Czy mosty adhezyjne to dobre rozwiązanie?

Protetyka

24 maja 2019

Czy mosty adhezyjne to dobre rozwiązanie?

Świadomość wśród pacjentów na temat rozwiązań protetycznych wzrasta z każdym rokiem. Coraz więcej pacjentów decyduje się na wypełnianie luk w uzębieniach – wynika to posiadania wiedzy na temat tego, jakie konsekwencje może spowodować częściowe lub całkowite bezzębie. Wśród rozwiązań protetycznych wyróżnia się również mosty adhezyjne – rodzaj mostów protetycznych. Dowiedz się, czym są mosty adhezyjne i kiedy mosty adhezyjne znajdują zastosowanie.

Co to są mosty adhezyjne?

Mosty adhezyjne są mniej inwazyjną formą tradycyjnych mostów protetycznych. Wynika to ze sposobu ich montażu. Ich mocowanie odbywa się z zastosowaniem żywicy kompozytowej, a także retainerów lub dedykowanych skrzydełek. Ten rodzaj montażu mostu oznacza, że nie zachodzi konieczność szlifowania zębów lub zakładania koron.

Wskazania do zastosowania mostów adhezyjnych

Mosty adhezyjne stosuje się jako permanentne wypełnienie luk w uzębieniu. Ich trwałość stoi na wysokim poziomie, dlatego raz założony most adhezyjny może służyć pacjentowi przez wiele lat. Ten rodzaj wypełnienia stosuje się przede wszystkim jako wypełnienie pojedynczych luk w uzębieniu – mocuje się je wówczas na zęby sąsiadujące z ubytkiem. Warto pamiętać, że leczenie protetyczne w takiej konfiguracji wymaga wyleczenia zębów, na których zostaną oparte mosty adhezyjne, tzn. zębów filarowych.

Z racji tego, że mosty adhezyjne są stosunkowo nieinwazyjną formą leczenia protetycznego, można je także potraktować jako rozwiązanie tymczasowe – na przykład przed leczeniem implantologicznym, a także przed wstawieniem stałego mostu. Wykorzystanie mostów adhezyjnych zapobiegnie powstawaniu ubytków w tkance kostnej i zabezpieczy zęby przed rozchwianiem.

Zalety mostów adhezyjnych

Mosty adhezyjne posiadają ogromną zaletę, wynikającą ze sposobu ich montażu. Z racji specyfiki mocowania mostów adhezyjnych, plusem tego rozwiązania jest fakt, iż niewymagana jest ingerencja w zęby sąsiadujące. Niektóre formy wypełnienia pojedynczych ubytków wymagają oszlifowania zębów sąsiadujących, co jest mało korzystne z perspektywy pacjenta.

Brak konieczności szlifowania zębów przekłada się także na ilość odczuwanego bólu podczas mocowania mostów. Ten sposób montażu pozwala na odbycie całkowicie bezbolesnego leczenia protetycznego – nawet bez zastosowania znieczulenia.

Dodatkowo, ten rodzaj mostów jest tańszy od tradycyjnych mostów protetycznych. Z tego powodu stanowią one alternatywę dla osób, które chcą ograniczyć koszty leczenia protetycznego.

Powiązane posty
Rodzaje protez ruchomych
Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!
Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?