenia kanałowego. Im bardziej próchnica się rozwinie, tym trudniej będzie odratować ząb z pomocą leczenia protetycznego. Dowiedz się, na czym polega próchnica zębów i dlaczego choroba ta jest szczególnie groźna.
Przyczyny powstania próchnicy zębów
Próchnica zębów to choroba, która rozwija się nawet u osób, które mocno dbają o higienę jamy ustnej. Zawsze może dojść do minimalnych zaniedbań, które spowodują erozję szkliwa, w konsekwencji prowadzącą do powstania choroby, jaką jest próchnica.
Najpopularniejszą przyczyną, dla którego próchnica powstaje, jest spożywanie słodyczy – szczególnie powtarzaną przez rodziców. Jest to poniekąd prawda, gdyż bakterie lubią cukry proste – a słodycze są w nie szczególnie bogate. Pacjenci, którzy spożywają duże ilości produktów wysoko słodzonych, muszą liczyć się z tym, że są szczególnie narażeni na powstawanie próchnicy.
Bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy, gromadzą się między innymi w kamieniu nazębnym. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, tj. jej utwardzania. W takim stanie kamień nazębny nie może zostać usunięty przez codzienne szczotkowanie.
Leczenie próchnicy
Proces, w którym próchnica jest leczona, to stosunkowo prosty zabieg – choć dotyczy to wyłącznie etapu, w którym próchnica nie dotarła jeszcze do miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie leczenie kanałowego, podczas którego stomatolog usuwa miazgę zęba – skażoną, ale także zdrową. W innych przypadkach w zupełności wystarcza przeprowadzić standardowe leczenie zachowawcze, polegające na usunięciu skażonej tkanki zęba, a następnie zastąpieniu jej wypełnieniem – kompozytowym, czy też amalgamatowym (coraz rzadziej stosowanym).
1
Próchnica jest chorobą, przez którą nie ma konieczności przechodzenia. Próchnica może nie powstać, gdy odpowiednio dbamy o zęby. Istnieje dużo mniejsze ryzyko, że próchnica pojawi się, gdy nie spożywamy produktów bogatych w cukry proste. Dodatkowo, ryzyko, że próchnica pojawi się, może być zredukowane poprzez regularne usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się skaling i piaskowanie. Profilaktyka pozwala sprawić, że próchnica nie pojawi się. Nawet jeśli tak się stanie, to próchnica jest stosunkowo prosta do usunięcia. Usunięta próchnica, przy odpowiedniej profilaktyce nie pojawi się ponownie.