Co zrobić z diastemą? Czy to problem dla stomatologa?
Pewne problemy stomatologiczne są wbrew pozorom mało uciążliwe, niemniej jednak, mogą być problematyczne pod względem estetycznym. Nie każdemu pacjentowi musi się podobać, to, czym obdarzył ich los. Czasem może zdarzyć się, że coś, za co inna osoba wręcz oddałaby życie, inna osoba chciałaby jak najszybciej pożegnać. Do takich problemów należy diastema ile trwa leczenie.
Diastema podoba się wielu osobom, bo ma ją wiele osób popularnych, na przykład Madonna czy Tomasz Karolak. Dla nich samych może być ona ciekawym elementem rozpoznawczym, który pozwoli zapewnić sobie odpowiednią rozpoznawalność. Niemniej jednak, istnieje szerokie grono osób, które chce wiedzieć, co zrobić z diastemą. Nie chodzi tu już o kwestie typu „co zrobić z diastemą”, w sensie – zostawić czy zredukować jej widoczność, a po prostu – która metoda przy usuwaniu diastemy będzie najskuteczniejsza.
Czasem w zupełności wystarczy podciąć wędzidełko wargi. Prócz tego, zaleca się także wykonanie leczenia protetycznego, czy też ortodontycznego. W przypadku niektórych pacjentów stosuje się także zamknięcie diastemy z wykorzystaniem licówek, czy też ogółem kompozytu. Jak więc widzisz, w kwestii tego, co zrobić z diastemą, jest bardzo dużo możliwości, które pozwolą ci zapewnić odpowiedni komfort leczenia. W zależności od przypadku, nie jesteś uzależniony od jednej tylko metody leczenia.
Jak powstaje diastema?
Chciałbyś na pewno wiedzieć, jak powstaje diastema? Możemy na to pytanie odpowiedzieć wprost, bez konieczności wprowadzania zbędnego zamętu. Otóż okazuje się, że jedną z najpopularniejszych przyczyn, dla których powstaje diastema, jest przerost wędzidełka wargi. Mimo, iż dla wielu osób diastemy wydają się atrakcyjne, to, jak widać, ich rozwój odbywa się przez powstanie anomalii w jamie ustnej. Drugą przyczyną, dla której diastema może powstać, jest brak siekaczy bocznych. Osoby, które nie posiadają siekaczy bocznych, są narażone na rozwój diastemy. Dodatkowo w przypadku osób, które między siekaczami posiadają nadliczbowy ząb, one również należą do grupy narażonej na rozwój szpary między zębami.
W przypadku dzieci, wymiana zębów mlecznych na stałe to kolejny ryzykowny czas, przy którym diastema może się pojawić.
Diastema – ile trwa leczenie?
Wiesz już, co zrobić z diastemą a także jak wygląda jej leczenie. Teraz warto byłoby wiedzieć, diastema ile trwa leczenie. Okazuje się, że czas takiego leczenia nie jest sztywny i tak naprawdę jest on zależny od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, a także z jakim rodzajem diastemy mamy do czynienia.
Przede wszystkim, warto zacząć od wyróżnienia metody protetycznej, czyli od zamknięcia diastemy. Aby zamknąć diastemę, potrzeba najczęściej jednej wizyty w gabinecie protetyka, maksymalnie dwóch – celem zapewnienia odpowiedniego dopasowania. W przypadku wyboru leczenia ortodontycznego, to zazwyczaj jest ono długie – zwłaszcza u starszych, dorosłych pacjentów – i może przeciągać się nawet na kilkanaście miesięcy.