Jak powstaje próchnica? Czyli o przyczynach psujących się zębów

Stomatologia estetyczna

24 października 2019

Jak powstaje próchnica? Czyli o przyczynach psujących się zębów

Stomatologia jest obfita w różne poddziedziny, które stanowią odpowiedzi na przeróżne pytania i troski pacjentów. Jedną z takich poddziedzin jest stomatologia zachowawcza, skupiająca się na problemie, wbrew pozorom, bardzo groźnej choroby, nazywanej mianem próchnica.

Na pewno chciałbyś wiedzieć, jak próchnica wpływa na organizm. Na powierzchni zębów powstają ubytki próchnicowe – i niby jak miałoby to się niekorzystnie przekładać na to, jak się funkcjonuje? Warto jest także wiedzieć, jak szybko rozwija się próchnica, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z groźną i szybko rozwijającą się chorobą.

Tak naprawdę, próchnica może prowadzić do wielu groźnych schorzeń, na przykład do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Bycie świadomym tego, jak powstaje próchnica, jest źródłem spokoju, gdyż znając przebieg rozwoju tej choroby, jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie na nią zareagować, a nawet nie dopuścić do jej rozwoju. W związku z tym zapraszamy cię do zapoznania się z artykułem na temat tego, jak powstaje próchnica.

Jak szybko rozwija się próchnica?

Temat, który jest szczególnie istotny, to jak powstaje próchnica. W tym zakresie ważne jest także tempo rozwoju próchnicy. Tak naprawdę pierwsze zmiany, które mogą zwiastować rozwój choroby, mogą pojawić się po pierwszych kilku dniach od rozpoczęcia procesu demineralizacji.

Najpierw rozwój próchnicy rozpoczyna się od demineralizacji szkliwa, co przejawia się różnymi, białymi plamkami na powierzchni szkliwa. Na tym etapie można jeszcze nieinwazyjnie zareagować, decydując się na wykonanie remineralizacji szkliwa. Następnie pojawiają się ubytki próchnicowe, które, z czasem rozwijając się, prowadzą na przykład do powstania problemu nazywanego nieodwracalnym zapaleniem miazgi. 

Taki problem jest dramatyczny w skutkach i często prowadzi do konieczności wyrwania zęba, czy też przeprowadzenia leczenia kanałowego. Nieleczone zapalenie miazgi może prowadzić do martwicy miazgi, co jest absolutnie niepożądanym efektem.

Jak próchnica wpływa na organizm?

Jesteś już świadomy tego, jak powstaje próchnica. Warto także wiedzieć, czy rozwój tej choroby jakkolwiek przełoży się na twoje funkcjonowanie, a także na kondycję twojego organizmu. Okazuje się, że temat jest niestety bardzo prawdopodobny. Sytuacja, w której próchnica wpłynie na twój organizm będzie wtedy, gdy na przykład dojdzie do zapalenia miazgi z jej powodu. Z czasem bakterie, które rozwijają się w międzyczasie, mogą zacząć przedostawać się do krwiobiegu, powodując różne nieprzyjemne choroby.

Prócz tego, zęby które cierpią na próchnicę, mogą znacząco przeszkodzić w funkcjonowaniu, na przykład przy przeżuwaniu. Ząb, który jest uszkodzony, a raczej którego tkanka uległa zdegradowaniu, nie jest tak atrakcyjny i wydajny, jak pełnoprawny ząb. Gryzienie zębem znacząco uszkodzonym przez próchnicę jest utrudnione, wobec tego przełykane kęsy jedzenia mogą być większe, co przełoży się na rozwój problemów trawiennych.

Wniosek – lecz próchnicę tak szybko, jak to możliwe!

Powiązane posty
Na czym polega higienizacja zębów?
Jak często myć zęby? Jak dbać o jamę ustną?
Czego nie można jeść po piaskowaniu zębów?