Aparaty nakladkowe na zęby
Klasyczne aparaty ortodontyczne nie wyglądają zbyt estetycznie. Metalowe zamki mocno rzucają się w oczy. Na szczęście do wyboru jest wiele alternatywnych rozwiązań. Leczenie ortodontyczne nie musi być czymś bardzo kłopotliwym dla pacjenta. Świetnym rozwiązaniem są aparaty nakładkowe na zęby. Mają one postać przezroczystych nakładek. Dopasowuje się je do potrzeb konkretnego pacjenta. Jeśli ktoś nie chce mieć aparatu stałego, to warto pomyśleć właśnie o nowoczesnym modelu, który nie rzuca się w oczy. Można go nawet zdjąć na czas mycia zębów i jedzenia.
Czym są aparaty nakładkowe na zęby?
Obecnie do wyboru są rozmaite aparaty ortodontyczne, stałe i ruchome. Można także zdecydować się na coś zupełnie innego, czyli na aparaty nakładkowe na zęby. Za ich pomocą możliwe staje się skuteczne i szybkie wyleczenie różnych wad zgryzu. Płytki mają zróżnicowaną grubość. Dobiera się je w oparciu o to, jakie chce się wywierać siły na zęby. Oczywiście decyduje o tym stomatolog. Wie on najlepiej, jakie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie pożądanych efektów. Grubość nakładek będzie decydować o tym, w jaki sposób uda się przemieścić zęby w odpowiednie miejsca. Jest to oczywiście proces powolny, trzeba regularnie wymieniać nakładki. Wizyty u stomatologa nie są jednak czymś kłopotliwym. Warto wiedzieć, że w przypadku aparatów nakładkowych stosuje się także elastyczne wyciągi i specjalne elementy przyklejone do zębów. Na nakładki warto zdecydować się w celu zlikwidowania diastemy. Będzie to świetne rozwiązanie, jeśli doszło do silnego stłuczenia zębów.
Po aparaty nakładkowe na zęby sięga się, jeśli problemem jest zgryz otwarty, głęboki lub krzyżowy. Jest wiele wad zgryzu, w przypadku których rewelacyjnie sprawdzają się nakładki. Oczywiście najpierw należy wykluczyć przeciwwskazania. Na podstawie oceny stanu uzębienia i pożądanych efektów ortodonta doradzi wybór najlepszego rozwiązania. Wykonywane są specjalne modele gipsowe, które ułatwiają podjęcie trafnej decyzji. W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się także szereg zdjęć, przykładowo cefalometryczne. Wszystko to służy dopasowaniu najlepszej metody leczenia. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile będzie ono trwało. Zależy to od wielu czynników. Na czas leczenia wpływa w dużej mierze wada zgryzu. Jeśli ktoś będzie ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, to dowie się mniej więcej, jak długo zajmie wyrównanie krzywych zębów. Każda nakładka jest użytkowana przez tydzień. Zaleca się noszenie jej codziennie przez całą dobę. Na koniec konieczne jest także wdrożenie leczenia retencyjnego w celu podtrzymania uzyskanych efektów.
Jakie mają aparaty nakładkowe na zęby zalety?
Aparaty nakładkowe mają wiele zalet, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Można po nie sięgać w celu zniwelowania różnego typu wad zgryzu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak szpecących zamków na zębach. Można wobec tego powiedzieć, że nakładki to rozwiązanie estetyczne i bezpieczne oraz komfortowe. Nie ingeruje się w żaden sposób w szkliwo zębów, co niestety ma miejsce przy stosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych, szczególnie z metalowymi zamkami. Jeśli ktoś szuka rozwiązania ortodontycznego, które pozostanie mało widoczne, to powinien zdecydować się na aparat nakładkowy. Nie rzuca się on w oczy. Użytkowanie nakładek jest zdecydowanie wygodniejsze niż zwykłego aparatu stałego. Można w każdym momencie je zdjąć i z łatwością założyć ponownie. Nie wymaga to udania się do gabinetu stomatologicznego.
W przypadku aparatu nakładkowego nie ma konieczności zmieniania swoich dotychczasowych preferencji żywieniowych. Wystarczy wyjąć nakładki na czas jedzenia. Przekłada się to na niezwykłą wygodę. Można także mówić o łatwym utrzymaniu jamy ustnej w czystości. Zmniejsza się ryzyko odkładania kamienia nazębnego, rozwoju próchnicy. Nie zostają resztki pokarmowe między drutami, które stanowią pożywkę dla chorobotwórczych bakterii. Nie ma również potrzeby kupowania specjalnych preparatów dla osób w trakcie leczenia ortodontycznego. Można bez problemu stosować swoją ulubioną pastę, dotychczasowy płyn do płukania jamy ustnej. Na korzyść aparatów nakładkowych przemawia również brak podrażnienia błony śluzowej. Jak wiadomo, przy metalowych zamkach i drutach bardzo łatwo o skaleczenia się, szczególnie na początku. Nie trzeba się tym przejmować przy nakładkach. Plusem będzie także krótszy czas leczenia. Nakładki to rozwiązanie znacznie tańsze niż aparaty stałe.
Aparaty nakładkowe na zęby – wady
Aparaty nakładkowe mają oczywiście mnóstwo zalet. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne wady. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Nie sprawdzi się w przypadku bardzo skomplikowanych wad zgryzu. Nakładki stosuje się do korekty nieprawidłowości o niewielkim nasileniu. Trzeba również liczyć się z kolejnym minusem, dotyczy on podatności na odbarwianie się. Nakładki są przezroczyste, ale z czasem zaczynają zmieniać swoje zabarwienie. Duży wpływ ma na to stosowana dieta. Kolorowe napoje i niektóre pokarmy zawierające pigmenty mogą przyczyniać się do tego, że walory estetyczny aparatu nakładkowego zmniejszą się. Warto też wiedzieć, że wyróżnia się wiele rodzajów nakładek prostujących na zęby, dzięki czemu każdy to bierze dla siebie coś odpowiedniego.