Co to jest hipoplazja szkliwa? Jak rozpoznać jej objawy?
Co to jest hipoplazja szkliwa? To pytanie na pewno powstało w waszej głowie po przeczytaniu tytułu dzisiejszego artykułu. Gdybyśmy mieli w prosty sposób wytłumaczyć to, czym jest ta choroba, to byłby to niedobór szkliwa. Szkliwo to o dziwo najtwardsza tkanka w naszym ciele i dzięki niej miazga znajdująca się wewnątrz naszych zębów jest osłonięta od wpływu bakterii i nie tylko! Brak odpowiedniej ilości szkliwa prowadzi do wyjątkowego odczuwania ciepłych i zimnych bodźców, a co gorsza przed bodźcami chemicznymi i bakteriami. Nie trzeba chyba mówić jak groźnym czynnikiem jest taka sytuacja? Niedorozwój i ostatecznie niedobór szkliwa to wręcz idealna sytuacja dla rozwoju wielu chorób jamy ustnej, co może naprawdę źle.
Skoro wiecie już nieco o tym, co to jest hipoplazja szkliwa, to warto zastanowić się skąd się ona bierze. To stosunkowo ciekawa sprawa. Niedobór szkła występuje znacznie częściej na zębach stałych, jednak coraz częściej znajduje się ją na zębach mlecznych u dzieci. Co sprawia, że się ona pojawia? To bardzo proste. Zwracajcie uwagę na to, czy nie macie wad zgryzu, chorób przyzębia czy nawet zębów, które nie mają poprawnego kształtu. Poza tym, jeżeli w waszym ciele zmagacie się z trudnościami związanymi ze wchłanianiem witamin czy innych wartościowych mikroelementów wpływających na budowę szkliwa. Hipoplazja szkliwa to także często efekt zaburzeń na tle endokrynologicznym, czy nawet chorób przewodu pokarmowego.
Objawy hipoplazji zwykle są odkrywana przez samego stomatologa, gdyż nam, pacjentom jest niezwykle trudno odkryć, że coś dzieje się z ich zębami. Zwykle jednak zdarza się tak, że braki szkliwa w danym miejscu objawiają się tym, że na zębach obecne są białe i brunatne plamki. Tak naprawdę to innym czynnikiem choroby, jaką jest hipoplazja, mogą być drobne bruzdy na koronach czy nawet pofałdowane brzegi zębów!
Hipoplazja szkliwa — jak leczyć?
Nie pozostaje nam nic innego jak odpowiedzieć na pytanie: hipoplazja szkliwa — jak leczyć? To ciekawe pytanie, gdyż tak naprawdę może ono przyjmować zróżnicowane postaci. Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby przykładać uwagę do codziennej higieny jamy ustnej, dzięki czemu możemy zabezpieczyć zęby przed wpływem bakterii próchnicogennych. Poza tym kluczowe jest wyeliminowanie z codziennej diety produktów bogatych w cukier, które mogą wyjątkowo napsuć nam krwi. Kwasy tworzone przez te bakterie mogą doprowadzać do kwestii takich jak rozmiękczenie szkliwa.
Jak jednak wygląda sam proces leczenia? Otóż przede wszystkim możemy skorzystać z lakowania zębów, które jest niczym innym jak zabezpieczeniem naturalnie występujących na zębach bruzd. Dzięki temu nie będziemy narażać się na rozwój próchnicy. Poza tym, powinniśmy zainteresować się fluoryzacją która naturalnie wzmacnia szkliwo. Nie powinniśmy także zapominać o tym, żeby regularnie umawiać się na piaskowanie czy skaling, dzięki czemu usuniemy wszystkie osady gromadzące się na zębach. Mamy więc nadzieję, że wiecie już co to jest hipoplazja szkliwa i jak jej zapobiec!