Co oznacza żółty język u dziecka? Przyczyny żółtego nalotu na języku
Jedną z dolegliwości, która może być dla rodziców powodem do niepokoju jest żółty osad na języku dziecka. Nie trzeba się zamartwiać, jeśli ta nieestetyczna przypadłość bywa wynikiem spożywania barwiącego pokarmu np. przypraw takich jak curry czy kurkuma. Biało-żółty nalot na języku może również świadczyć o niewłaściwej higienie jamy ustnej. W najgorszym przypadku jest objawem jakiegoś schorzenia lub choroby. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ bagatelizowanie niekiedy prowadzi do pogłębiania się dolegliwości i poważnych problemów zdrowotnych. Warto skonsultować się z lekarzem, żeby mógł on jak najszybciej ustalić przyczynę wystąpienia żółtego języka i zastosować odpowiednie metody naprawcze. Co zatem warto wiedzieć o tej przypadłości?
Co oznacza żółty język u dzieci?
Objaw żółtego języka u młodszych dzieci najczęściej wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej lub jej braku. Tak więc nie należy od razu wnioskować, że nalot jest przyczyną groźnych chorób. Zmiana barwy języka może świadczyć również o infekcji, a także o przyjmowaniu przez dziecko antybiotyków w trakcie choroby. Po wyleczeniu kolor staje się naturalny. Żółty nalot bywa też przyczyną bytowania na powierzchni języka dużej ilości bakterii oraz grzybów. Pojawia się również w przypadku wysuszania jamy ustnej na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. Przyczynami zabarwienia języka na żółto mogą też być schorzenia i choroby. Zalicza się do nich chorobę żołądka, a także wątroby oraz refluks żołądkowo-przełykowy.
Nalot na języku bywa również wynikiem infekcji przewodu pokarmowego i zapalenia w obszarze jamy ustnej. Czasami jest informacją wskazującą na występowanie takich chorób jak żółtaczka, anemia, a także zakażenia wirusem HIV. Przy zmianie barwy języka zawsze warto skontaktować się z lekarzem. Podczas wizyty u specjalisty może się okazać, że nie będzie konieczne wdrożenie specjalnego leczenia i np. zastosowanie leków przeciwbakteryjnych, a wystarczy większa dbałość o higienę jamy ustnej.
Jak pozbyć się żółtego nalotu na języku?
Żółty nalot na języku często po pewnym czasie sam ustępuje. Dzieje się tak pod wpływem zmian niezdrowych nawyków i wdrożenia prawidłowej higieny jamy ustnej. Istotna jest również dieta, a przede wszystkim poprawne nawadnianie organizmu. Właściwa podaż płynów, a w szczególności wody pozwoli nie tylko oczyścić język z bakteryjnego osadu. Wpłynie także na poprawę funkcjonowania organizmu i całej gospodarki wodno-elektrolitowej.
Jednak regularna higiena i nawadnianie nie zawsze mogą pomóc. Gdy zmiany na języku nie znikają, a utrzymują się przez okres 14-21 dni, wtedy należy zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu i konsultacji z pacjentem, zadecyduje on co dalej trzeba zrobić. Być może potrzebne będzie wykonie specjalistycznych badań, które pozwolą na ustalenie przyczyn dolegliwości. Jeśli okaże się, że są wynikiem chorób, wtedy trzeba będzie skupić się na ich wyleczeniu.
W przypadku niedomagania wątroby stosuje się preparaty, które poprawiają jej pracę. Najczęściej są to medykamenty zawierające fosfolipidy. Skuteczna jest również kuracja z wykorzystaniem ziół, w tym ostropestu plamistego. Pacjenci cierpiący na refluks żołądkowy są leczeni środkami pozwalającymi na wstrzymanie produkcji kwasu żołądkowego. Natomiast, gdy żółty język jest wynikiem zakażenia Helicobacter pylori, wtedy terapia jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Nie tylko opiera się ją o przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, ale również zwalczających bakterie wywołujące różne dolegliwości.
Żółty język u dziecka – inne kolory
Język pod wpływem różnych czynników może zmienić swoją barwę nie tylko na żółtą. Bywa, że nalot, czy też osad są w kolorze białym, czerwonym, szarym, pomarańczowym, jak również fioletowym. Zabarwiony język może świadczyć o poważnych chorobach oraz niedoborach niektórych składników odżywczych (witaminy oraz biopierwiastki).
– Biały język – najczęściej wynika z braku właściwej higieny jamy ustnej, jednak zdarza się, że świadczy o problemach natury gastrycznej. W niektórych przypadkach może też oznaczać leukoplakię, czyli rogowacenie białe. Choroba ta zazwyczaj nie jest niebezpieczna, jednak czasami zwiastuje początek nowotworu złośliwego umiejscowionego w jamie ustnej.
– Czerwony język – występuje, gdy pacjent zmaga się ze szkarlatyną, jak też chorobą Kawasakiego. Bywa także wynikiem przekrwienia, a czasami występuje jako objaw niedoboru witamin.
– Szary język – nalot pojawia się, gdy układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo. Jest oznaką słabszej odporności, co wiąże się również z brakiem właściwej ilości żelaza w organizmie.
– Pomarańczowy język – może pojawić się równocześnie z nalotem o żółtym kolorze. Dzieje się tak często w pierwszym etapie tworzenia się tzw. włochatego języka.
– Fioletowy język – w tym przypadku za zmianę barwy języka odpowiada brak witamin z grupy B, szczególnie ryboflawiny (B2), a także kobolaminy (B12).
Żółty język – kiedy zgłosić się do lekarza?
Bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę na wszelkie zmiany na powierzchni języka dziecka. Jeśli pociecha jest mała, powinni to robić rodzice i opiekunowie malucha. W późniejszym wieku trzeba, żeby samo interesowało się wyglądem swojego języka np. podczas codziennej higieny jamy ustnej. Wszelkie odstępstwa od normy powinny nie tyle niepokoić, co stanowić podstawę do konsultacji z lekarzem. Jaki zatem jest prawidłowy wygląd języka? To mięsień o delikatnie szorstkiej powierzchni. Znajdują się na nim charakterystyczne brodawki. Naturalnie ma różowy kolor. Każda zmiana zaburza jego właściwe funkcjonowanie, czyli odczuwanie smaku. Nie należy się jednak od razu niepokoić, gdy kolor języka zmienił się na nienaturalny, ponieważ może to być wynikiem np. spożytej potrawy, która ma właściwości barwiące. Najczęściej nienaturalna barwa dość szybko ustępuje pod wpływem zastosowania działań higienicznych. O patologii może natomiast świadczyć fakt, zbyt długiego utrzymywania się zmian na języku. W takiej sytuacji zawsze należy zasięgnąć opinii lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy równolegle pojawiają się też inne niepokojące objawy. Może wystąpić np. powiększenie węzłów chłonnych przy żuchwie. Czasami małemu pacjentowi dokuczają dolegliwości bólowe, które wywołują kiepskie samopoczucie i dyskomfort. Zdarza się, że kolor zmieniają również gałki oczne oraz niektóre obszary na skórze. Pamiętajmy, żeby nigdy nie bagatelizować takich objawów.
Język włochaty
Zmiany na języku początkowo objawiają się tylko zmianą jego barwy. Jednak zaburzenie może się pogłębiać, co często prowadzi do znacznego rogowacenia, a także wydłużenia brodawek, które pokrywają górną powierzchnię języka. Bakterie lub grzyby tam bytujące rozwijają się i w konsekwencji przybierają coraz ciemniejszy kolor. Może być czarny, jak również brązowy. Efekt jest bardzo nieestetyczny. Całość sprawa wrażenie jakby język porastały włoski, stąd nazwa tej przypadłości.
Zaburzenie to bardzo rzadko dotyczy niemowląt. Może nie wywoływać żadnych dodatkowych dolegliwości, chociaż w niektórych przypadkach zdarza się, że pacjent odczuwa metaliczny smak. Daje się również odczuć nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a czasami pojawia się także niezbyt silne uczucie pieczenia. Do przyczyn wystąpienia języka włochatego zalicza się m.in.: zakażenie grzybem z rodzaju Candida, przyjmowanie antybiotyków, a także chorobę Addisona. W przypadku dzieci terapia uwzględnia przede wszystkim zadbanie o prawidłową i regularną higienę jamy ustnej oraz oczyszczanie języka specjalną skrobaczką.
Domowe sposoby na żółty nalot na języku
– Właściwa i regularna higiena jamy ustnej.
– Stosowanie specjalnych szczoteczek i skrobaczek do ściągania osadu z języka, usuwania resztek pokarmowych i zwalczania bakterii.
– Płukanie jamy ustnej właściwymi płynami.
– Rezygnacja ze spożywania słodyczy, pokarmów oraz ostrych przypraw powodujących żółty nalot.
– Ograniczenie napojów, które przyczyniają się do pogorszenia zdrowia jamy ustnej (kawa, herbata).
– Właściwe nawodnienie organizmu.
– Spożywanie twardych pokarmów, a także świeżych warzyw i owoców.
Żółty język w zakażeniu Helicobacter pylori
Żółty nalot na języku niekiedy może wystąpić przy zakażeniu Helicobacter pylori. Bakteria ta osłabia organizm oraz sprawia że człowiek staje się apatyczny i odczuwa różne dolegliwości. Przede wszystkim są to bóle żołądka np. po jedzeniu, a także niestrawność. Dyskomfort codziennego funkcjonowania zaburzają często występujące wzdęcia. Nieleczone zakażenie prócz problemów żołądkowych, wywołuje również nadżerki żołądka oraz w okolicach przełyku, a także może doprowadzić do wrzodów dwunastnicy i zapalenia błony śluzowej żołądka. W skrajnych przypadkach niekiedy dochodzi do zmian mających charakter nowotworowy. Terapia przy Helicobacter pylori polega na stosowaniu odpowiedniej diety oraz przyjmowaniu farmaceutyków hamujących wydzielanie się soku żołądkowego, antybiotyków oraz soli bizmutu.