Jaka jest cena aparatu ortodontycznego?

Ortodoncja

3 listopada 2021

Jaka jest cena aparatu ortodontycznego?

Piękny uśmiech to dzisiaj podstawa. Ładne i zadbane zęby odgrywają dużą rolę w naszym wyglądzie. Brzydki uśmiech z czarnymi dziurami w zębach jest raczej odpychający, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do zębów. Często już w szkole dzieci bywają wyśmiewane z powodu wady zgryzu – a wad uzębienia jest naprawdę mnóstwo, jedne są bardziej widoczne, drugie mniej.

Trzeba również przyznać, że w ostatnich latach moda na zakładanie aparatu ortodontycznego również króluje w kręgu osób starszych. Każdy moment jest odpowiedni na piękny uśmiech, a piękny uśmiech gwarantuje nam aparat ortodontyczny! Aparat ortodontyczny nie tylko zapewni nam prawidłowy układ zgryzu i piękny uśmiech, ale również niejednej osobie doda uroku. Jaka jest cena aparatu ortodontycznego i czym on w ogóle jest?

Aparat ortodontyczny – co to jest?

Aparat ortodontyczny związany jest ze strategicznym rozmieszczeniem tak zwanych wsporników i drutów, których celem jest wywarcie delikatnego i stałego nacisku na zęby, aby stopniowo zmieniać ich położenie. Przy większej wadzie zgryzu mogą zostać umieszczone sprężynki między wspornikami, które pomagają regulować przestrzeń między zębami. Często pomiędzy dolnym, a górnym łukiem aparatu zakładane są gumki, aby dolny i górny ładnie ze sobą współgrał.

Co ciekawe, leczenie ortodontyczne może opóźnić proces starzenia się twarzy. Wady zgryzu często powodują, że twarz wyglądnie niekorzystnie poprzez złe proporcje buzi – na przykład cofniętą brodę. Nieprawidłowy zgryz powoduje również zapadnięcie tkanek miękkich, przez to dochodzi do zwiotczenia skóry twarzy i pogłębienia zmarszczek.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny w zasadzie zakładany jest w każdym wieku u osób dorosłych. U dzieci przyjmuje się, że najlepszy czas na założenie aparatu ortodontycznego to wiek od 10 do 14 lat, gdy usta i głowa dziecka jeszcze rosną. Natomiast aparaty ortodontyczne zakładane są w każdym wieku i są równie skuteczne.

Koszt wstawienia aparatu ortodontycznego

Najczęściej zakładane są aparaty na łuk dolny i górny, aby efekt był bardziej zadowalający. Samo założenie aparatu ortodontycznego to jednorazowy wydatek, do niego należy doliczyć wizyty kontrolne, zdjęcia panoramiczne, plan leczenia, ściągnięcie aparatu.

Jaka jest cena aparatu ortodontycznego? Ceny aparatów ortodontycznych są różne – to wszystko zależy od tego, na jaki aparat ortodontyczny się decydujemy. Najtańszym aparatem jest aparat ruchomy. Aparat ruchomy zakłada się na zęby stałe, najczęściej pomiędzy posiłkami lub podczas snu – cena wynosi parę stów. Jaka jest cena aparatu ortodontycznego stałego? Te modele zakłada się na ok. 1,5 – 3 lata, w zależności od wady zgryzu. Rozróżniamy aparaty stałe:

1. Metalowe – są najbardziej popularne, jeden łuk kosztuje ok. 1 500 zł,
2. Estetyczne – ma niewidoczne zamki, cena jednego łuku kształtuje się od 2 000 zł,
3. Samoligaturujące – przyspiesza leczenie, jeden łuk kosztuje ok. 1 800 zł,
4. Lingwalne – montowane na zębach od wewnętrznej strony językowej, jeden łuk kosztuje w granicach od 4 000 zł do 7 000 zł,
5. Przezroczyste – są to bezbarwne nakładki na zęby, całkowite leczenie wynosi około 15 000 zł.

Powiązane posty
Wyciągi ortodontyczne – po co?
Podniesienie zwarcia ortodoncja
Zapalenie zatoki szczękowej – objawy