Mycie jamy ustnej noworodka

Stomatologia

21 października 2022

Mycie jamy ustnej noworodka

Mycie jamy ustnej noworodka jest bardzo istotne. Dzięki temu można zadbać o jego zdrowie. Narodziny dziecka to zawsze wyjątkowy okres w życiu całej rodziny. Rodzice chcą zadbać o pociechę jak najlepiej. Bardzo istotne jest mycie jamy ustnej noworodka. Warto dowiedzieć się, jak to robić prawidłowo i co najlepiej stosować.

Jak myć jamę ustną noworodkowi?

Mycie jamy ustnej noworodka jest bardzo istotne. Trzeba to robić jeszcze przed pojawianiem się pierwszych zębów, a nawet jeszcze wcześniej, ponieważ na zdrowie zębów pociechy wpływ mają też nawyki żywieniowe przez cały czas ciąży. Z tego powodu specjaliści zachęcają rodziców do zadawania pytań, zbierania informacji na temat pielęgnacji jamy ustnej najmłodszych dzieci, ponieważ od pierwszego dnia życia zaczyna się dbanie o zdrowy uśmiech pociechy.

W aptekach oraz sklepach dentystycznych dostępne są specjalne chusteczki oczyszczające, które zostały nasączone ksylitolem. Przeznaczone są do przemywania oraz oczyszczania dziąseł niemowląt. Chusteczki przeważnie mają kształt dopasowany do palca osoby dorosłej, a ich użycie polega na założeniu takiej chusteczki na palec rodzica i delikatnym przetarciu jamy ustnej dzidziusia. Ksylitol to naturalny cukier, który skutecznie wyrównuje poziom pH w jamie ustnej noworodka. Należy go stosować po posiłku. Dzięki niemu zostanie ograniczony rozwój bakterii, które są podstawową przyczyną chorób w jamie ustnej dziecka. Obecnie najpopularniejsze chusteczki dla niemowląt można zakupić w praktycznie każdej aptece na terenie Polski. Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia nie posiada zębów. Nie oznacza to jednak, że rodzice są zwolnieni z codziennej higieny jamy ustnej. Okazuje się, że oczyszczanie dziąseł po karmieniu ma wielkie znaczenie w kwestii zdrowia jamy ustnej pociechy.

Dodatkowo minimalizuje ryzyko pojawienia się bolesnych chorób błon śluzowych, które atakują dzieci często. Warto zaznaczyć, że w pierwszych miesiącach życia pociechy najprostsze metody są najlepsze i wcale nie wymagają zastosowania specjalnych produktów bądź środków pielęgnacyjnych. Często wystarczy zwykła pieluszka tetrowa bądź kawałek bawełnianej chusteczki, którą trzeba zwilżyć letnią wodą, a kolejno delikatnie przetrzeć nią dziąsła oraz błony śluzowej jamy ustnej dziecka po karmieniu. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że zaniechanie oczyszczania buzi noworodka po karmieniu nierzadko skutkuje pojawieniem się białego nalotu oraz wszelakich zmian błon śluzowych. Nierzadko pojawiają się też popularne u noworodków pleśniawki, a także wszelakie afty.

Co na biały język u niemowlaka?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że mycie jamy ustnej noworodka jest bardzo istotne. Wiele osób zastanawia się, co oznacza biały język u niemowlaka. Przede wszystkim jest on wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Spożyte pokarmy odkładają się na powierzchni języku, czemu nierzadko towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust oraz osad na języku. Myjąc jamę ustną niemowlaka, trzeba też zadbać o czystość języka. Najlepiej szczotkować go specjalną powierzchnią. Warto dodać, że biały język u niemowlaka może też oznaczać nalot z mleka.

W pierwszych dwóch oraz trzech miesiącach życia pociechy nie produkują wystarczającej ilości śliny. Przez to trudno im wypłukać resztki mleka z jamy ustnej. Osadzają się one na języku, co objawia się białym osadem. W takim przypadku ma się do czynienia nie tylko z obłożonym językiem, przeważnie obserwowany jest też biały nalot na dziąsłach, policzkach, a także na podniebieniu. Biały język u niemowlaka może też oznaczać pojawienie się pleśniawek. Z reguły jednak taki stan nie jest poważny.

Niektórzy w takim okresie smarują partie jamy ustnej objęte drożdżakami ciekłą nystatyną, która przyśpiesza redukcję zmian. Okazuje się, że w większości przypadków można ten lek zastosować bezpośrednio na ten biały nalot. Mycie jamy ustnej noworodka pozwoli uchronić pociechę przed pojawieniem się białego nalotu na języku.

Ile razy dziennie myć zęby niemowlakowi?

Bardzo dużo rodziców myśli, że w przypadku zaatakowania zębów mlecznych próchnicą, to nie trzeba się tego obawiać, bowiem i tak w niedługim okresie one wypadną. Oczywiście jest to błędne podejście. Trzeba wiedzieć, że próchnica u noworodków i starszych dzieci atakująca mleczaki może nie tylko powodować dyskomfort oraz ból, ale też prowadzić do ich przedwczesnego wypadania.

Do tego ma też negatywny wpływ na strukturę wyrastających w ich miejscu zębów stałych, co w większości przypadków skutkuje szybszym psuciem się zębów stałych w przyszłości, o czym nie każdy wie. Wiele osób nie wie, jak objawia się próchnica u niemowląt. Okazuje się, że na samym początku są to białe plamki na mleczakach, które dopiero w późniejszym etapie nabierają ciemniejszego charakteru.

Bardzo istotna jest higiena jamy ustnej noworodka. Niestety wielu rodziców o tym zapomina, co potem powoduje wiele problemów zdrowotnych u dziecka. Dlatego ważne jest edukowanie ludzi o tym, jak istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej od pierwszych dni życia dziecka.

Powiązane posty
Jak wyrwać mleczaka bez bólu?
Czy implant zęba może się nie przyjąć?
Szczoteczka elektryczna czy soniczna która lepsza?