Próchnica zębów – leczenie i profilaktyka

Bez kategorii

2 sierpnia 2019

Próchnica zębów – leczenie i profilaktyka

Próchnica zębów jest chorobą, która może przerodzić się w dużo trudniejsze do wyleczenia schorzenia. Z próchnicy łatwo jest przejść w nieodwracalne zapalenie miazgi, które może spowodować konieczność wyrwania zęba lub przeprowadzenie leczenia kanałowego. Im bardziej próchnica się rozwinie, tym trudniej będzie odratować ząb z pomocą leczenia protetycznego. Dowiedz się, na czym polega próchnica zębów i dlaczego choroba ta jest szczególnie groźna.

Przyczyny powstania próchnicy zębów

Próchnica zębów to choroba, która rozwija się nawet u osób, które mocno dbają o higienę jamy ustnej. Zawsze może dojść do minimalnych zaniedbań, które spowodują erozję szkliwa, w konsekwencji prowadzącą do powstania choroby, jaką jest próchnica.

Najpopularniejszą przyczyną, dla którego próchnica powstaje, jest spożywanie słodyczy – szczególnie powtarzaną przez rodziców. Jest to poniekąd prawda, gdyż bakterie lubią cukry proste – a słodycze są w nie szczególnie bogate. Pacjenci, którzy spożywają duże ilości produktów wysoko słodzonych, muszą liczyć się z tym, że są szczególnie narażeni na powstawanie próchnicy. 

Bakterie, które odpowiadają za rozwój próchnicy, gromadzą się między innymi w kamieniu nazębnym. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, tj. jej utwardzania. W takim stanie kamień nazębny nie może zostać usunięty przez codzienne szczotkowanie.

Leczenie próchnicy

Proces, w którym próchnica jest leczona, to stosunkowo prosty zabieg – choć dotyczy to wyłącznie etapu, w którym próchnica nie dotarła jeszcze do miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie leczenie kanałowego, podczas którego stomatolog usuwa miazgę zęba – skażoną, ale także zdrową. W innych przypadkach w zupełności wystarcza przeprowadzić standardowe leczenie zachowawcze, polegające na usunięciu skażonej tkanki zęba, a następnie zastąpieniu jej wypełnieniem – kompozytowym, czy też amalgamatowym (coraz rzadziej stosowanym).

1

Próchnica jest chorobą, przez którą nie ma konieczności przechodzenia. Próchnica może nie powstać, gdy odpowiednio dbamy o zęby. Istnieje dużo mniejsze ryzyko, że próchnica pojawi się, gdy nie spożywamy produktów bogatych w cukry proste. Dodatkowo, ryzyko, że próchnica pojawi się, może być zredukowane poprzez regularne usuwanie kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się skaling i piaskowanie. Profilaktyka pozwala sprawić, że próchnica nie pojawi się. Nawet jeśli tak się stanie, to próchnica jest stosunkowo prosta do usunięcia. Usunięta próchnica, przy odpowiedniej profilaktyce nie pojawi się ponownie.

Powiązane posty
Zapobieganie próchnicy zębów
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
Jak długo trwa grzybica jamy ustnej? Odpowiadamy!