Podcinanie wędzidełka pod językiem

Chirurgia Stomatologiczna

6 sierpnia 2022

Podcinanie wędzidełka pod językiem

Podcinanie wędzidełka pod językiem to często wykonywany zabieg. Można się na niego zapisać w wielu klinikach w naszym kraju. Warto najpierw powiedzieć, że wędzidełko to błona śluzowa, która łączy ze sobą 2 elementy. Przeważnie najbardziej problematycznym zabiegiem jest podcinanie wędzidełka pod językiem. Okazuje się, że w jamie ustnej można jeszcze wyszczególnić błonę łączącą wargę górną, a ponadto dolną ze szczęką. Do tego trzeba też doliczyć wędzidełko policzków.

Podcięcie wędzidełka – przebieg

Warto najpierw zauważyć, że wędzidełko to cienka, włóknista błona śluzowa w jamie ustnej. Trzeba wiedzieć o tym, że w zależności od umiejscowienia pełnić może różne role w codziennym funkcjonowaniu. Należy też dodać, że wędzidełko językowe odpowiada za odpowiednie ruchy języka. Dzięki niemu można właściwie mówić, a ponadto przyjmować pokarmy. Dlatego podcinanie wędzidełka pod językiem to dość powszechnie wykonywany zabieg. Dostępny jest w dość przystępnej cenie, jednakże nie każdy gabinet go wykonuje. Okazuje się, że w przypadku wędzidełek wargowych, ich podstawowym zadaniem jest umożliwienie swobodnych ruchów wargami. Ponadto pozwalają również na przeprowadzenie funkcji żucia, ssania, a ponadto utrzymują właściwe napięcie mięśniowe. Warto trochę powiedzieć o samym zabiegu. Jest on praktycznie bezbolesny. Należy nadmienić, że zbyt krótkie wędzidełko języka uniemożliwia swobodne ruchy języka, a ponadto poprawną wymowę niektórych głosek. Mowa tutaj o takich, które wymagają podniesienia języka. Dlatego wiele osób decyduje się na podcinanie wędzidełka pod językiem. Jest to powszechnie wykonywany zabieg. Warto też dodać, że jest on przeprowadzany przeważnie przez laryngologa. Natomiast sam zabieg polega przede wszystkim na przecięciu błony, która znajduje się pod spodem języka. Trzeba też wiedzieć o tym, że po podcięciu wędzidełka rana powinna się szybko zagoić, co jest bardzo istotne. Dodatkowo nie powinna wywołać powikłań. Jak się okazuje, przygotowanie do tego zabiegu wymaga właściwego przygotowania. Jest to dość skomplikowany zabieg, jednakże nie powoduje ryzyko powikłań. Trzeba wiedzieć o tym, żeby przed zabiegiem przeprowadzać właściwe ćwiczenia, które zapobiegają zrostom, a ponadto uczą one odpowiednich ruchów języka, co jest bardzo istotne. Podcinanie wędzidełka pod językiem to zabieg, który można przeprowadzić w wielu gabinetach. Jeśli mowa o ćwiczeniach, trzeba je kontynuować także po podcięciu wędzidełka, żeby zabieg był jak najskuteczniejszy. Każdy powinien wiedzieć, że jest on bezbolesny, a ponadto wywołuje zaledwie małe krwawienie.

Wskazania, przeciwwskazania

Dobrze dowiedzieć się o wskazaniach i przeciwwskazaniach w kwestii podcinania wędzidełka pod językiem, Okazuje się, że zabieg jest zalecany pewnym osobom. Mowa tutaj o ludziach, którzy mają zbyt długie wędzidełko. Wskazaniem często jest ograniczony ruch języka w jamie ustnej, a ponadto ograniczenie możliwości wysuwania języka do przodu. Do tego trzeba doliczyć uczucie napięcia po uniesieniu języka oraz wrażenie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej, co może być bardzo problematyczne. Innem wskazaniem są problemy w wymawianiu pewnych głosek oraz spółgłosek. W przypadku pojawienia się jakichś wątpliwości co do długości wędzidełka, a ponadto przeprowadzenia zabiegu najlepiej skonsultować się ze specjalistą, a także logopedą. Okazuje się, że decyzja o podcięciu wędzidełka powinna być podjęcia po konsultacji z chirurgiem oraz laryngologiem, o czym nie każdy pamięta. Nieprzeprowadzenie zabiegu może doprowadzić do tego, że dziecko utrwali nieodpowiednie nawyki związane z jedzeniem. Ponadto rozwiną się pewne wady wymowy, a także wady zgryzu, które mogą być bardzo problematyczne w życiu dorosłym. Trzeba też wiedzieć o tym, że za krótkie wędzidełko może powodować ślinotok, a nierzadko również szczękościsk.

Warto też powiedzieć o przeciwwskazaniach tego zabiegu. Wykonanie go nie będzie możliwe w przypadku uczulenia na stosowane podczas zabiegu środki znieczulające. Do tego trzeba doliczyć zły stan ogólnego zdrowia pacjenta, infekcje w drogach oddechowych, a dodatkowo przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew.

Podcięcie wędzidełka – laser

Obecnie podcinane wędzidełka odbywa się przede wszystkim przy zastosowaniu lasera. Jest to alternatywna metoda przeprowadzenia takowego zabiegu. Wymaga ona użycia znieczulenia miejscowego, co powinno być priorytetem. Podczas laserowego podcięcia wędzidełka pod językiem stosuje się laser półprzewodnikowy-diodowy, stały, a ponadto gazowy. Sporą zaletą takiej formy zabiegu jest brak krwawienia, a ponadto spora precyzja cięcia. Dlatego jest to najpopularniejsza metoda podcinania wędzidełka pod językiem. Trzeba też dodać, że laserowe podcięcie wędzidełka nie wymaga założenia szwów, a pozostawiona blizna jest praktycznie niewidoczna. Warto też dodać, że taki zabieg jest darmowy w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie za taki zabieg trzeba zapłacić kilkaset złotych, jednakże bardzo dużo osób woli wydać pieniądze niż czekać w kolejce.

Powiązane posty
Zapalenie zatoki szczękowej – objawy
Kiedy wyrastają zęby mądrości? Dowiedz się więcej.
Resekcja korzeni zębów