Leczenie próchnicy zębów
Próchnica to jedna z najczęstszych chorób, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę jamę ustną. Prawie każdy z nas zostanie przez nią dotknięty — czy to w wieku dziecięcym, czy też dorosłości. Co ciekawe, mimo tego, że o próchnicy mówi się tak dużo, to nadal dajemy się złapać w jej sidła. Aby jednak zwiększyć wasza świadomość na temat tej choroby, stworzyliśmy właśnie ten artykuł! Jak wygląda przebieg próchnicy zębów? Jak prezentuje się leczenie próchnicy zębów? Sprawdźmy to!
Przebieg próchnicy zębów
Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jak faktycznie powstaje próchnica zębów. Próchnica jest efektem nie tyle, co pozostawienia bakterii na powierzchni zębów, lecz tak naprawdę ich „pracy”. Poprzez niewłaściwą dietę dostarczamy naszej jamie ustnej i właśnie wspomnianym bakteriom cukrów. Bakterie rozkładają cukry, tworząc bardzo szkodliwe kwasy, które po zetknięciu ze szkliwem zmiękczają je i tak też powstaje ubytek w pierwotnej fazie. Po pewnym czasie szkliwo staje się porowate, a na jego powierzchni pojawia się pierwszy element próchnicy, jakim jest matowa plama. Jeżeli jednak nie odwiedzimy wtedy stomatologa to próchnica rozwinie się w zawrotnym tempie! Z białej plamy, przerodzi się ona w ciemne ubytki na zębach – nie trzeba wiele, aby próchnica mogła się rozwijać!
Leczenie próchnicy zębów
Jak jednak wygląda leczenie próchnicy zębów w gabinecie stomatologicznym? Otóż wszystko zależne jest od tego, w jakiej fazie jej rozwoju aktualnie znajduje się pacjent. Jeżeli mówimy o próchnicy wcześniej, mającej postać właśnie wspomnianych wcześniej białych plam, to odpowiednim działaniem do podjęcia będzie tzw. remineralizacja. Jest to zabieg polegający na dostarczeniu zębom stężonej dawki fluoru, tak aby wzmocnić szkliwo. To zabieg nieinwazyjny, który może być na swój sposób przyjemny!
Co, jeżeli jak już wspomnieliśmy dojdzie do rozwoju próchnicy? W takim przypadku sytuacja wygląda całkowicie inaczej. Potrzebna będzie wizyta u stomatologa, jednak jej celem nie jest remineralizacja zęba zaatakowanego przez chorobę, jaką jest próchnica, lecz jego opracowanie przy pomocy specjalnego wiertła. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie rozwoju próchnicy, tak aby nie dostała się ona do wnętrza zęba i w dalszym etapie, nie zaatakowała miazgi, powodując bardzo poważny ból. Stomatolog musi więc usunąć poprzez pracę wiertła wszystkie chorobowo zmienione tkanki i zabezpieczyć miejsce ubytku przy pomocy wypełnienia kompozytowego. Dzięki temu zyskujecie zdrowego zęba, który nie powinien już sprawiać zbyt dużo problemów, podobnie jak próchnica!