Podniesienie zwarcia ortodoncja

Ortodoncja

19 lipca 2022

Podniesienie zwarcia ortodoncja

Prawidłowe dbanie o stan uzębienia oraz jamy ustnej to podstawa, aby na długo zachować komfort jedzenia. Szczęka z wyraźnymi ubytkami lub zębami, które starły się w stopniu znacznym, uniemożliwia efektywne rozdrabnianie i rzucie pokarmu. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której przełykane kawałki jedzenia są zbyt duże i mogą stanowić wyzwanie dla układu trawiennego. Pacjent może uskarżać się nie tylko na to, że używanie zębów w celu rozdrobnienia pokarmu utrudnia mi przyjemne i wygodne jedzenie, ale także może narzekać na poważne problemy gastryczne. W niektórych przypadkach pomóc może jedynie podniesienie zwarcia ortodoncja. Kiedy zatem warto udać się do ortodonty?

Kiedy dochodzi do ścierania się zębów?

Mechaniczne ścieranie zębów to proces, który towarzyszy człowiekowi, odkąd tylko pojawiają się u niego pierwsze zęby. W wyniku codziennego spożywania posiłków zęby po prostu się niszczą i zaburza się ich okluzja. Terminem tym określa się pozycję jednych zębów wobec drugich. Może się wówczas okazać, że szczęka zamykana jest w sposób nienaturalny, jedne zęby są wycofane, drugie bliższe lub zęby są po prostu zbyt krótkie, by doszło do prawidłowego zwarcia szczęki. Kiedy stan zębów powinien zaniepokoić pacjenta i stać się przyczyną wizyty u stomatologa? Kiedy podniesienie zwarcia ortodoncja jest jedynym rozwiązaniem w danym przypadku.

Kiedy jeszcze może dochodzić do ścierania się zębów?

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania nieprawidłowej okluzji jest bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami. Przypadłość ta może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Praktyka nocnego zgrzytania może być u pacjenta nieuświadomiona. Podobną przypadłością może być nawyk zaciskania zębów, którego pacjent także nie potrafi kontrolować. Jeśli zostanie to wcześnie wykryte, gdy nie doszło jeszcze do znaczących zmian w ułożeniu szczęki, z pomocą może przyjść specjalna nakładka, czyli tzw. szyna relaksacyjna, dzięki której pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować i efektywnie spożywać posiłki. Czasem potrzeba bardziej złożonego procesu leczenia. Kiedy podniesienie zwarcia ortodoncja będzie konieczne?

Diagnoza

Wizyta u ortodonty następuje zazwyczaj po kontakcie ze zwykłym stomatologiem, do którego uczęszcza pacjent na standardowe wizyty. To on zauważa problem, stawia diagnozę i wysyła do kolegi po fachu. Do ortodonty muszą się udać osoby, które mają już zęby zniszczone w stopniu znacznym. Leczenie stanowi dość złożony proces, który może ciągnąć się przez jakiś czas, lecz jest warte czekania, ponieważ znacznie podnosi komfort życia pacjentów. Podniesienie zwarcia ortodoncja daje niesamowite rezultaty i sprawia, że pacjent jeszcze przez wiele lat może cieszyć się nienagannym zgryzem i prezencją zębów.

Leczenie

Leczenie rozpoczyna się od gruntownego przeglądu jamy ustnej pacjenta i dobrania takich metod postępowania, które w jego przypadku będą najbardziej właściwe. Konsultacja wstępna, jeśli chodzi o podniesienie zwarcia ortodoncja, obejmuje wskazanie pacjentowi metod postępowania w jego przypadku oraz kosztorysu związanego z pracą ortodonty. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się prace higienizacyjne, jak piaskowanie, polerowanie czy scaling. Jeśli u danego pacjenta występują ubytki, to najpierw trzeba wstawić brakujące zęby. Zanim pacjent otrzyma nowe korony na stałe, należy przygotować w pewien sposób mięśnie jego szczęki do nowej konfiguracji. W tym celu zakłada się więc tymczasowe korony protetyczne, które zostaną zdjęte, gdy przyjdzie czas na te właściwe. Pacjent w koronach tymczasowych na nowo uczy się prawidłowego przegryzania i rozdrabniania pokarmów. Jest to ważny okres przygotowawczy, którego nie można pominąć. Korony na stałe wykonywane są z solidnego materiału cyrkonowego. Zarówno dolne, jak i górne korony cyrkonowe muszą być bardzo starannie dopasowane. Nadanie koronom ergonomicznych kształtów jest dużą pomocą dla pacjenta, któremu od tej pory nic w ustach nie będzie już przeszkadzało. Przepiękne nowe zęby są w stanie znacznie podnieść morale wśród pacjentów. Ktoś, kto wcześniej czuł się nieatrakcyjnie, niepewnie i źle w swojej skórze, może zyskać większą pewność siebie, oraz przeświadczenie, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Czas leczenia

Wiele osób zastanawia się, ile trwa proces leczenia. Na pewno nie jest to kwestia jednej wizyty, czy tygodnia. Jamę ustną trzeba odpowiednio przygotować, więc proces leczenia zdecydowanie rozciąga się w czasie. Szacuje się, że trwa on około pół roku. Tyle czasu potrzeba, by u danej osoby skutecznie podnieść zwarcie zębów. Dlatego też pacjenci powinni nastawić się na dłuższe oczekiwanie, lecz rezultaty z pewnością będą tego warte.

Podniesienie zwarcia jako rewolucyjna metoda pomocy pacjentom

Podniesienie zwarcia w dzisiejszych czasach daje lekarzom i pacjentom zupełnie nowe możliwości. To metoda, dzięki której żadna sprawa nie jest przegrana i z góry skazana na niepowodzenie. Da się efektywnie pomóc nawet tym pacjentom, którzy wcześniej nie widzieli dla siebie żadnych szans.

Powiązane posty
Zapalenie zatoki szczękowej – objawy
Jak zlikwidować diastemę?
Zabieg kortykotomii