Licówki – co to i kiedy warto je stosować?

Stomatologia estetyczna

3 kwietnia 2023

Licówki – co to i kiedy warto je stosować?

Wielu osobom wydaje się, że w gabinecie stomatologicznym można jedynie usunąć próchnicę czy też wyleczyć zęby kanałowo. Wiedzieć jednak trzeba, że możliwości w zakresie leczenia zębów są znacznie szersze. Doskonałym tego przykładem mogą być bardzo popularne licówki. Warto więc dowiedzieć się, kiedy są stosowane i jakie są ich zalety. Licówki co to jest i co powinno się o nich wiedzieć?

Jakie są zalety licówek?

Licówki co to jest? Najprościej można ten element opisać jako specjalną nakładkę na zęby, która ma maskować różne ich defekty. Jest ona bardzo cienka i delikatna, więc po założeniu na ząb zupełnie nie czuje się żadnego dyskomfortu. Rzecz jasna licówki wykonuje się z różnych materiałów, co pozwala dobrać nie tylko ich wygląd, lecz także trwałość i cenę. Jakie są jednak najważniejsze korzyści płynące z założenia licówek?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że przy ich pomocy w bardzo prosty sposób można zamaskować naprawdę poważne wady zębów. Co więcej, założenie licówki jest zwykle znacznie tańsze niż inne formy leczenia zębów. Na koniec wspomnieć trzeba także o tym, że licówki idealnie odwzorowują kształt, a także kolor zęba, więc niezwykle trudno jest je odróżnić od prawdziwego uzębienia. Dzięki temu osoby postronne nie będą wiedziały, że nosi się na zębach licówki.

Kiedy stosuje się licówki?

Jeśli wiemy już, czym są licówki, trzeba się teraz dowiedzieć, kiedy konkretnie należy je stosować. W przypadku jakich defektów i problemów z zębami będą one dobrym wyborem?
Licówki co to jest? Są to specjalne płatki na zęby, które maskują ich niedoskonałości. Oznacza to, że powinno się z nich korzystać za każdym razem, gdy nasze zęby w jakiś sposób odbiegają wyglądem od zębów zdrowych. Powszechnie stosuje się je np. przy zębach ukruszonych mechanicznie, lecz także zniszczonych próchnicą. Dodatkowo licówka to genialne rozwiązanie dla osób, które mają silnie przebarwione zęby. Co ciekawe, przy pomocy licówek można także zamaskować diastemę, czyli przerwę pomiędzy przednimi zębami.

Jakie są różnice między licówkami a koronami zębowymi?

Jak zatem widać po powyższym opisie, licówki mają naprawdę bardzo duże zastosowanie i są niezwykle często wykorzystywane w przypadku najróżniejszych przypadłości. Można nie tylko zamaskować przy ich pomocy brzydkie przebarwione zęby, lecz także w pewnym stopniu odbudować zniszczony ząb. Czym jednak licówki różnią się od bardzo popularnych koron zębowych?

Zdecydowanie najważniejszą różnicą jest to, że licówka jedynie zasłania ząb, dzięki czemu poprawia się jego aspekt estetyczny. Niestety nie ma wpływu na walory użytkowe. Z drugiej strony korona zębowa jest w stanie całkowicie zastąpić górną część zęba, dzięki czemu po jej założeniu ząb nie tylko świetnie się prezentuje, lecz również można z niego normalnie korzystać.
Jak można się ławo domyślić, koszt założenia korony zębowej jest znacznie wyższy niż licówki. Również i sam zabieg jest dłuższy, a także bardziej skomplikowany. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, które rozwiązanie wybrać.

Powiązane posty
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Jak powstaje próchnica? Czyli o przyczynach psujących się zębów
Co to jest piaskowanie zębów?