Pantomogram zębów – charakterystyka badania

Tomografia komputerowa zębów

7 sierpnia 2019

Nie jest wielką tajemnicą to, że badania radiologiczne nie są czymś nowym i rewolucyjnym. Mimo tego technologie takie jak pantomogram wciąż są niezwykle popularną pomocą dla stomatologów. Samo zdjęcie pantomograficzne zębów to bardzo specjalistyczne zdjęcie RTG mające zastosowane przy wielu dziedzinach stomatologii. Jest ono wykonywane wraz z pomocą  specjalnej głowicy, która wykonuje zdjjęcia potrzebnych do analizy elementów twarzoczaszki. Na zdjęciu są także widoczne zęby dolne i gorne, co bywa pomocne w planowaniu leczenia. Zastanowimy się dziś jakie istnieją wskazania do wykonania badania jakim jest pantomogram, co może uniemożliwić jego wykonanie i jak zdjęcie pantomograficzne może być zastosowane w stomatologii!

Wskazania do badania pantomograficznego

Na samym początku warto zastanowić się na tym, kiedy zdjęcie pantomograficzne zębów jest zalecane. Stomatolog może je zalecić w momencie gdy niezbędne jest ocenienie ogólnego stanu zębów w momencie gdy ząb został zaatakowany przez próchnicę czy paradontozę. Pantomogram znajduje także zastosowanie w leczeniu przy pomocy implantów, rozwiązań z zakresu protetyki czy też ortodontyczne. Zabieg ten jednak jest też potrzebny gdy konieczne jest zlokalizowane potencjalnie istniejących zębów zatrzymanych. Co ciekawe, przy użyciu pantomogramu możliwe jest także wykrycie innych zmian, które z pozoru nie dają nawet jakichkolwiek objawów!

Przeciwwskazania

Jak się jednak okazuje, zdjęcie pantomograficzne nie może być wykonane w każdym momencie. Głównym czynnikiem uniemożliwiającym jego wykonanie jest ciąża, gdyż z zasady badań na bazie RTG nie wykonuje się u ciężarnych kobiet, z racji na potencjalną szkodliwośc promieniowana rentgenowskiego dla rozwoju łodu. Pamiętajcie też o tym, że to promieniowanie nigdy nie jest obojętne dla zdrowia jakiegokolwiek pacjenta!

Wykorzystanie zdjęcia pantomograficznego

Pantomogram może być wykonany w każdym momencie, nawet z tak zwanego marszu. Jego wykonnie jest bardzo proste. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a specjalna aparatura porusza się wokół jego głowy, tworząc potrzebne warstwy zdjęcia w postaci panoramicznej. Dzieki temu, że pantomogram jest z natury zdjęciem panoramicznym, jego wykonanie umożliwia analizę uzebienia w znacznie szerszej perspektywie niż na przykład zdjęcie pnktowe. Jeżeli wieć chcecie poddac się leczeniu ortodntoycznemu czy implantologicznemu – nie obejdzie się bez wykonania omawianego dziś zdjęcia pantomogragficznego!

Powiązane posty
Kiedy wykonywana jest tomografia zębów?
Wskazania do tomografii komputerowej zębów
Tomografia komputerowa zębów – na czym polega?