Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

8 sierpnia 2019

Tradycyjne leczenie kanałowe jest znane od wielu lat i pozwala na osiągnięcie maksymalnie zadowalających rezultatów w zdrowiu jamy ustnej. Wśród wielu osób, które obecnie odwiedzają gabinety stomatologiczne, znaczącą rolę, a wręcz rosnąca odgrywa leczenie kanałowe pod mikroskopem. Właśnie dlatego, dziś zastanowimy się, na czym polega endodoncja pod mikroskopem, kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie dobrym pomysłem i jakie zalety oferuje to rozwiązanie!

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Na samym początku należy zastanowić się nad tym, na czym faktycznie leczenie kanałowe pod mikroskopem. Otóż nie jest ono aż tak różne od tradycyjnego zabiegu, jakim jest endodoncja. Polega ono na otworzeniu komory zęba i usunięciu zakażonej chorobowo miazgi. Jej usunięcie jest kluczowe dla zdrowia pacjenta, który dzięki temu uzyskuje szansę na cieszenie się zdrowym uzębieniem. Po tym, jak miazga zostanie usunięte, ząb, na którym wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem musi być oczyszczony i zdezynfekowany, dzięki czemu możliwe jest efektywne wypełnienie opracowanego zęba przy pomocy płynnej gutaperki, czyli pewnego rodzaju izolatora.

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Zastanówmy się jednak co sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem? Otóż głównym czynnikiem kwalifikującym pacjenta do takiego leczenia jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Innymi powodami są wystąpienie zgorzeli czy też martwicy zęba. Istnieje jeszcze jeden powód, kiedy endodoncja jest niezbędna — są to wszelkie urazy zęba, które doprowadzą do ekspozycji miazgi. Jeżeli zostanie ona narażona na wpływ  jest wręcz nieuniknione i co najważniejsze — bardzo szkodliwe. Stąd też, gdy dojdzie do sytuacji, w której ząb zostanie złamany lub też pęknięty — powinniśmy rozważyć wykonanie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Zalety mikroskopu w endodoncji

Skoro już wspomnieliśmy o mikroskopie, to jak ułatwia on codzienną pracę stomatologa? Sytuacja jest prosta — poprzez wykonanie zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja mikroskopowa) stomatolog może zajrzeć tam, gdzie oko ludzkie nie zauważy zmian. Przy pomocy mikroskopu można w łatwy sposób namierzyć nienaturalnie umieszczone kanały zębowe czy też po prostu właściwie oczyścić te już znalezione. Użycie mikroskopu wcale nie jest bezzasadne, stąd też należy wybierać gabinety, które oferuj właśnie leczenie kanałowe pod mikroskopem!

Powiązane posty
Czarny ząb po leczeniu kanałowym
Charakterystyka zabiegu endodontycznego
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?