Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Protetyka

7 sierpnia 2019

Korony zębowe, nazywane także jako korona protetyczna, stanowią świetne rozwiązanie w przypadku, gdy pacjent na skutek różnych czynników utraci zęba. Korona jest wykorzystywana w połączeniu z leczeniem implantologicznym – w ten sposób jesteśmy w stanie zrekonstruować ząb tak, że będzie on niemalże nie do odróżnienia od naturalnego. Dowiedz się, czym są korony zębowe i w jakich przypadkach stosuje się korony zębowe.

Wskazania do założenia korony protetycznej

Korony zębowe to korony protetyczne, które stosuje się w określonych przypadkach. Przede wszystkim, najważniejszym wskazaniem, w którym wykorzystuje się korony zębowe, są braki w uzębieniu. Braki te muszą obejmować całkowitą utratę zęba, a nie jedynie częściową. W takich przypadkach stosuje się korony zębowe, na przykład podczas leczenia implantologicznego.

Korony zębowe, nakładane na implant stomatologiczny, to wygodne rozwiązanie – jest to jedno ze wskazań do założenia rozwiązania, jakim są korony zębowe. Dodatkowo, korony zębowe stosuje się także na naturalnych zębach – jednak w ich przypadku musi dojść do bardzo dużego ubytku, gdyż w innych przypadkach można zastosować na przykład wypełnienie typu onlay, a nawet klasyczne wypełnienie kompozytowe. Przy małych ubytkach korona nie jest konieczna.

Warto jest wiedzieć, w jakich przypadkach stosuje się korony zębowe, gdyż wiedza na ten temat jest w stanie zagwarantować pacjentowi fakt, że w jego przypadku zostanie zastosowane najbardziej kompatybilne rozwiązanie, odpowiadające na największą ilość jego potrzeb.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Do rodzajów rozwiązania, jakim nazywane są korony zębowe, można zaliczyć między innymi korony zębowe porcelanowe. Porcelanowe korony zębowe są bardzo wygodne – charakteryzują się wysoką trwałością, odpornością na przebarwienia, dodatkowo można się spodziewać po nich rewelacyjnego efektu wizualnego.

Korony zębowe wykonane z materiału, jakim jest kompozyt, również charakteryzują się zadowalającą trwałością. Dają także one ładny efekt estetyczny, z którego będzie zadowolona większość pacjentów. Jednocześnie, taka korona jest tańsza, niż porcelanowe korony zębowe, co bez wątpienia stanowi świetny kompromis, gdy ktoś potrzebuje koron, a nie jest w stanie opłacić porcelanowych koron.

Korony zębowe akrylowe to korona protetyczna, którą zakłada się przejściowo – jedynie na czas trwania różnych zabiegów. Zabiegi te mogą rozciągać się w czasie, więc tego rodzaju korony zębowe świetnie ochronią pozostałe zęby przed przesuwaniem i nie tylko.

Zalety koron protetycznych

Korony zębowe mają spore zalety, o których warto jest powiedzieć. Przede wszystkim, korony zębowe są bardzo wygodne na co dzień – korona jest nieodczuwalna na co dzień, dlatego w przeciwieństwie na przykład do protez jest to spora zaleta. Korony mają także zaletę w postaci rewelacyjnego wyglądu – wyglądają praktycznie jak naturalny ząb. Nie można także powiedzieć, że korony są niewytrzymałe – porcelanowe korony potrafią wytrzymać nawet kilkanaście lat.

Powiązane posty
Mosty protetyczne jako ratunek dla brakujących zębów
Rodzaje protez ruchomych
Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!