Stripping – ortodoncja

Stomatologia

1 października 2022

Stripping – ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Najczęściej stosuje się ją z powodów estetycznych, choć zdarzają się przypadki, w których leczenie wdrażane jest w celu prawidłowego funkcjonowania zgryzu. Jak wiemy, bez prawidłowej pracy tegoż zgryzu nie ma możliwości normalnego gryzienia, a przez to prawidłowego trawienia. Z roku na rok coraz więcej zabiegów ortodontycznych przeprowadzanych jest szczególnie u dzieci. Jednym z takich zabiegów jest stripping.

Co to stripping i jakie daje efekty?

Stripping ortodoncja jest to zabieg, który polega na piłowaniu bocznych krawędzi zębów. Można więc stwierdzić, iż zabieg ten w zdecydowany sposób zmniejsza szerokość zębów. Bez wątpienia zmniejszenie szerokości zębów pozwalają na prawidłowe utrzymanie w czystości całej jamy ustnej. Do zabiegu strippingu używane są głównie specjalne paski ścierne, chociaż równie często stosowane są tarcze ścierające.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że czynność ta w znaczny sposób zmienia wielkość zębów, jednakże ilość szkliwa ścierana po każdej ze stron zęba jest dosłownie niewielka. Najczęściej wynosi nie więcej niż 0,3 mm i dzięki temu uzyskuje się wolne miejsce w łuku zębowym, co jest wykorzystywane w dalszym leczeniu ortodontycznym. Zabieg ten umożliwia zwalczenie stłoczeń zębów niewielkiego stopnia, przy jednoczesnym braku innej wady zgryzu.

Kiedy stosuje się stripping?

Stripping jest stosowany jako przygotowanie do rozpoczęcia terapii u ortodonty. Pozwala on na właściwe uszeregowanie zębów, a co za tym idzie eliminuje konieczność ekstrakcji zębów przed założeniem stałego aparatu na zęby. Stripping ortodoncja jest również bardzo dobrym rozwiązaniem w celu pozbycia się dysproporcji między wielkością uzębienia w dolnej i górnej szczęce.

Pionowa redukcja szkliwa niewątpliwie znacznie wpływa na estetyczny wygląd uśmiechu. Zabieg strippingu zaleca się także w przypadku nieprawidłowego kształtu zębów i w takiej sytuacji pomaga pozbyć się zarówno ciemnych, jak i trójkątnych przestrzeni nie wypełnionych brodawką dziąsłową. Warto także zaznaczyć, iż stripping przeprowadza się na uzębieniu stałym i nie poleca się go przy obecności zębów mlecznych lub młodych zębów stałych.

Stripping a leczenie ortodontyczne

Stripping ortodoncja najczęściej przeprowadza się niezależnie od tego, na jaką metodę leczenia ortodontycznego zdecyduje się pacjent. Tak więc bez względu czy mamy do czynienia z terapią nakładkami, czy też standardowym aparatem ortodontycznym redukcja szkliwa może okazać się konieczna dla właściwego przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.

Musimy jednak pamiętać, że ortodonta musi mieć wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby przeprowadzić odpowiednią terapię. Tylko w ten sposób będzie mógł wyprostować zęby i poprawić zgryz. W celu uzyskania tegoż miejsca ortodonta redukuje szkliwo kilku zębów, co pozwoli uniknąć konieczności ich wyrywania.

Warte podkreślenia jest to, iż zabieg strippingu nie jest bolesny i, co ważne, nie uszkadza zębów. Stripping ortodoncja jest dla pacjenta całkowicie bezpieczny. Do ręcznej redukcji szkliwa używa się pilnika lub drobnego wiertła, a sam zabieg trwa kilka minut. Oczywiście w przypadku konieczności przeprowadzenia większej redukcji cały proces rozkładany jest na kilka wizyt w gabinecie ortodontycznym.

Ze względu na to, iż zabieg strippingu nie boli, nie jest konieczne znieczulenie. Dzieje się tak dlatego, że szkliwo jest zewnętrzną warstwą zębów i nie zawiera nerwów. To sprawia, że pacjent nie odczuwa podczas zabiegu dyskomfortu. Jedyne, czego doświadcza podczas strippingu, to poczucie pchania lub ciągnięcia zębów. Warto jednak pamiętać, iż znieczulenie można stosować w przypadku nadwrażliwości zębów.

Wielu pacjentów martwi się, że ich zęby będą bardziej podatne na próchnicę po redukcji szkliwa. Stripping ortodoncja polega na usuwaniu z zębów bardzo małej warstwy szkliwa. Oczywiście jedynie takiej, jaka jest wymagana do przeprowadzenia zabiegu, więc nie należy się obawiać problemów z próchnicą z powodu zabiegu. Po prostu pozostałe szkliwo jest wystarczające, aby zęby pozostały zdrowe. Jeśli zaś chodzi o dzieci, stripping nie wywołuje u nich chorób dziąseł, a ponadto nie zwiększa ryzyka ich powstawania.

Podsumowując, aby zabieg strippingu mógł zostać przeprowadzony, pacjent musi do niego się odpowiednio przygotować. Z tego też powodu w pierwszej kolejności powinien udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego na dwa dni przed terminem redukcji szkliwa. Jest to ważne, ponieważ lekarz musi założyć mu specjalne gumowe separatory. Ich zadaniem będzie uzyskanie przestrzeni zębowych, czyli stworzenie tak zwanych szpar między zębami o niewielkich rozmiarach.

Te działania mają na celu ułatwienie ortodoncie wprowadzenia odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia zabiegu strippingu. Ogromnymi zaletami tegoż zabiegu są bezbolesność oraz bardzo krótki czas trwania leczenia. Dzięki temu pacjent czuje się bardzo komfortowo i bezpiecznie, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Powiązane posty
Ząb mądrości kiedy wyrasta
Co to są implanty zębowe?
Kruszenie zębów przy dziąsłach