Leczenie kanałowe — charakterystyka

Leczenie kanałowe (endodoncja)

4 sierpnia 2019

Leczenie kanałowe — charakterystyka

Leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym to powszechnie stosowane rozwiązanie w zakresie leczenia nieodwracalnego leczenia miazgi. Aby jednak zwiększyć wasza świadomość dotyczącą tego zabiegu, pomożemy wam w uzyskaniu podstawowych informacji jego dotyczących. Jakie są wskazania do wykonania leczenia kanałowego? Jak przebiega leczenie kanałowe? Czy leczenie kanałowe boli i co najważniejsze: ile ono kosztuje.

Leczenie kanałowe zęba — wskazania

Co kwalifikuje nas do wykonania zabiegu, jakim jest  leczenie kanałowe? Otóż przede wszystkim mowa tutaj o wystąpieniu nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Poza tym, leczenie kanałowe może być konieczne w przypadkach gdy:

  • nastąpi złamanie zęba
  • dojdzie do zgorzeli czy martwicy zęba

Usunięcie zakażonej miazgi, czym zajmuje się leczenie kanałowe, jest często traktowane jako jedna z alternatyw dla ekstrakcji zęba, czyli usunięcia go z jamy ustnej. Dzięki leczeniu endodontycznym możliwe jest pozostawienie zęba w jamie ustnej i przywrócenie jego pełnej funkcjonalności.

Leczenie kanałowe — przebieg

Jak jednak przebiega współcześnie realizowane leczenie kanałowe? Już prezentujemy! Przede wszystkim jest ono prowadzone z pomocą mikroskopu, pozwalającego na zajrzenie w głąb zęba w sposób niemożliwy dla ludzkiego oka. Nic więc dziwnego, że tak chętnie korzysta się z tego narzędzia! Po tym, jak lekarz otworzy koronę zęba i dostanie się do zakażonej miazgi znajdującej się wewnątrz kanału, konieczne będzie jej usunięcie, po to, aby zredukować dolegliwości bólowe oraz pozbyć się wszelkich bakterii. następnie, lekarz realizujący leczenie kanałowe zajmie się dezynfekcją oraz dalszym osuszeniem kanału, a w kolejnym kroku — wypełni go przy pomocy gorącej gutaperki. W dalszej kolejności 

Czy leczenie kanałowe boli?

Nie sposób nie zadać pytania: czy leczenie kanałowe naprawdę boli? Otóż jak się okazuje — nie okazuje — nie! Wszystko dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, które anuluje przesyłanie impulsów nerwowych do mózgu. Stąd też, jeżeli wasza zakażona miazga budzi dolegliwości bólowe. Jeżeli więc wykorzystacie to znieczulenie — leczenie kanałowe zęba będzie całkowicie bezbolesne!

Leczenie kanałowe — cena

Jak jednak prezentuje się cena zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe? Otóż niemożliwe jest określenie jednego konkretnego pułapu cenowego. Powodem taniego stanu rzeczy jest różnica w warunkach każdego gabinetu. Każde miejsce wykonujące leczenie kanałowe położone jest w innym mieście i cieszy się inną renomą, stąd też należy zawsze zapytać o indywidualną wycenę.

Powiązane posty
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?
Ile kosztuje leczenie kanałowe? Czyli porozmawiajmy o pieniądzach