Leczenie i profilaktyka paradontozy

Periodontologia

19 kwietnia 2019

Leczenie i profilaktyka paradontozy

Paradontoza znana jest także pod nazwą zapalenie przyzębia i co ciekawe, dotyka ponad dwie trzecie polskiej populacji. Istnieje tylko jedna choroba w obrębie jamy ustnej, która występuje częściej i jest to… próchnica. Dziś damy wam świetną dawkę wiedzy na temat tego, nie tylko jak można efektywne leczyć parodontozę, ale tez co ważniejsze od zapobiegać jej pojawieniu się na naszym uzębieniu. Mamy nadzieję, że znajdziecie dziś coś dla siebie!

Leczenie paradontozy

Leczenie choroby, jaką jest paradontoza, może przyjąć całkowicie inną formę, a wszystko zależeć będzie od tego, w jaką fazę rozwoju weszła ta choroba. W jej pierwszych etapach często wystarczy zastosowanie podstawowych zabiegów higienicznych, wykonywanych we właściwej częstotliwości. Jeżeli jednak mowa o zaawansowanych stadiach, konieczne będzie usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Polega to na tym, że wpływ emitowanych przez niego ultradźwięków sprawia, że kamień nazębny stopniowo pęka i w końcu odpada od szkliwa. Każdy zabieg z wykorzystaniem skalera kończy się wypolerowaniem zębów.

Zapobieganie paradontozy

Zapobieganie chorobie, jaką jest paradontoza, często jest zauważana w momencie, gdy konieczne jest leczenie. Jak jednak mówi znane powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych wizyt u lekarza. Aby jednak było to możliwe, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę. Jeżeli jednak nie radzicie sobie z efektywnym usuwaniem płytki nazębnej, warto pomyśleć nad piaskowaniem. Jest to niezwykle prosty zabieg, a zdziwicie się, jak bardzo może on wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Czemu więc z niego nie skorzystać, skoro paradontoza może być zlikwidowana w tak niezwykle prosty sposób? Tak też myśleliśmy!

Na co uważać w diecie?

Być może zdziwicie się, lecz paradontoza, jest spowodowany nie tylko przez zaniedbanie wynikające z nieefektywnej higieny jamy ustnej… ale też to, co spożywamy na co dzień. Zwróćcie szczególną uwagę na spożywanie produktów bogatych w witaminy A, C oraz D. Skupcie się także na tym, aby nie stronić od produktów fermentowanych, z bardzo protego powodu — wspomagają one tworzenie właściwej flory bakteryjnej wewnątrz jamy ustnej. Dzięki temu paradontoza stanie się dla was całkowicie nierealną możliwością! Mamy dla was jeszcze jedną, bardzo ważną radę, jeżeli paradontoza jest dla was czymś strasznym — unikajcie wysoko przetwarzanej żywności! Mamy nadzieję, że paradontoza nie jest już dla was tajemnicą i wiecie jak sobie z nią radzić!

Powiązane posty
Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Paradontoza – jej przyczyny i objawy
Zapobieganie paradontozie