Protezy zębów ruchome

Protetyka

15 maja 2019

Protezy zębów ruchome

Stosowanie protezy ruchomej przydaje się w momencie, kiedy pacjent boryka się z problemem braku kilku lub wszystkich zębów. Proteza użyta jest wówczas konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Protezy ruchome są jedną z kilku najpopularniejszych form korekcji uzębienia, która z różnych powodów zdobyła sympatię szerokiego grona osób.

Dowiedz się, czym wyróżnia się proteza ruchoma i w jaki sposób proteza może przełożyć się pozytywnie na komfort twojego życia.

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome dzieli się na rodzaje w zależności od stopnia zaawansowania bezzębia. Jeśli pacjent posiada część swoich zębów, bardzo prawdopodobne, że użycie protezy ruchomej częściowej będzie możliwe. Ruchoma proteza szkieletowa opiera się na swoich zębach, przez co taka proteza posiada większą stabilność.

Proteza ruchoma nakładowa opiera się na korzeniach zębów, które dodatkowo są wyposażone w zaczepy. Użycie tego typu protez ma sens w przypadku, kiedy zęby mają na tyle duże ubytki, że nie da się ich zastosować jako filaru. Plusem obydwu powyższych protez jest to, że do ich stabilizacji używa się naturalnego zęba lub jego części – korzenia.

Protezy ruchome całkowite

Może się zdarzyć, że pacjent, który jest zainteresowany zastosowaniem protezy, nie posiada ani jednego zęba. Taki pacjent może liczyć na wsparcie w postaci użycia protezy całkowitej.

Ten typ protezy jest wykonany z akrylu. Pacjenci, u których została zastosowana proteza, mogą początkowo zmagać się z uczuciem obcego ciała w jamie ustnej. Potrzeba czasu, by przyzwyczaić się do mówienia, żucia i gryzienia z protezą ruchomą.

Obecnie proteza całkowita może być przymocowana również z użyciem implantów. W tym celu należy wszczepić implanty stomatologiczne, które będą służyć jako filar dla protez. Ilość użytych implantów jest zależna od potrzeb.

Higiena protezy zębów

Dbanie o protezę jest konieczne, żeby móc w pełni cieszyć się jej dobrodziejstwami. Faktem jest, że pacjenci, u których proteza znajduje się w jamie ustnej, nie są objęci problemem próchnicy. Mogą jednak wystąpić inne dolegliwości, wynikające z nieprawidłowej higieny.

Proteza wymaga dokładnego oczyszczania z resztek jedzenia, które stanowią pokarm dla chorobotwórczych bakterii i grzybów. Proteza powinna być czyszczona z użyciem dedykowanej pasty antybakteryjnej i ciepłej wody. Proteza ruchoma nie powinna być czyszczona z użyciem tradycyjnych past do zębów, które mają w swoim składzie substancje ścierne – ich użycie może prowadzić do uszkodzeń.

Powiązane posty
Korony protetyczne – wskazania i rodzaje
Czy mosty adhezyjne to dobre rozwiązanie?
Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!