Kiedy wyrastają zęby mądrości? Dowiedz się więcej.

Chirurgia Stomatologiczna

7 listopada 2021

Kiedy wyrastają zęby mądrości? Dowiedz się więcej.

Pierwsze zęby, jakie wyrastają człowiekowi, to tzw. zęby mleczne. Każdy ma ich po 10 w dolnej i górnej szczęce, czyli razem 20. Wraz z biegiem czasu, każdy człowiek wymienia je na tzw. zęby stałe. Oprócz wspomnianych 20 zębów, wyrastają nam jeszcze zęby trzonowe: po cztery szóstki i po cztery siódemki (dwie dolne i dwie górne). Mamy więc 28 zębów stałych. Jednak wiele osób ma jeszcze jeden rodzaj zębów.

Zęby mądrości – co to jest?

Mowa tu o tzw. ósemkach, które pojawiają się u większości, ale nie u wszystkich osób. Bywa, że niektórzy nie posiadają nawet ich zawiązków w dziąsłach.

To zęby stałe, pojawiające się jako ostatnie – przeważnie między 16. a 20.-25. rokiem życia, a u niektórych ludzi jeszcze później. Dlaczego w ogóle je mamy? To pozostałość z przeszłości ludzkości, gdy nasza dieta była zupełnie inna i istniała śladowa higiena jamy ustnej. Zęby zużywały się bardzo szybko i ósemki mogły po prostu zastąpić zęby trzonowe, które wypadły na skutek zużycia lub chorób.

Dzisiejszy człowiek świetnie sobie radzi bez ósemek, więc osoby, które ich nie mają, nie muszą się tym faktem martwić. Kiedy wyrastają zęby mądrości?

Objawy wyrzynania zębów mądrości

Trzeba pamiętać, że ósemki pojawiają się w sąsiedztwie stawu skroniowo-żuchwowego i zdarza się, że mają bardzo mało miejsca. Skutkuje to czasem uwięźnięciem w dziąśle lub tylko połowicznym wyjściem z dziąsła. Czy jest jednak jakiś konkretny termin, kiedy wyrastają zęby mądrości? Jest to proces rozciągnięty w czasie, począwszy od wieku nastoletniego.

Zęby mądrości wyrzynają się czasem nawet przez kilkanaście miesięcy. Objawy tego procesu różnią się co do jakości i nasilenia, w zależności od danego organizmu. Najczęstszym objawem jest ból, który trwa nawet kilkanaście dni pod rząd. Jeśli ósemki mają mało miejsca, ich wyrzynanie się może powodować nawet powtarzające się stany zapalne dziąsła.

Jeśli ósemka nie ma możliwości wyjść w całości, może powodować stany dyskomfortu (ból) przez cały czas, gdy jest obecna w jamie ustnej i dopiero jej ekstrakcja uwalnia pacjenta od tej niewygody.

Czy zęby mądrości są szkodliwe?

Pierwszy problem z ósemkami to wspomniane już uwięźnięcie w dziąśle – skala zjawiska zależy od konkretnego organizmu – czasem widać tylko kawałeczek zęba, innym razem widać go niemal w całości. Jednak zawsze taki ząb może sprawiać problemy bólowe, chcąc wyjść w całości i to przez długie lata.

Drugim możliwym problemem jest szybko posuwająca się próchnica. Zęby mądrości czasem bardzo trudno doczyścić, mimo usilnych starań, z racji ich odległego umiejscowienia – tą kącik, w którym lubią gromadzić się resztki jedzenia trudne do usunięcia i wypłukania.

Kolejna sprawa: wychodząca ósemka może spowodować przekrzywienie już obecnych zębów sąsiednich, nawet jeśli do tej pory były one zupełnie proste. Powstaje więc problem ortodontyczny. Trzeba więc dokładnie obserwować jamę ustną, kiedy wyrastają zęby mądrości.

Jeśli u danej osoby zęby mądrości miały wystarczająco dużo miejsca, aby wyrosnąć bez problemów i nie uciskać na pozostałe zęby, trzeba po prostu o nie specjalnie dbać i starać się odpowiednio czyścić oraz obserwować, czy nie pojawiają się w nich ubytki. Decyzja o usunięciu ósemki z pierwszymi objawami próchnicy zleży od konkretnej sytuacji. Natomiast, jeśli ząb mądrości nie może wyjść w całości i nie zanosi się na powodzenie całej akcji, a powoduje notoryczne stany zapalne dziąsła i bóle, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Powiązane posty
Zapalenie zatoki szczękowej – objawy
Resekcja korzeni zębów
Podcinanie wędzidełka pod językiem