Proteza nylonowa czy acetalowa? Pomagamy w wyborze!

Wiele osób zastanawia się, czy lepsza będzie proteza nylonowa czy acetalowa. Dzięki protezom można odzyskać pełny oraz estetyczny uśmiech. Dodatkowo umożliwiają prawidłową artykulację, dzięki czemu brzmimy lepiej. Brak zębów znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego należy przemyśleć czy proteza nylonowa czy acetalowa sprawdzi się lepiej.
Co to jest proteza acetalowa?
Na uwagę zasługuje fakt, że po wstawieniu protezy można spożywać normalnie jedzenie. Na rynku dostępne są różne rodzaje protez, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Niewłaściwe żucie pokarmów może skutkować problemami trawiennymi, dlatego braki w uzębieniu należy systematycznie uzupełniać.
Nawet brak pojedynczych zębów może wywołać rozchwianie zębów, które sąsiadują w pobliżu. Z czasem zęby zaczną się pochylać, a później wypadać, dlatego pod żadnym pozorem nie można tego bagatelizować. Najważniejsza jest profilaktyka, która powinna zapobiec wypadaniu zębów. Niestety czasem nie jest już to możliwe i pozostaje ostateczne rozwiązanie, czyli założenie protezy. Profesjonalna protetyka przychodzi z pomocą zwłaszcza starszym ludziom, którzy z powodu wieku naturalnie tracą zęby.
Proteza acetalowa jest świetną alternatywą dla klasycznych protetycznych uzupełnień. Jest produkowana z termoplastycznych i nowoczesnych materiałów, dzięki czemu zachowana jest bardzo wysoka estetyka. Jeszcze jakiś czas temu pacjenci byli uprzedzeni do protez zębowych i raczej decydowanie się na nie tylko w ostateczności. Dawniej wykorzystywano głównie akrylowe uzupełnienia, które nie prezentują się dobrze pod względem wizualnym.
Protezy akrylowe były też mało komfortowe w użytkowaniu, dlatego jest to już raczej przeszłość. Teraz popularna jest proteza nylonowa czy acetalowa, doradzamy którą wybrać. Nowoczesne protezy acetalowe potrafią się idealnie dopasować do kształtu jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy ma inną jamę ustną, dlatego jest to idealne rozwiązanie. Proteza acetalowa idealnie imituje uzębienie naturalne.
Zadaniem protezy zębowej acetalowej jest maskowanie braków w uzębieniu pacjenta. Jest produkowana z elastycznego materiału, który cechuje się dużą odpornością na zginanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Niektórzy ludzie nie mogą stosować klasycznych protez szkieletowych lub akrylowych, dlatego proteza acetalowa jest dla nich ciekawym rozwiązaniem. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która proteza sprawdzi się lepiej proteza nylonowa czy acetalowa.
Klamry mocowane na zęby występują w protezach szkieletowych oraz acetalowych. Dzięki klamrom proteza trzyma się stabilnie, a w czasie gryzienia się nie przesuwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że klamry są wykonane z acetalu, natomiast w protezach szkieletowych klamry są metalowe.
Jak wygląda proteza nylonowa?
Acetal może być idealnie dopasowany do barwy uzębienia. To nie tylko wpływa korzystnie na zęby, ale również na estetykę uśmiechu. Metalowe klamry mogą zniszczyć szkliwo podczas zdejmowania protezy.
Acetal jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale również delikatny dla zębów. U niektórych pacjentów pojawia się reakcja alergiczna na metal, dlatego w ich sytuacji lepiej zastosować protezę częściową acetalową. Proteza nylonowa jest rodzajem termoplastycznej i jednocześnie ruchomej protezy.
Różnice między protezą acetalową, a nylonową
Pacjenci chętnie wybierają protezę nylonową, ponieważ cenią sobie dobrą przyczepność oraz elastyczność. Proteza nylonowa ruchoma może być założona pacjentowi, jeżeli ma on przynajmniej jednego swojego zęba. Proteza nylonowa jest ruchoma, a to oznacza, że nie mocuje się jej na stałe do dziąseł.
W każdej chwili można ją wyjąć. Po całym dniu użytkowania należy zrobić to przed snem i dokładnie ją umyć. Jest to ciekawa alternatywa dla ciężkiej i dużej protezy akrylowej. Prawdopodobnie największą zaletą protezy nylonowej jest jej lekkość. Jest to też dobra proteza dla alergików, ponieważ taki rodzaj uzupełnienia nie uczula.
Osoby uczulone na metal nie mogą stosować protez akrylowych, dlatego w ich przypadku proteza nylonowa czy acetalowa będzie z pewnością lepsza. Uzupełnienie protetyczne powinno być przede wszystkim wytrzymałe na złamania oraz ewentualne zniszczenia.
Proteza nylonowa ile kosztuje?
Klamry utrzymujące protezę są zazwyczaj w kolorze dziąsła, dzięki temu prezentują się dobrze pod względem estetycznym. Pacjent nie musi się martwić, że w czasie jedzenia lub mówienia ktoś zobaczy protezę. Wadą protezy nylonowej jest to, że dosyć szybko mogą pojawić się na niej przebarwienia. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja protezy.
Z reguły przebarwienia pojawiają się, jeżeli jest ona nieprawidłowo użytkowana. Dla wielu osób barierą będzie na pewno cena protezy. Za protezę nylonową trzeba zapłacić nawet 2000 złotych. Koszt uzależniony jest również od miejscowości oraz renomy gabinetu stomatologicznego.
Na pierwszej wizycie protetyk sprawdza stan dziąseł oraz naturalnego uzębienia. Należy pamiętać, że wszystkie zęby muszą być wyleczone, zanim proteza zostanie przymocowana. Pielęgnacja jest niezwykle ważna w przypadku protezy nylonowej. Najlepiej codziennie myć protezę pod ciepłą wodą. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, która proteza nylonowa czy acetalowa sprawdzi się lepiej.